Paplašinātā meklēšana
Meklējam izsaka.
Atrasts vārdos (1):
Vārdu savienojumos nav.
Atrasts skaidrojumos (549):
- cirkumfikss Afikss, kuru veido abpus saknei novietoti morfēmiski elementi, kas kopīgi izsaka noteiktu leksisku vai gramatisku semantiku.
- izvilkt ar grūtībām panākt, ka izstāsta, [izsaka]{s:1476}.
- apmežotība Ar mežu aizņemtās platības attiecība pret visu kopplatību (valstī vai apgabalā), ko parasti izsaka procentos.
- izvilt Ar viltu panākt, ka izpauž (piemēram, noslēpumu), izsaka (ko).
- diferenciālis Atkarīgā mainīgā lieluma (funkcijas) pieauguma galvenā daļa, kas aptuveni izsaka šī pieauguma vērtību; neatkarīgā mainīgā lieluma (argumenta) pieaugums.
- putum Atkārtojumā izsaka darbības "putēt" pastiprinājumu.
- vaija Atkārtojumā izsaka pārsteigumu, izbrīnu.
- tisu Atkārtojumā izsaka paskubinājumu veiklākai darbībai.
- ripu Atkārtojumā izsaka ripošanas darbības pastiprinājumu.
- konvektīvo koordinātu sistēma atskaites sistēma, ko lieto šķidruma un gāzes mehānikā, kurā paātrinājumu un ātrumu izsaka kā koordinātu un laika funkcijas; piemēram, paātrinājumam ir divas komponentes: konvektīvais paātrinājums un lokālais paātrinājums.
- bitu kļūdu intensitāte attiecība starp pārraidīto un kļūdaini uztverto bitu skaitu nosūtītajā ziņojumā; šo skaitli parasti izsaka kā desmitnieka pakāpi un lieto datu pārraides kvalitātes noteikšanai.
- attieksmes adjektīvs atvasināts adjektīvs, kas izsaka raksturojamā priekšmeta pazīmi kā tiešu sakaru ar adjektīvā ietverto pamatvārdu.
- liriska atkāpe atvirze vai iespraudums, autora stāstījums (parasti daiļdarbā), kurš nav tieši saistīts ar sižeta attīstības līniju un kurā autors izsaka savu attieksmi.
- vidējais koks audzes vērtējuma rādītājs, ko izsaka ar novērtētās audzes aprēķinātajām vai uzmērītajām vidējām dimensijām - augstumu, caurmēru un tilpumu.
- NEL barības līdzekļa barotājvērtības un dzīvniekam nepieciešamās enerģijas rādītājs (angļu "_net energy for lactation_), ko izsaka pēc produktīvā efekta – piena ieguves un reprodukcijas funkciju nodrošināšanas laktējošiem dzīvniekiem, galvenokārt govīm.
- NEF Barības līdzekļa barotājvērtības un dzīvniekam nepieciešamās enerģijas rādītājs, ko izsaka pēc produktīvā efekta - tauku nogulsnēšanās pieauguša dzīvnieka organismā.
- augstuma zudums berzes radītie spiediena zudumi, ko izsaka ar atbilstošo šķidruma staba augstumu.
- sausna Bezūdens vielas daudzums, ko izsaka procentos no vielas dabiskās masas.
- šanas vārdi bieži sastopama juridisko tekstu iezīme – priekšroka tiek dota t. s. šanas vārdiem, t. i., tiek veidotas konstrukcijas, kuru centrā ir lietvārds ar izskaņu -šana, kas izsaka darbību, procesu.
- valkāt Būt nosauktam (noteiktā vārdā); saukties (vārdā, kas izsaka piederību noteiktai sabiedriskai grupai).
- ātruma koeficients caurplūdes koeficienta sastāvdaļa - skaitlis, kas izsaka berzes radītu faktiskās izplūdes ātruma samazinājumu salīdzinājumā ar teorētiski aprēķināto izplūdes ātrumu.
- pasīvs Ciešamā kārta - darbības vārda kārta, kas izsaka uz objektu vērstu darbību, parasti tieši nenosaucot darbības subjektu.
- dīvānu eksperts cilvēks bez pieredzes tajā jomā, kas izsaka savu viedokli internetā, visbiežāk par kādu šovu, filmu vai notikumu.
- apsveicējs Cilvēks, kas apsveic, kas izsaka vai nosūta apsveikumu.
- spriedējs Cilvēks, kas izsaka savu viedokli, vērtējumu (par ko).
- garleņķis Cilvēks, kurš ar daudz vārdiem maz izsaka.
- ambifikss Cirkumfikss - afikss, kuru lieto abpus saknei novietoti morfēmiski elementi, kas kopīgi izsaka noteiktu leksisku vai gramatisku semantiku.
- saliktā laika forma darbības vārda analītiska forma, ko latviešu valodā veido palīgdarbības vārds "būt" tagadnē, pagātnē vai nākotnē kopā ar lokāmo darāmās kārtas pagātnes divdabi un kas izsaka iepriekš notikušas darbības rezultativitāti.
- kārtas kategorija darbības vārda gramatiskā kategorija, kas izsaka attieksmes starp darbības subjektu, darbību un darbības objektu.
- laika kategorija darbības vārda gramatiskā kategorija, kas izsaka darbības attieksmi pret runas momentu.
- izteiksmes kategorija darbības vārda gramatiskā kategorija, kas izsaka modalitāti, kā arī teksta autora attieksmi pret izteikuma saturu un darbības realitāti.
- personas kategorija darbības vārda gramatiskā kategorija, kas izsaka teksta autora, teksta adresāta un darbības subjekta attieksmes.
- subjunktīvs Darbības vārda izteiksme (vēsturiskajā valodniecībā), kas izsaka gribu vai cerības.
- vēlējuma izteiksme darbības vārda izteiksme, kas izsaka iespēju vai vēlēšanos.
- pavēles izteiksme darbības vārda izteiksme, kas izsaka te4ksta autora gribu - pamudinājumu, pavēli, lūgumu, aicinājumu vai aizliegumu - veikt kādu darbību; imperatīvs 1(2).
- medijs darbības vārda kārta, kas izsaka, ka darbības subjekts reizē ir arī darbības objekts; vidējā kārta; mediālā kārta.
- vienkāršā pagātne darbības vārda laika forma, kas izsaka darbību, kura ir notikusi pirms runas momenta.
- vienkāršā tagadne darbības vārda laika forma, kas izsaka darbību, kura notiek vienlaicīgi ar runas momentu.
- vienkāršā nākotne darbības vārda laika forma, kas izsaka darbību, kura notiks pēc runas momenta.
- saliktā nākotne darbības vārda laika forma, kas izsaka iepriekš notikušas darbības rezultativitāti nākotnē.
- saliktā pagātne darbības vārda laika forma, kas izsaka iepriekš notikušas darbības rezultativitāti pagātnē.
- saliktā tagadne darbības vārda laika forma, kas izsaka iepriekš notikušas darbības rezultativitāti tagadnē.
- supīns Darbības vārda nelokāma forma, kas izsaka darbības nolūku, mērķi.
- aorists darbības vārda pagātnes forma, kas izsaka pabeigtu darbību (piemēram, sanskritā, grieķu, senslāvu u. c. indoeiropiešu valodās).
- vienkāršā laika forma darbības vārda sintētiska forma, kam laika nozīme parasti ietverta tagadnes, pagātnes vai nākotnes celmā un kas izsaka darbību tagadnē, pagātnē vai nākotnē.
- liekamais darbības vārds darbības vārds, kas izsaka darbības cēloņa vai iemesla nozīmi.
- savstarpējas darbības vārds darbības vārds, kas izsaka divu vai vairāku subjektu savstarpēju darbību; reciproks verbs.
- agenss Darītājs; semantiskā loma - aktīvs, parasti ar gribu un apziņu apveltīts situācijas dalībnieks, darbības veicējs, viens no subjekta veidiem, ko parasti izsaka ar teikuma priekšmetu.
- padeves nevienmērība degvielas padeves raksturojums: degvielas padeves lielākās starpības (maksimālā mīnus minimālā) attiecība pret vidējo degvielas padevi tai pašā laikā. To nosaka dīzeļmotoriem un parasti izsaka procentos.
- darāmās kārtas divdabis divdabis, kas izsaka aktīvas, ar darbības subjektu saistītas darbības nozīmi.
- pagātnes divdabis divdabis, kas izsaka darbību, kura ir notikusi pirms teikuma galvenās darbības.
- tagadnes divdabis divdabis, kas izsaka darbību, kura notiek vienlaicīgi ar teikuma galveno darbību; tagadnes particips.
- nākotnes divdabis divdabis, kas izsaka darbību, kura notiks pēc teikuma galvenās darbības; atsevišķās izloksnēs un vēsturiskajos tekstos sastopama forma, mūsdienu latviešu literārajā valodā netiek lietota; nākotnes particips.
- ciešamās kārtas divdabis divdabis, kas izsaka pasīvas, ar darbības objektu saistītas darbības nozīmi.
- debate Dzejolis - strīds starp diviem viedokļiem, ko izsaka divi dažāda rakstura putni, dzīvnieki (pūce un lakstīgala, zaķis un vilks) vai divi atšķirīgi cilvēki, kas pārstāv katrs savu taisnību.
- uzrāve Dzinēja vilces strauja palielināšanās, ja strauji palielina degvielas padevi; to izsaka ar laiku no procesa sākuma līdz brīdim, kad sasniegta 95% vilce gala režīmā.
- pieprasījums Ekonomiska kategorija, kas saistīta ar preču apgrozību un izsaka maksātspējīgo pircēju vajadzības (pēc kādas noteiktas preces vai preču grupas).
- glosālijas Ekstātiskas runas nesaprotamā valodā, kuras izsaka Dieva gara piedzīvojumu.
- deklinācija Ekvatoriālā koordināte, kas izsaka debess sfēras punkta leņķisko attālumu no debess ekvatora.
- ciparsignāls Elektriskais signāls, kura vērtību konkrētā laika brīdī izsaka ar kodētiem bināriem lielumiem; pārraidi neietekmē līnijā esošie trokšņu signāli.
- precizitātes klase elektromēraparāta vispārīgs raksturojums, kas izsaka dotā mēraparāta maksimālo pamatkļūdu procentos no mērapjoma.
- semantiskie reizinātāji elementāras jēdzieniskas vienības, kuras lieto, aprakstot vārdu jēgu, nozīmi matemātiskajā lingvistikā; pie tām pieder gramēmas un tādas nozīmes, kuras izsaka ar saknēm, vārdveidojošiem afiksiem un pilnnozīmes vārdiem.
- satīriskais stils emocionāli ekspresīvais stils, kas izsaka atklātu, asu izsmieklu.
- sirsnīgais stils emocionāli ekspresīvais stils, kas izsaka simpātijas, draudzīgu attieksmi, līdzjūtību pret runas priekšmetu vai adresātu.
- ironiskais stils emocionāli ekspresīvs stils, kas izsaka smalki apslēptu izsmieklu un negatīvu attieksmi pret runas priekšmetu un adresātu.
- oficiālais stils emocionāli neitrāls stils, kas izsaka lietišķu attieksmi un ko izmanto lietišķos un zinātniskos rakstos, oficiālās runās un sarunās, publicistikas oficiālajos žanros.
- bhagavats Ezoterismā termins, ar kuru izsaka kāda personīgo Dievu.
- sevišķais Filozofijas kategorija, kas izsaka vispārīgā un atsevišķā organisku vienību.
- atsevišķais Filozofijas kategorija; pasaules kopsakarības un tās izziņas objektīvs moments, kas izsaka īstenības priekšmetu vai parādību, to īpašību un attiecību kvalitatīvo noteiktību, individualitāti, norobežotību un atšķirtību no citiem priekšmetiem vai parādībām.
- veselais Filozofiska kategorija, kas izsaka daļu (priekšmetu un elementu) apvienojumu.
- kompresijas modulis fizikāla konstante, kas raksturo fluīda saspiežamību, spiediena attiecība pret relatīvo tilpuma samazinājumu; izsaka spiediena mērvienībās; šķidruma kompresijas moduli ērtāk izteikt gigapaskālos, GPa.
- piesātinājums Fizikāls lielums, kas izsaka krāsas tīrību un ko mērī ar spektrālās krāsas spožuma attiecību (procentos) pret kopējo spektrālās krāsas un baltās gaismas spožumu.
- ekspozīcija fizikāls lielums, ko izsaka ar objekta virsmas apstarojuma integrāli apstarošanas laikā (enerģētiskā jeb starojuma ekspozīcija); mērvienība SI mērvienību sistēmā – džouls uz kvadrātmetru (J/m^2^); ja apstarojums ir konstants, ekspozīcija ir virsmas apstarojuma reizinājums ar apstarošanas laiku.
- gaismas ekspozīcija fizikāls lielums, ko izsaka ar virsmas apgaismojuma integrāli apgaismošanas laikā; mērvienība SI mērvienību sistēmā – lukssekunde (lx·s).
- sintagma Fonētiska, parasti runas valodas, teksta, vienība, kas sastāv no viena vai vairākiem vārdiem, atbilst teikumam vai kādai tā daļai un izsaka relatīvi patstāvīgu teksta satura daļu attiecīgajā situācijā.
- leikocitārā formula formula, ar ko izsaka leikocītu atsevišķo veidu procentuālo attiecību.
- Ciolkovska formula formula, kas izsaka raķetes beigu ātruma atkarību no tās sākuma ātruma, sadegšanas produktu izplūdes relatīvā ātruma, raķetes korpusa masas un kopējās degvielas masas kustības sākumā
- Toričelli formula formula, pēc kuras aprēķina šķidruma iztecēs ātrumu atkarībā no brīvās krišanas paātrinājuma un šķidruma līmeņa augstuma: w=√2gh (g – brīvās krišanas paātrinājums, h – šķidruma līmeņa augstums virs izteces atveres); šī formula izsaka arī ķermeņa ātrumu brīvā kritienā.
- Avogadro skaitlis fundamentāla fizikas konstante, kas izsaka struktūrdaļiņu (atomu, molekulu, jonu u. tml.) skaitu vielas 1 molā (gramatomā vai grammolekula), vienāda ar 6,0221367·10^23^ mol^-1^
- treks gaisakuģa lidojuma trajektorijas projekcija uz Zemes virsmas, kuras virzienu jebkurā laika momentā (parasti) izsaka leņķa grādos, skaitot no meridiāna ziemeļu virziena.
- fugicitāte Gaistamība - termodinamisks lielums, kas raksturo vielu spēju pāriet gāzveida stāvoklī un vielu īpašības tajā; aprēķina analītiski vai grafiski, izsaka spiediena vienībās paskālos (Pa).
- garteņķis Garlaicīgs pļāpa, kas daudz vārdos maz izsaka.
- kritiskā plūsma gāzes plūsma, kuras ātrums sasniedz skaņas ātrumu un izsaka maksimālo jeb kritisko caurplūdi esošajos apstākļos.
- viesugrāmata Grāmata ar sākotnēji neaizpildītām lapām tukšām tabulām, kur viesi ieraksta savu vārdu vai izsaka pateicību, vēlējumu.
- pieļāvums gramatikas kategorija, kas izsaka darbības, stāvokļa īstenojumu, norādot uz iemeslu, cēloni, kura dēļ šāds īstenojums varētu nebūt.
- locījums Gramatiska kategorija, kas izsaka attiecības starp priekšmetiem, parādībām, procesiem u. tml.; šīs kategorijas forma.
- izteiksme Gramatiska kategorija, kas izsaka darbības attieksmi pret īstenību.
- pagātne Gramatiskais laiks, kas izsaka darbības vai stāvokļa pastāvēšanu pirms runas momenta.
- tagadne Gramatiskais laiks, kas izsaka darbības vai stāvokļa pastāvēšanu runas momentā.
- nākotne Gramatiskais laiks, kas izsaka darbības vai stāvokļa sākšanos, pastāvēšanu pēc runas momenta.
- teikums Gramatiski saistītu vārdu savienojums vai atsevišķs vārds, kas izsaka relatīvi pabeigtu domu.
- nosusināšanas pakāpe gruntsūdens līmeņa pazeminājums nosusināšanas ietekmē, ko izsaka centimetros, un tas katrā vietā ir citāds, piemēram, mētru kūdrenī 15 m attālumā no grāvja tas ir 20 cm, 75 m attālumā — 5 cm; tomēr nosusināšanas efekts sniedzas tālāk no grāvja, nekā to iezīmē reāli aprēķināmā nosusināšanas pakāpe.
- dalāmais ģenitīvs ģenitīvs, kas. izsaka mēra, apjoma attieksmes starp diviem lietvārdiem.
- modulis Ģeometrijā - skaitlis (skalārs), kas izsaka dotā vektora garumu.
- Bernulli vienādojums hidraulisko aprēķinu vienādojums - izsaka, ka stacionārā šķidruma plūsmā stāvotnes, spiediena un kinētiskās enerģijas summa kopā ar spiediena enerģijas zudumiem ir konstanta.
- dzimumvecumstruktūra Iedzīvotāju sastāva raksturojums, ko izsaka attiecība starp vīriešu un sieviešu skaitu un starp iedzīvotāju skaitu dažādās vecumgrupās.
- cilindru tilpums iekšdedzes dzinēja kopīgais cilindru darba apjoms (tilpums), kuru izsaka kubikcentimetros.
- ieraksta garums ieraksta izmērs, ko parasti izsaka kā vārdu, baitu vai rakstzīmju skaitu.
- kopindekss Indekss, ko veido indeksējamais elements (pati parādība) un samērotājs, t. i. elements, kas būtiski kopīgs saliktās parādības atsevišķiem elementiem un tāpēc izsaka to iekšējo kopsakaru.
- ātruma diapazons intervāls starp ātruma mazāko un lielāko iespējamo vērtību; tā lielumu izsaka ar lielākā un mazākā ātruma starpību.
- jautājuma teikums īpašas formas teikums, kurā izsaka jautājumu.
- pamudinājuma (biežāk rosinājuma) teikums īpašas formas teikums, kurā izsaka pamudinājumu.
- stāstījuma teikums īpašas formas teikums, kurā izsaka vispārīgas atziņas, faktu konstatējumus, situācijas tēlojumus.
- lielums Īpašība, īpašību kopums, ko izsaka noteiktās mērvienībās, raksturo skaitliski.
- fizikālā lieluma izmērs īpašība, kas izsaka kvantitatīvo saturu dotajā objektā atbilstoši jēdzienam fizikāls lielums.
- frekventatīvs Iteratīvs - tāds, kas izsaka darbību, kura atkārtojas, vai darbību, kura notiek ar pārtraukumiem.
- augšus izsaka darbības "augt" pastiprinājumu
- alktin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu
- augtin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu
- bārtin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu
- bāztin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu
- bērtin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu
- bēgtin izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; bēgšus (2)
- bēgšus izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; bēgtin
- ņemties izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- beršus izsaka darbības pastiprinājumu
- bēršus izsaka darbības pastiprinājumu
- biršus izsaka darbības pastiprinājumu
- bļaušus izsaka darbības pastiprinājumu
- biezin izsaka īpašības vai pazīmes pastiprinājumu
- ej galīgi izsaka izbrīnu
- baltin izsaka krāsas intensitātes pastiprinājumu
- va (arī vo) vells izsaka negatīvas emocijas.
- atšķirgals izsaka noniecinošu attieksmi pret sievieti
- atšķirgala līgaviņa izsaka noniecinošu attieksmi pret sievieti
- ne velna izsaka noraidījumu.
- Nu moins! izsaka pārsteigumu.
- abi izsaka pastiprinātu nojēgumu "kā viens, tā otrs"
- kas Izsaka prasību, lai sarunbiedrs atkārto vai paskaidro teikto; izsaka rosinājumu, lai sarunbiedrs uztver teikto, pievienojas tam.
- bāšus izsaka šīs darbības pastiprinājumu
- birtin izsaka šīs darbības pastiprinājumu
- bītin izsaka šīs darbības pastiprinājumu
- zaebis Izsauciens, izsaka pozitīvas emocijas.
- jo majo izsauciens, kas izsaka pārsteigumu.
- fizikālā lieluma mērvienība izteiksme, kas izsaka sakarību starp fizikālo lielumu un pamata fizikālo lielumu sistēmā, kurā proporcionalitātes koeficients ir viens.
- tiesu debates iztiesāšanas posms, kurā likumā noteiktie procesa dalībnieki analizē un novērtē tiesas izmeklēšanā izskatītos pierādījumus un izsaka savu galīgo viedokli, kā jāizšķir izskatāmā krimināllieta.
- pretjautājums Jautājums, ko izsaka kā atbildi uz kādu jautājumu.
- papildjautājums Jautājums, ko izsaka papildus iepriekš paredzētajiem jautājumiem (piemēram, eksāmenā); jautājums, ko izsaka, lai saņemtu papildinformāciju.
- skaitlis jēdziens, kas izsaka daudzumu, skaitu un ko lieto, skaitot kādus objektus, un rakstiski apzīmē ar ciparu vai ciparu kopu
- salīdzināmās pakāpes kādības īpašības vārdu un apstākļa vārdu gramatiskā kategorija, kas izsaka pazīmes salīdzinājumu trīs pakāpes.
- gradācija kādības īpašības vārdu un apstākļa vārdu gramatiskā kategorija, kas izsaka pazīmes salīdzinājumu trīs pakāpēs.
- pantaks Kāds, kurš izsaka daudzus (un triviālus) iebildumus, mīl daudz runāt.
- lakaris kāds, kurš izsaka dažādus apgalvojumus par vienu un to pašu tēmu.
- ierosinātājs Kāds, kurš izsaka priekšlikumu, pamudina kaut ko darīt.
- abudance Klasifikācija, kas izsaka zemsegas augu daudzumu un izvietojumu kādā konkrētā zemes platībā.
- absolūtais koksnes mitrums koksnē esošais ūdens daudzums, ko izsaka procentos no sausas koksnes masas.
- sastāva koeficients koku sugu kociņu skaita (līdz 9 g. vecās audzēs) vai koku sugu krāju (10 g. un vecākās audzēs) savstarpēja skaitliskā attiecība nogabalā, parasti izsaka desmitdaļās un apzīmē ar koeficientiem no 1 līdz 10.
- audzes sastāvs koku sugu kociņu skaita (līdz 9 g. vecās jaunaudzēs) vai koku sugu krāju (10 g. un vecākās audzēs) savstarpējā skaitliskā attiecība nogabalā; parasti izsaka desmitdaļās un apzīmē ar koeficientiem no 1 līdz 10.
- ugunsbīstamības klase komplekss rādītājs, kas izsaka ugunsbīstamības pakāpi.
- vecums Laikposms, kas ir pagājis kopš (kā) mūža sākuma un ko parasti izsaka laika mērvienībās.
- šmerla Lamuvārds, izsaka nicinājumu.
- lai mēle sakalst lāsts, ko izsaka, lai kāds zaudētu spēju runāt, ja teiktais nav patiesība vai ir kas ļoti nepatīkams.
- lai mēle pielīp pie zoda lāsts, ko izsaka, lai kāds zaudētu spēju runāt, ja tiek darīts kas slikts.
- infekts Latīņu valodā - darbības vārda forma, kas tiek veidota no tagadnes celma un izsaka nepabeigtu darbību pretstatā perfektam.
- lidmašīnas centrējums lidmašīnas masas centra novietojums attiecība pret spārna vidējās aerodinamiskās hordas priekšgalu; izsaka procentos vai hordas daļās.
- stinguma koeficients lielums (c), kas izsaka, cik liels spēks jāpieliek, lai elastīgo elementu (atsperi) deformētu par vienu garuma vienību.
- darba ražīgums lielums, ar kuru izsaka padarītā darba daudzumu laika vienībā (parasti stundā); darba daudzumu raksturo ar apstrādāto platību (ha/h), iegūtā produkta daudzumu (kg/h, t/h) vai kādu citu rādītāju.
- hidrostatiskais spiediens lielums, kas izsaka nekustīga, nesaspiežama šķidruma spiediena atkarību no šķidruma slāņa biezuma.
- vidējais augšanas temps lielums, kas izteic parādības izmaiņu vidējo intensitāti visā aplūkojamā periodā, to izsaka skaitļa 1 daļās vai procentos un aprēķina pēc ģeometriskā vidējā formulas.
- jumta slīpums lielums, ko izsaka grādos vai ar spāres apakšējās skaldnes augstuma attiecību pret horizontālo attālumu starp kori un spāres balstīšanas vietu pie dzegas; katram jumta seguma materiālam ir noteikts minimālais jumta slīpums.
- laukā Lieto, lai aizstātu verbu, kas izsaka virzību ārā (no kā).
- locījuma kategorija lietvārda gramatiskā kategorija, kas izsaka priekšmetu, procesu vai pazīmju savstarpējās attieksmes.
- dzimtes kategorija lietvārda leksiski gramatiskā kategorija, kas izsaka priekšmetu dalījumu grupās atkarībā no dzimuma (daļā valodu - arī dzīvuma) vai arī norāda uz priekšmetu formālu klasifikāciju pēc galotnēm.
- vielas lietvārds lietvārds, kas nosauc objektu, kura daudzumu parasti neizsaka ar skaitu.
- Kulona berzes likums likums, kas izsaka sakarību, ka berzes spēks kontakta punktā ir proporcionāls normālajai reakcijai
- enerģijas saglabāšanās likums likums, kas izsaka, ka atsevišķi enerģijas veidi var pārvērsties cits citā stingri noteiktos samēros, bet visas enerģijas pārveidības kopējais enerģijas daudzums nemainās.
- gravitācijas likums likums, kas izsaka, ka divi materiāli punkti savstarpēji pievelkas ar vienādiem spēkiem (F), kas ir tieši proporcionāli to masu (m~1~, m~2~) reizinājumam un pretēji proporcionāli attāluma starp tiem ( r ) kvadrātam: F=km~1~m~2~/r^2^ (k – gravitācijas konstante).
- Lenca likums likumsakarība, kas izsaka, ka indukcijas elektrodzinējspēks vienmēr darbojas tādā virzienā, ka tā radītās indukcijas strāvas magnētiskais lauks kavē tos procesus, kas šo indukcijas elektrodzinējspēku ierosinājuši.
- inesīvs Locījums, kas izsaka atrašanos kaut kur iekšā vai laiku.
- adesīvs Locījums, kas izsaka atrašanos, piederību vai darbības līdzekli.
- allatīvs Locījums, kas izsaka darbības uztvērēju.
- abesīvs Locījums, kas izsaka kaut kā neesamību vai trūkumu.
- translatīvs Locījums, kas izsaka objekta pāreju citā stāvoklī.
- komitatīvs Locījums, kas izsaka pavadonību vai kopību.
- esīvs Locījums, kas izsaka sasniegtu stāvokli vai laiku.
- deontiskā loģika loģikas nozare, kas aplūko izteicienus, kuri izsaka normatīvās darbības noteicošos jēdzienus, pienākumu, pamudinājumu, aizliegumu, atļauju utt.
- skaitļa kategorija lokāmo vārdšķiru leksiski gramatiskā kategorija, kas izsaka priekšmetu dalījumu grupās atkarībā no skaita, daudzuma vai arī norāda uz priekšmetu formālu klasifikāciju pēc galotnēm.
- Meščerska vienādojums mainīgas masas punkta dinamikas pamatvienādojums, kas izsaka sakarību starp laikā (t) mainīgo masu (m(t)), tās paātrinājumu (a), aktīvo spēku ( F ) un reaktīvo spēku ( R ): m(t)dv/dt=F+R.
- allegorija Mākslas līdzeklis ar ko abstraktus jēdzienus izsaka konkrētos tēlos; alegorija.
- tēma Melodisks veidojums, kas izsaka skaņdarba vai tā daļas pamatdomu un kas ir kodols skaņdarba muzikālajai attīstībai.
- jonizācijas potenciāls minimālā enerģija, kas nepieciešama, lai elektronu atrautu no atoma vai molekulas; parasti izsaka elektronvoltos (eV).
- zīdaiņu mirstības koeficients mirušo zīdaiņu skaita attiecība pret kopējo dzimušo skaitu noteiktā laika periodā; parasti izsaka ar mirušo zīdaiņu skaitu uz 1000 jaundzimušajiem.
- relatīvais koksnes mitrums mitrā koksnē esošais ūdens daudzums, ko izsaka procentos no mitras koksnes masas; parasti lieto kurināmās koksnes raksturošanai.
- evidenciālā modalitāte modalitātes paveids, kas izsaka teksta autora attieksmi pret izteikuma (sprieduma, apgalvojuma) saturu, norādot, ka teksta autors nav pārliecināts par teksta satura patiesumu vai ka tekstam var būt cits autors.
- naudas soda vienība naudas soda apmēru likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos izsaka naudas soda vienībās, kur viena naudas soda vienība ir pieci eiro; minimālais naudas sods fiziskajām un juridiskajām personām ir divas naudas soda vienības, maksimālais naudas sods fiziskajām personām ir 400 naudas soda vienību, bet juridiskajām personām – 4000 naudas soda vienību.
- dubultamplitūda neharmonisku svārstību raksturlielums, kas izsaka vērtības pārvietojumu no viena galējā stāvokļa otrā.
- mērskaitlis Nenosaukts skaitlis, kas izsaka, cik reizes mērījamais lielums ir lielāks par mērvienību.
- iegrodojums Nesagrodotas un sagrodotas dzijas vai pavediena garuma starpība; izsaka procentos no sākotnējā garuma.
- datīvs nomenu un pronomenu locījuma forma, kas izsaka darbības uztvērēju, arī nolūku, un atbild uz jautājumu: kam?
- aiz Norādot vietu, kuras aizmugurē priekšmets atrodas, izsaka šī priekšmeta pazīmi.
- kanalizācijas pakāpe nosusināšanas tīkla relatīvā biezība, ko izsaka ar grāvju vai drenu garumu uz platības vienību (parasti 1 ha).
- valsts forma noteikta forma, kurā izpaužas valsts saturs, raksturo valsts varas organizāciju; izsaka to, kā šī vara ir organizēta un tiek realizēta.
- dzimstības koeficients noteiktā laikā dzīvi dzimušo bērnu skaita attiecība pret vidējo iedzīvotāju skaitu noteiktā teritorijā. Parasti izsaka promilēs uz vienu kalendāro gadu.
- iedzīvotāju blīvums noteiktas teritorijas apdzīvotības biežums, ko parasti izsaka kā vidējo iedzīvotāju skaitu uz vienu km^2^.
- saite objekta kustības ierobežojums; analītiski to izsaka saišu vienādojums.
- netiešais objekts objekts, kas izsaka papildinātāju datīvā vai prievārdisku savienojumu.
- tiešais objekts objekts, ko izsaka ar papildinātāju akuzatīvā vai valodās, kurās locījumu nav, - ar nomenu bez prievārda.
- attēla asums optiskas sistēmas reproducēta vai filmā fiksēta asuma precizitāte, ko bieži izsaka ar izšķiramo līniju vai citu elementu skaitu laukuma vienā mm^2^.
- osmolalitāte Osmotiski aktīvu daļiņu koncentrācija šķīdumā, kuru izsaka šķīdināmās vielas osmolos uz kilogramu šķīduma.
- osmolaritāte Osmotiski aktīvu daļiņu koncentrācija šķīdumā, kuru izsaka šķīdināmās vielas osmolos uz litru šķīduma.
- nosacījuma palīgteikums palīgteikums, kas izsaka nosacījumu, kāds nepieciešams, lai īstenotos virsteikumā izteiktais saturs.
- nolūka apstākļa palīgteikums palīgteikums, kas izsaka virsteikuma darbības nolūku, mērķi.
- cēloņa apstākļa palīgteikums palīgteikums, kas izsaka virsteikumā izteiktā satura cēloni.
- pamatojuma palīgteikums palīgteikums, kas izsaka virsteikuma satura pamatojumu; šādu palīgteikumu ievada saiklis _jo_.
- veida apstākļa palīgteikums palīgteikums, kas izsaka, kādā veidā risinās virsteikuma darbība un var konkretizēt vispārīgas nozīmes apstākļa vārdu virsteikumā.
- tiesību principi pamatidejas, uz kuru bāzes tiek radīta tiesību normu sistēma un kuras izsaka būtiskas tiesību iezīmes; katram vēsturiskam tiesību tipam ir savi tiesību principi
- modāli voluntatīvās partikulas partikulas, kas teikumā izsaka dažādas runātāja gribas izpausmes.
- jūras ūdens pasaules okeāna ūdens, kurā dažādā koncentrācijā izšķīduši minerālsāļi un gāzes; jūras ūdeni raksturo galvenokārt tā sāļums, ko izsaka promilēs (vidēji 35 promiles).
- ieruna Piezīme, papildinājums, ar ko izsaka nepievienošanos kam, citādas domas vai ieskatus; arī iebildums.
- grupas domāšana psiholoģisks fenomens, kas izpaužas tādējādi, ka: a) noteiktas grupas locekļi pieskaņo savu viedokli grupas uzskatiem; b) neizsaka komentārus par uzskatiem, kuri šķiet (vai ir) akceptēti grupā; saliedētība grupas locekļiem šķiet svarīgāka par faktu izvērtējumu, kas mazina grupai kopīgu problēmu risināšanas efektivitāti.
- aprites koeficients rādītājs, ar ko izsaka gadā iegūto, izaudzēto dzīvnieku mazuļu metienu skaitu vai nobaroto dzīvnieku grupu skaitu vienā novietnē, aizgaldā vai sprostā.
- perioda rādītājs rādītājs, kas izsaka parādības lielumu noteiktā laika periodā, piemēram, mēnesī, ceturksnī utt.
- momenta rādītājs rādītājs, kas izsaka parādības stāvokli noteiktā laika momentā, piemēram, mēneša beigās, gada sākumā u. tml.
- optimalitātes kritērijs rādītājs, kas izsaka pieņemtā lēmuma realizācijas maksimālo efektu.
- dinamikas rindas vidējais līmenis rādītājs, kas izsaka raksturīgo parādības lielumu rindā ietvertajā laika periodā.
- nolieguma noliegums raksturo attīstības procesa virzienu, formu un rezultātu, izsaka attīstību kā virzību pa spirāli.
- sarežģītība Raksturojums, kas parāda ar kādas datu apstrādes problēmas risināšanu saistītās grūtības un ko parasti izsaka kāda šīs problēmas risināšanas gaitā patērējamā resursa terminos.
- referents Referāta autors, kas parasti to nolasa vai izsaka brīvā runā, apspriedē, sanāksmē, konferencē, kongresā u. tml.
- binomiālkoeficients Reizinājuma koeficients Ņūtona binoma izvirzījumā, skaitlis, kas izsaka kombināciju skaitu no n elementiem pa k.
- nosusināšanas intensitāte relatīvs jēdziens, ko lieto, lai raksturotu augsnes ūdens plūsmas un gruntsūdens līmeņa pazemināšanās tempu; parasti to izsaka ar grāvju vai drenu kopējo garumu metros uz meliorēto zemju platības vienību — 1 ha.
- nokalums Relatīvs lielums, kas raksturo sagataves deformācijas pakāpi kalšanas operācijā; parasti izsaka kā sagataves un kaluma šķērsgriezuma laukumu attiecību.
- elastības robežas robeža, līdz kurai materiālu var deformēt, pirms sākas paliekoša deformācija, skaitliski to izsaka ar spēku (kg uz kvadrātmilimetru), kas paliekošo deformāciju sāk izraisīt.
- nolūka saiklis saiklis, kas izsaka nodomu vai mērķi, piem., "lai".
- pakārtojuma saikļavārds saikļavārds pakārtojumā; daļa no tiem vienlaikus izsaka arī jēdzieniskās attieksmes starp virsteikumu un palīgteikumu.
- skaitlisks Saistīts ar skaitli (1), tam raksturīgs; tāds, ko izsaka, kas izpaužas skaitļos.
- balss paceļas saka, ja kāds izsaka, izpauž savas domas, uzskatus atklātībā, publiski (parasti, aizstāvot ko vai vēršoties pret ko)
- vest savu kazu tirgū saka, ja kāds lieki, nevietā dod padomu, kaut ko ierosina, izsaka līdzjūtību.
- Grīneizera likums sakarība, kas izsaka, ka cietvielas termiskās izplešanās koeficienta attiecība pret siltumietilpību, ja tilpums ir pastāvīgs, nav atkarīga no temperatūras.
- Daltona likums sakarība, kas izsaka, ka ideālu gāzu maisījuma spiediens ir tā atsevišķo sastāvdaļu parciālo spiedienu summa.
- sausne Sausna - bezūdens vielas daudzums, ko izsaka procentos no vielas dabiskās masas.
- pilnin Savienoijumā ar "pilns" formām izsaka tā pastiprinājumu.
- kritin Savienojumā "kritin krist" izsaka darbības "krist" pastiprinājumu.
- radin savienojumā "rast" formām izsaka šis darbības pastiprinājumu.
- sausin savienojumā "sauss" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- senim Savienojumā "sen senim" izsaka senatnīguma pastiprinājumu, ilgumu.
- brēktin Savienojumā ar "brēkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- dilum Savienojumā ar "dilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- došus Savienojumā ar "dot" un tā atvasinājumiem izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- drebens Savienojumā ar "drebēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- duršus Savienojumā ar "durt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- gaistin Savienojumā ar "gaist" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- garum Savienojumā ar "garš" formām izsaka šis īpašības pastiprinājumu.
- grautin Savienojumā ar "graut" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- grieztin Savienojumā ar "griezt 1" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- grieztin Savienojumā ar "griezt 2" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- groztin Savienojumā ar "grozt" izsaka šīs darbības pastiprinājumju.
- grūdien Savienojumā ar "grūst" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- ilgum Savienojumā ar "ilgs", "ilgi" izsaka īpašības vai pazīmes pastiprinājumu.
- īsin Savienojumā ar "īss" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- jaustin Savienojumā ar "jaust" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- juktin Savienojumā ar "jukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- kritien Savienojumā ar "krist" un tā atvasinājumiem izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- kusin Savienojumā ar "kust" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- līgtin Savienojumā ar "līgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- maukšus Savienojumā ar "maukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- mīļum Savienojumā ar "mīļš" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- odin Savienojumā ar "ost" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- pildin Savienojumā ar "pildīt" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- pilnai Savienojumā ar "pilns" formām izsaka pārpilnību.
- pillin Savienojumā ar "pilns" formām izsaka tā pastiprinājumu; pilnin.
- pīšus Savienojumā ar "pīt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- plētinies Savienojumā ar "plēsties" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- plīsin Savienojumā ar "plīst" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- plūdin Savienojumā ar "plūst" izsaka šīs darbības intensifikāciju.
- priecin Savienojumā ar "priecāties" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- pukstin Savienojumā ar "pukstēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- pūtin Savienojumā ar "pūst" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- raibum Savienojumā ar "raibs" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- rājin Savienojumā ar "rāt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- rātin Savienojumā ar "rāt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- raudātin Savienojumā ar "raudāt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- rēktin savienojumā ar "rēkt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- riebin Savienojumā ar "riebt" vai "riebties" izsaka šo darbības vārdu pastiprinājumu.
- riebtin Savienojumā ar "riebt" vai "riebties" izsaka šo darbības vārdu pastiprinājumu.
- rējin Savienojumā ar "riet" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- riņķum savienojumā ar "riņķis" daudzskaitļa formām izsaka šī vārda pastiprinājumu.
- rūgtin Savienojumā ar "rūgts" formām izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- ruku Savienojumā ar "rukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- rūcin Savienojumā ar "rūkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sācan Savienojumā ar "sākt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sācien Savienojumā ar "sākt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sācin Savienojumā ar "sākt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sāpin savienojumā ar "sāpēt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sarktin Savienojumā ar "sarkt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- saukšus Savienojumā ar "saukt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- saucien Savienojumā ar "saukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- saucin Savienojumā ar "saukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sēstin Savienojumā ar "sēst" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sētin Savienojumā ar "sēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sīcin Savienojumā ar "sīks" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- siltin savienojumā ar "silt" izsaka šī darbības vārda pastiprinājumu.
- sirdu Savienojumā ar "sirdīties" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sirdziņ Savienojumā ar "sirgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sitien savienojumā ar "sist" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sistin Savienojumā ar "sist" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- skaistin Savienojumā ar "skaists" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- slaicin savienojumā ar "slaiks" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- slāpin savienojumā ar "slāpt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- slīktin Savienojumā ar "slīkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- smacin Savienojumā ar "smakt" vai "aizsmakt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- smelšus savienojumā ar "smelt^1^" izsaka šīs darbības pastiprinājumu, intensifikāciju.
- snātin savienojumā ar "snāt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- snaudin Savienojumā ar "snaust" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- soktin savienojumā ar "sokties" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- spiestin savienojumā ar "spiest" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- spiešus savienojumā ar "spiest" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- spiedin Savienojumā ar "spiest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sprāgšus savienojumā ar "sprāgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sprādzin Savienojumā ar "sprāgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sprāgtin Savienojumā ar "sprāgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sprēgtin Savienojumā ar "sprēgāt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- spridzin Savienojumā ar "spridzēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sprūdin Savienojumā ar "sprūst" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- stiepšus Savienojumā ar "stiepties" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- strēbtin Savienojumā ar "strēbt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- stumšus Savienojumā ar "stumt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- stumtin Savienojumā ar "stumt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sūcin savienojumā ar "sūkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sviedin savienojumā ar "sviest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sviestin savienojumā ar "sviest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sviltin Savienojumā ar "svilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šalcin Savienojumā ar "šalkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šķeltin Savienojumā ar "šķelt" izsaka šis darbības pastiprinājumu.
- šķilšus savienojumā ar "šķilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šķilin Savienojumā ar "šķilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šķiltin Savienojumā ar "šķilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šķirtin Savienojumā ar "šķirt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šķistin Savienojumā ar "šķist" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šļucin Savienojumā ar "šļukt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šļūcin Savienojumā ar "šļūkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šmurdzin Savienojumā ar "šmurgt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šūtin Savienojumā ar "šūt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šūšus Savienojumā ar "šūt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- šveļpenies Savienojumā ar "švelpt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tālin Savienojumā ar "tāls" izsaka pastiprinājumu.
- tecin Savienojumā ar "tecēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tekšus Savienojumā ar "tecēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- teicien Savienojumā ar "teikt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- teicin Savienojumā ar "teikt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- teikšus Savienojumā ar "teikt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- teiktin Savienojumā ar "teikt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tīcin Savienojumā ar "tīcin (1)" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tiektin Savienojumā ar "tiekties" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tiepin Savienojumā ar "tiept" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tiepšus Savienojumā ar "tiept" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tīcin Savienojumā ar "tīk 2(1)" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tiktin Savienojumā ar "tikt 1" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tīktin Savienojumā ar "tikt 2" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- trauktin Savienojumā ar "traukties" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- trīcin Savienojumā ar "trīc" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- triekšus Savienojumā ar "triekt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- triektin Savienojumā ar "triekt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- trūcin Savienojumā ar "trūkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- trūktin Savienojumā ar "trūkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- trusus Savienojumā ar "trust" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- tvīcin Savienojumā ar "tvīkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- urbšus Savienojumā ar "urbt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vairin Savienojumā ar "vairojas" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- veltin Savienojumā ar "velt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vedin Savienojumā ar "vest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vestin Savienojumā ar "vest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vešus Savienojumā ar "vest" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vezum Savienojumā ar "vezums" izsaka tā daudzkāršojumu.
- vīktin Savienojumā ar "vīkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vilcin Savienojumā ar "vilkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vilktin Savienojumā ar "vilkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vilšu Savienojumā ar "vilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vilšus Savienojumā ar "vilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- viltin Savienojumā ar "vilt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- vīšus Savienojumā ar "vīt" izsaka šis darbības pastiprinājumu.
- vītin Savienojumā ar "vīt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zadzien Savienojumā ar "zagt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zadzin Savienojumā ar "zagt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zagtin Savienojumā ar "zagt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zagtiņ Savienojumā ar "zagt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zeltin Savienojumā ar "zelt 1" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zibin Savienojumā ar "zibēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- ziedin Savienojumā ar "ziedēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zustin Savienojumā ar "zust" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- zvejus Savienojumā ar "zvejot" izsaka šīs darbības pastiprināājumu.
- zviedzin Savienojumā ar "zviegt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- žilbtin Savienojumā ar "žilbt" un tā atvasinājumiem izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- žņaugtin Savienojumā ar "žņaugt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- lielum Savienojumā ar adjektīva "liels" formām izsaka īpašības pastiprinājumu.
- lielumu Savienojumā ar adjektīva "liels" formām izsaka īpašības pastiprinājumu.
- pilnum Savienojumā ar adjektīva "pilns" formām izsaka īpašības pastiprinājumu.
- pilnumu Savienojumā ar adjektīva "pilns" formām izsaka īpašības pastiprinājumu.
- plānum Savienojumā ar adjektīva "plāns" formām vai apstākļa vārdu "plāni" izsaka īpašības, pazīmes pastiprinājumu.
- vecum Savienojumā ar adjektīva "vecs" formām izsaka īpašības pastiprinājumu; ļoti vecs.
- vērptin Savienojumā ar citām šī darbības vārda formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- dedzin Savienojumā ar darbības vārda "degt" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- degtin Savienojumā ar darbības vārda "degt" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- dietin Savienojumā ar darbības vārda "diet" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- līgant Savienojumā ar darbības vārda "līgot 1" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- līgšus Savienojumā ar darbības vārda "līgt" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- pirktin Savienojumā ar darbības vārda "pirkt" formām, izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- pirktum Savienojumā ar darbības vārda "pirkt" formām, izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- pirktinies Savienojumā ar darbības vārda "pirkties" formām, izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- pītin Savienojumā ar darbības vārda "pīt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sēdin savienojumā ar darbības vārda "sēdēt" formām izsaka šis darbības pastiprinājumu.
- liegšus Savienojumā ar darbības vārdu "liegt" un "liegties" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- liegtin Savienojumā ar darbības vārdu "liegt" un "liegties" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- mīlin Savienojumā ar darbības vārdu "mīlēt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- mirtin Savienojumā ar darbības vārdu "mirt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- niecen Savienojumā ar darbības vārdu "niecināt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- niecin Savienojumā ar darbības vārdu "niecināt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- nīktin Savienojumā ar darbības vārdu "nīkt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- no- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz laikposmu, kas ir īsi pirms tā, ko izsaka pamatvārds.
- pa- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz līdzīgumu, atbilstību tam, ko izsaka pamatvārds; savienojumā ar lietvārdu norāda uz pamazinājumu vai pakārtojumu.
- no- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz vietu, kas plešas lejup pa to, ko izsaka pamatvārds.
- aiz- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz vietu, kura atrodas aiz tā, ko izsaka pamatvārds.
- pār- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz vietu, kura atrodas otrā pusē tam, ko izsaka pamatvārds.
- pa- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz vietu, telpu, kura atrodas zem tā, apakšā tam, ko izsaka pamatvārds.
- pie- Savienojumā ar lietvārdu norāda uz vietu, teritoriju, kura atrodas blakus, tuvu tam, ko izsaka pamatvārds.
- bez- Savienojumā ar lietvārdu norāda, ka trūkst, nav tā, ko izsaka pamatvārds.
- slīdzin savienojumā ar slīgt (1) formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- skrietin Savienojumā ar tās pašas saknes verbu izsaka nozīmes pastiprinājumu.
- brišus Savienojumā ar verba "brist" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- celšus Savienojumā ar verba "celt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- cirtin Savienojumā ar verba "cirst" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; ciršus.
- ciršus Savienojumā ar verba "cirst" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- dzeršus Savienojumā ar verba "dzert" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- dzītin Savienojumā ar verba "dzīt 1" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; dzīšus.
- dzīšus Savienojumā ar verba "dzīt 1" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- gāšus Savienojumā ar verba "gāzt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- grūšus Savienojumā ar verba "grūst" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- ilgot Savienojumā ar verba "ilgoties" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- kaltin Savienojumā ar verba "kalst" formām izsaka nozīmes pastiprinājumu.
- klupšus Savienojumā ar verba "klupt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- košus Savienojumā ar verba "kost" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- krāpšu Savienojumā ar verba "krāpt" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- krāpšus Savienojumā ar verba "krāpt" formām izsaka darbības pastiprinājumu.
- kristin Savienojumā ar verba "krist" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; krišus (2).
- krišus Savienojumā ar verba "krist" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- laistīt Savienojumā ar verba "laistīties 2" formām izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- lēktin Savienojumā ar verba "lēkt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lēkšus (3).
- līšus Savienojumā ar verba "līst" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- lūgtin Savienojumā ar verba "lūgt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lūgšus (1).
- lūgšus Savienojumā ar verba "lūgt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lūgtin.
- lūgšu Savienojumā ar verba "lūgt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- lūzin Savienojumā ar verba "lūzt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lūztin.
- lūztin Savienojumā ar verba "lūzt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lūztin.
- mešus Savienojumā ar verba "mest" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- rītin Savienojumā ar verba "rīt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- stūmien savienojumā ar verba "stumt" formām izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- sviešus Savienojumā ar verba "sviest" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- vilkšus Savienojumā ar verba "vilkt" formām vai atvasinājumiem no tā izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- lēkšus Savienojumā ar verbu "lēkt", "lēkšot" formām vai atvasinājumiem no tiem izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu; lēktin.
- steigtin Savienojumā ar verbu "steigties", "steigt" formām vai atvasinājumiem no tiem izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu, steigšus (4).
- steigšus Savienojumā ar verbu "steigties", "steigt" formām vai atvasinājumiem no tiem izsaka darbības intensitātes pastiprinājumu.
- līk Savienojumos ar "līkums" izsaka pastiprinājumu.
- mītin Savinojumā ar "mīt" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- reciproks verbs savstarpējas darbības vārds - darbības vārds, kas izsaka divu vai vairāku subjektu savstarpēju darbību.
- dīgšanas spars sēklas īpašība, ko izsaka dīgšanas ātrums (nedaudz mainās pa gadalaikiem) – lielums, ko noteic vienlaikus ar dīgtspēju pēc ļoti ātri uzdīgušo sēklu procenta (labībai 3–5 dienās); no sēklām ar vienādu dīgtspēju, bet nevienādu dīgšanas sparu, arī nelabvēlīgos apstākļos ātrāk un vienmērīgāk sadīgst sēklas, kam dģšanas spars lielāks.
- temporalitāte Semantiska kategorija, kas izsaka darbības norises attieksmi pret runas brīdi.
- darītājs Semantiskā loma - aktīvs, parasti ar gribu un apziņu apveltīts situācijas dalībnieks, darbības veicējs, viens no semantiskā subjekta veidiem, ko parasti izsaka ar teikuma priekšmetu; agenss.
- plāksne Sfēra, joma, kurā (ko) attēlo, izsaka; viedoklis, no kā (ko) aplūko, analizē.
- sišus Sitot; savienojumā ar "sist" izsaka šīs darbības pastiprinājumu.
- piena aktīvais skābums skābums, ko izsaka ar ūdeņraža jonu koncentrācijas negatīvo logaritmu pH; nosaka, izmantojot dažādus indikatorus, piemēram, lakmuspapīru (svaiga piena aktīvais skābums ir pH 6,5–6,8).
- π skaitlis 3,14159..., kas izsaka riņķa līnijas garuma attiecību pret tās diametru; viena no svarīgākajām matemātikas konstantēm.
- skalārais reizinājums skaitlis ab=|a| |b| cosφ dotajiem vektoriem (|a|, |b| – vektoru moduļi, φ – leņķis starp vektoriem); izsaka projekcijas garumu vienam vektoram uz otru.
- pārnesumskaitlis Skaitlis, kas izsaka dzenošā un dzenamā elementa ātrumu attiecību.
- aptuvens skaitlis skaitlis, kas izsaka lieluma vērtību ar zināmu kļūdu vai (salīdzinājuma ar sākotnējo skaitli) vienkāršotā veidā.
- purvainība Skaitlis, kas procentos izsaka purvu platību attiecībā pret visu kādas teritorijas platību.
- filtrācijas koeficients skaitlis, kas raksturo pazemes ūdenscaurlaidības spēju, to parasti izsaka metros diennaktī (m/d) vai centimetros sekundē (cm/s); izmanto urbumu un aku debita aprēķinos, nosakot ūdens filtrācijas zudumus hidrotehnisko būvju aprēķinos u. c.
- binārais skaitlis skaitlis, ko izsaka kā summu no noteiktām skaitļa 2 (bāzes) pakāpēm.
- vektora koordinātas skaitliskie koeficienti, ar kuriem doto vektoru izsaka kā bāzes vektoru lineāru kombināciju.
- indekss Skaitlisks rādītājs, kas procentos izsaka kādas parādības secīgas pārmaiņas, piem., cenu indekss.
- ātruma augstums šķidruma plūsmas īpatnēja kinētiskā enerģija, ko izsaka ar atbilstošu šķidruma līmeņa augstumu (viens no Bernulli vienādojuma locekļiem).
- caurplūdes koeficients šķidruma vai gāzes izplūdes aprēķinā lietojams skaitlis, kas izsaka faktiskās izplūdes samazinājumu salīdzinājumā ar teorētiski aprēķināto izplūdi.
- Kura šumeru-akadiešu mitoloģijā - viens no veļu valstības, pazemes nosaukumiem, kas spilgti izsaka senās Divupes iedzīvotāju priekšstatu par nāvi kā totālu galu un veļu valstību kā dzīvo valstības pretstatu un noliegumu.
- iestarpināt Tāds (vārds, vārdu savienojums), kas attieksmē pret pārējām teikuma sastāvdaļām ir sintaktiski neatkarīgs un izsaka blakus paskaidrojumu vai piezīmi par teikumā minēto.
- noteikts Tāds, ar kuru izsaka ko pazīstamu, iepriekš minētu, īpašības vārda noteiktā galotne.
- nenoteikts Tāds, ar kuru izsaka ko vispārīgu, arī nepazīstamu, iepriekš neminētu, aptuvenu.
- analītisks Tāds, kam gramatiskās attieksmes izsaka nevis ar vārda formu, bet ar cita vārda pievienojumu, vārdu kārtu u. tml.
- ār- Tāds, kas atrodas ārpusē, ārpus tā, ko izsaka salikteņa otrā daļa; cits.
- nepāra Tāds, kas bez atlikuma nedalās ar divi (par skaitli); tāds, ko izsaka ar skaitli, kurš bez atlikuma nedalās ar divi (piemēram, par skaitu, numuru).
- iteratīvs Tāds, kas izsaka darbību, kura atkārtojas, vai darbību, kura notiek ar pārtraukumiem.
- pamazināt Tāds, kas izsaka pamazinājumu (3).
- adversatīvs Tāds, kas izsaka pretējo.
- atklāts Tāds, kas izsaka visu vaļsirdīgi, neslēpjot savas domas un jūtas; vaļsirdīgs.
- indiferents Tāds, kas neizrāda interesi; tāds, kas neizsaka savu viedokli; vienaldzīgs.
- sēras Tāds, kas simbolizē, izsaka dziļas bēdas, ciešanas, skumjas sakarā ar kāda nāvi; tāds, kas ir saistīts ar kāda nāvi, bērēm.
- relatīvs Tāds, ko izsaka vai aprēķina ar attiecību starp lielumiem, vienu no tiem pieņemot par pamatlielumu; pretstats: absolūts.
- absolūts Tāds, ko izsaka vai aprēķina tieši (ne procentos vai citā izteiksmē); pretstats: relatīvs.
- sintētisks Tāds, kurā gramatiskās attieksmes starp vārdiem teikumā izsaka ar vārdu formu maiņu.
- sēras Tas, kas simbolizē, izsaka dziļas bēdas, ciešanas, skumjas sakarā ar kāda nāvi.
- īpašība Tas, kas, piemītot cilvēkam, priekšmetam vai parādībai, raksturo to, izsaka tā būtību.
- sintaktiskā modalitāte teikuma gramatiskā nozīme, kas izsaka teikuma satura attieksmi pret īstenību: saturs tiek atspoguļots kā reāls vai ireāls.
- sintaktiskais laiks teikuma gramatiskā nozīme, kas izsaka teikuma satura attieksmi pret runas brīdi: notikums ir runas brīdī (tagadne), pirms tā (pagātne) vai pēc tā (nākotne).
- izteicējs Teikuma virsloceklis, kas izsaka teikuma priekšmeta galveno pazīmi (darbību, stāvokli, īpašību, kvalitāti).
- teikuma priekšmets teikuma virsloceklis, kas nosauc runas priekšmetu, kura aktuālu pazīmi izsaka izteicējs.
- vēlējuma teikums teikums, ar kuru runātājs izsaka vēlēšanos vai novēlējumu.
- apgalvojuma teikums teikums, kurā gramatiskie līdzekļi neizsaka noliegumu.
- liriskais varonis tēls (lirikā), kas izsaka tieši autora pārdzīvojumus, jūtas un domas.
- Variņona teorēma teorēma, kura izsaka, ka kopspēka moments pret izvēlēto punktu ir vienāds ar visu sistēmas spēku momentu ģeometrisko summu pret to pašu punktu.
- sinonīms terminoloģijā - ikviens no terminiem, kuri izsaka vienu un to pašu jādzienu un kuri ir savstarpēji aizstājami jebkurā kontekstā.
- apakštermins Terminu sistēmas hierarhijā - termins, kas izsaka apakšjēdzienu un ir pakārtots virsterminam; apakšjēdziena termins.
- virstermins Terminu sistēmas hierarhijā - termins, kas izsaka virsjēdzienu un kam pakārtoti citi termini (apakšjēdzienu termini); virsjēdziena termins.
- verdikts Testēšanas rezultāta paziņojums, ar kuru izsaka objekta atbilstību vai neatbilstību pārbaudāmajai prasībai.
- dozējums Tilpuma mērvienība, ar ko izsaka kaujasvielas daudzuma, kas iedarbojas uz karaspēku kādu laika periodu, koncentrāciju gaisā.
- ieteikumu tirgvedība tirgvedības reklāma, kurā, parasti pozitīvo, vērtējumu vai ieteikumu par kādu tūrisma objektu vai pasākumu vispirms paziņu un tuvinieku saskarsmē (kā baumas) izsaka viens otram, cits citam popularizējot attiecīgo objektu vai pasākumu.
- sfērisks trijstūris trijstūris, ko veido trīs lielo riņķu loki uz sfēras; sfēriska trijstūra malas izsaka ar attiecīgajiem centra leņķiem.
- jauktais reizinājums triju vektoru reizinājums abc=a(b·c), kas izsaka uz tiem konstruētā paralēlskaldņa tilpumu.
- ūdens salinitāte ūdenī izšķīdušo sāļu daudzums gramos uz vienu kilogramu ūdens; izsaka promilēs (‰).
- Singhs Uzvārds, ko lieto sikhi; tas nozīmē "lauva" un izsaka kareivīgumu, ko guru Govinds Singhs attiecināja uz visu sikhu kopienu.
- kategoriskais imperatīvs vācu filozofa I. Kanta (1724.-1804. g.) tiesību filozofijas jēdziens, kas izsaka apriāro morālo likumu, pēc kura jāvadās cilvēkiem, - katram cilvēkam vienmēr jārīkojas tā, lai viņa uzvedība varētu kalpot par piemēru vispārējai likumdošanai, un pret cilvēku nekad nedrīkst izturēties kā pret līdzekli kādu mērķu sasniegšanai; katrs cilvēks vienmēr ir augstākais mērķis un vērtība.
- semantiskais lauks valodas līdzekļu kopums, kas atspoguļo kādu īstenības jomu un ko vieno kāds vispārīgs semantisks elements, piemēram, laika semantiskais lauks aovieno gan leksiskos, gan gramatiskos līdzekļus, kas izsaka laika nozīmi.
- intonācija Valodas skaņu spēka, augstuma, ilguma un tembra maiņas, kas izsaka daļu izteikuma satura.
- analītiskās valodas valodas, kurām raksturīgs analītisko formu pārsvars; šajās valodās gramatiskās nozīmesgalvenokārt izsaka ar palīgvārda un patstāvīga vārda kombināciju, vārdu kārtu, teikuma intonāciju.
- fleksīvās valodas valodas, kurās gramatiskās nozīmes izsaka galvenokārt ar īpašu elementu - ārējo vai iekšējo fleksiju.
- inkorporējošās valodas valodas, kurās morfēmas apvienojas vienā veselumā, kas reizē ir gan vārds gan teikums; arī gramatiskās nozīmes izsaka nevis atsevišķs vārds, bet šis kopums.
- derivatīva nozīme vārda gramatiskā nozīme, ko izsaka ar afiksu pievienošanu saknei.
- konotatīvais komponents vārda leksiskās nozīmes daļa - nozīmes pamatkomponenta uzslāņojums, kas izsaka runātāja emocionālo attieksmi vai norāda vārda lietojuma sfēru.
- nozīmes papildkomponents vārda leksiskās nozīmes daļa - nozīmes pamatkomponenta uzslāņojums, kas izsaka runātāja emocionālo attieksmi vai norāda vārda lietojuma sfēru.
- nozīmes precizējums vārda nozīmes maiņas paveids, kad vispārlietojams vārds, kļūstot par terminu, pamatos saglabā savu pamatnozīmi, tomēr tā iegūst zinātnisku un tehnisku noteiktību, ko izsaka definīcijā.
- aplinki Vārdi, ar ko domu izsaka netieši un kas ļauj tikai noprast, nojaust izteikuma īsto saturu.
- pavadvārdi Vārdi, teksts, ko pievieno kam (piemēram, sūtījumam) un kas parasti izsaka paskaidrojumu, norādījumu.
- griežas Vārds, kas izsaka stulbumu, piem.: tev jau griežas.
- iestarpinājums Vārds, vārdu savienojums, kas attieksmē pret pārējām teikuma sastāvdaļām ir sintaktiski neatkarīgs un izsaka blakus paskaidrojumu vai piezīmi par teikumā minēto.
- darbības vārds vārdšķira, pie kuras pieder lokāmi vārdi, kas izsaka darbību vai stāvokli; šīs vārdšķiras vārds; verbs.
- lietvārds Vārdšķira, pie kuras pieder lokāmi vārdi, kas izsaka priekšmetiskuma nojēgumu.
- retin vārdu salikumā ar "rets" izsaka šīs īpašības pastiprinājumu.
- netiešā vārdu secība vārdu secība, kas izpaužas kā vārdkopas komponentu vai teikuma aktuālā dalījuma komponentu apgriezts novietojums un izsaka stilistisku vai emocionālu papildinformāciju.
- tiešā vārdu secība vārdu secība, kas izsaka teikuma pamatinformāciju bez emocionālas vai stilistiskas papildinformācijas; tiešā vārdu kārta.
- adhjātma vēdiskajai mitoloģiskajai domāšanai raksturīgs princips, kas raksturo dievību un izsaka makrokosma un mikrokosma identitāti, Visuma un (pirm)cilvēka identitāti; nezūdošais mūžīgais Brahmans, kas mīt cilvēkā.
- daudzkārtējs veids veids, kas izsaka atkārtotu vai daudzkārtēju darbību pretstatā vienkārtējai darbībai.
- inhoatīvs veids veids, kas izsaka darbības sākumu, piemēram, latviešu valodā inhoatīva veida nozīme ir priedēkļverbiem "iekurt", "aizsmēķēt"; iesākuma veids.
- iesākuma veids veids, kas izsaka darbības sākumu; inhoatīvs veids.
- ilgstošs veids veids, kas izsaka ilgstošu, neierobežotu darbību; duratīvs veids.
- nepabeigts veids veids, kas izsaka nepabeigtu darbību; imperfektīvs veids.
- imperfektīvs veids veids, kas izsaka nepabeigtu darbību; nepabeigts veids.
- pabeigts veids veids, kas izsaka pabeigtu darbību; latviešu valodā tādi ir priedēkļverbi.
- paraduma veids veids, kas izsaka regulāru, ierastu darbību.
- vienkārtējs veids veids, kas izsaka tikai vienreiz notiekošu darbību.
- vektora atvasinājums vektors, kam ir divas komponentes - viena komponente izsaka vektora vērtības izmaiņu tā darbības virzienā, otra komponente attiecīgi izsaka pagriezienu tam perpendikulārā virzienā.
- kārta Verba gramatiskā kategorija, kas izsaka attieksmes starp darbības subjektu un objektu.
- injunktīvs Vēsturiskajā valodniecībā - darbības vārda izteiksme, kas izsaka pavēli vai aizliegumu.
- prēzents Vienkāršā tagadne - darbības vārda laika forma, kas izsaka darbību, kura notiek vienlaicīgi ar runas momentu.
- stāvotnes augstums viens no Bernulli vienādojuma locekļiem – šķidruma īpatnējā potenciālā enerģija, ko izsaka ar augstumu virs patvaļīgi pieņemta atskaites līmeņa.
- nepārtrauktības vienādojums viens no hidrodinamikas vienādojumiem, kas izsaka masas nezūdamības likumu jebkuram kustībā esoša šķidruma vai gāzes tilpumam: δr/δt+div(ru)=0, (r – šķidruma blīvums, u – ātrums izraudzītajā punktā).
- funkcija Viens no matemātikas pamatjēdzieniem, kas izsaka viena lieluma atkarību no cita; atkarīgais mainīgais lielums.
- personas vietniekvārds vietniekvārds, kas izsaka norādījumu uz personu.
- piederības vietniekvārds vietniekvārds, kas izsaka norādījumu uz to, kuram kas pieder vai kurš ir saistīts (ar ko).
- iedrošināšana vispārīgā nozīmē ir veids, kā indivīdi komunikācijas procesā cits citam izsaka vai izrāda atbalstu; tā ir apliecinājuma izpaušana ar valodas vai citu izteiksmes līdzekļu palīdzību, lai stiprinātu neatlaidību, drosmi, pārliecību vai cerību cilvēkā, apzinoties iespējamās situācijas izmaiņas vai potenciālu.
- leksiskā nozīme vispārināts reālijas (īstenības priekšmeta, parādības, dzīvas būtnes, abstrakta jēdziena) atspoguļojums apziņā; to parasti izsaka vārda celms, gramatisko formu maiņa leksisko nozīmi neietekmē.
- hakata Zīlēšanas veids, ko izmanto šonu cilts ļaudis Āfrikas dienvidu daļā: četriem koka vai kaula gabaliem, kas reprezentē vecu vīru, jaunu vīrieti, vecu sievu un jaunu sievieti, tiek atzīmēta "augša" un "apakša", zīlnieks tos met gaisā un, raugoties uz to, kā tie nokrīt, izsaka savu spriedumu; valda ticējums, ka caur šiem priekšmetiem savu vēsti sūta gari.
- ātrums zirga darbaspēju raksturlielums, ko izsaka ar noietā ceļa posmā patērēto laiku.
- izturība zirga darbspēju raksturlielums, ko izsaka ar noietā ceļa posma garumu, zirgam strādājot ar prasībām atbilstošu vilces spēku.
izsaka citās vārdnīcās:
MEV