Paplašinātā meklēšana
Meklējam ajau.
Atrasts vārdos (61):
- ajau:1
- dajaut:1
- pajaut:1
- sajaut:1
- dajaukt:1
- Najauti:1
- pajauks:1
- pajaukš:1
- pajaukt:1
- pajauku:1
- pajauns:1
- pajaust:1
- sajaukt:1
- sajaust:1
- Akajaure:1
- dajaucēt:1
- Gajauski:1
- Majauela:1
- Najautas:1
- Najautys:1
- pajaucēt:1
- pajaudāt:1
- pajaudēt:1
- pajaukus:1
- pajaunis:1
- pajautāt:1
- pajautrs:1
- sajaucēt:1
- sajaucīt:1
- sajaudāt:1
- sajausma:1
- sajautāt:1
- pajaukšām:1
- pajaukšus:1
- pajaukums:1
- sajaukums:1
- Čakčajaure:1
- najautieši:1
- pajaukties:1
- pajauniķis:1
- pajaunināt:1
- sajaukties:1
- izajaukties:1
- pajaunāšana:1
- pajautrināt:1
- sajauktenis:1
- sajaunoties:1
- sajautrināt:1
- aizajaukties:1
- apsajaukties:1
- atsajaukties:1
- iesajaukties:1
- iesajaukties:2
- nosajaukties:1
- pasajaukties:1
- sasajaukties:1
- atsajaunāties:1
- pajaunināties:1
- pārsajaukties:1
- pajautrināties:1
- asinssajaukšana:1
Vārdu savienojumos nav.
Atrasts skaidrojumos (521):
- Japlish "japļu valoda", japāņu un angļu valodas sajaukums, ko lieto Japānā.
- pievataļāt (Vārtoties vai guļot) savandīt, sajaukt.
- Patekatls Acteku (vēst. Centrālā Meksika, Meksikas dienvidi) mitoloģijā - dievība, to zāļu un sakņu personifikācija, kuras nepieciešamas reibinošā dzēriena oktli pagatavošanai, dievietes Majauelas vīrs.
- ķedeliski Ačgārni, sajaucot secību.
- afrikānss Afrikandu (būru) valoda - viena no Dienvidāfrikas Republikas valsts valodām; izveidojusies, sajaucoties nīderlandu dialektam ar vācu, angļu un dažām vietējām valodām.
- izoaglutinogēns Aglutinīns (A vai B) eritrocītos, kas rada to aglutināciju, sajaucot ar serumu, kurā ir atbilstošais aglutinīns alfa vai beta (t. i., ar anti-A vai anti-B).
- Kingu akadiešu mitoloģijā - saldūdens okeāna Apsu un sāļūdens okeāna Tiamatas dēls pasaules radīšanas mītos, no kura asinīm sajauktām ar zemi tika radīti pirmie cilvēki.
- raeti Alpu vidusdaļas iedzīvotāji senatnē, kuru piederība kādai tautu grupai nav nosakāma, vēlāk tie sajaucās ar ķeltiem un pēc pakļaušanās Romai romanizējās; reti; rētu romāņi.
- radlers alus dzēriens, parasti alus, kas sajaukts ar limonādi, sulu vai citu bezalkoholisku dzērienu
- apdedzināšana verdošā slānī apdedzināšana, pulverveida vielai sajaucoties ar virpuļojošas gāzes plūsmu, kurā notiek intensīva masas un siltuma apmaiņa.
- medutots Apgādāts, sajaukts ar medu.
- kontaminēt Apvienot, arī sajaukt (divus vai vairākus notikumus, parādības u. tml.).
- sviestbiezpiens Ar biezpienu sajaukts sviests.
- smogs ar dūmiem un kvēpiem sajaukta bieza migla.
- mērceklīns Ar kaņepēm un krējumu sajaukts biezpiens.
- ķiminsāls Ar ķimenēm sajaukta sāls.
- ķimeņsāls Ar ķimenēm sajaukts sasmalcināts sāls.
- strebamais Ar nenokrejotu rūgušpienu sajaukts biezpiens.
- strebjamais Ar nenokrejotu rūgušpienu sajaukts biezpiens.
- juceknis Ar pelavām kulšanas procesā sajaukušies graudi; ar piemaisījumiem apstrādāšanas procesā sajaukušās tehnisko kultūru izmantojamās daļas.
- grūdeša Ar pelavām sajaukta maize.
- jukaimi Ar pelavām sajaukti salmi.
- mīkstpiens Ar piedevām sajaukts biezpiens.
- kučiņdrups Ar sadrupinātu rupjmaizi, krējumu un cukuru sajaukts biezpiens.
- keramiskā masa ar sajaukšanas vai samalšanas metodēm sagatavots keramikas izejvielu un dažādu piedevu (disperģēšanas līdzekļu, mineralizatoru u. c.) viendabīgs maisījums ar dažādu mitruma saturu; izmanto keramiskajiem izstrādājumiem.
- mērcējums Ar saldu krējumu sajaukts biezpiens.
- kratekles Ar salmiem sajaukts siens lopbarībai.
- kratenis Ar salmiem sajaukts siens lopbarībai.
- lokpiens Ar smalki sagrieztiem lokiem sajaukts biezpiens.
- loksviests Ar smalki sagrieztiem lokiem sajaukts sviests.
- kopapiens Ar sviestu sajaukts biezpiens.
- kopaspiens Ar sviestu sajaukts biezpiens.
- sakult Ar triecieniem, sitieniem u. tml. panākt, būt par cēloni, ka tiek sajaukts (piemēram, ūdens); ar triecieniem, sitieniem u. tml. panākt, ka (ūdenstilpē) tiek sajaukts ūdens; ar triecieniem, sitieniem panākt, būt par cēloni, ka ūdenī izveidojas (kas, piemēram, putas, viļņi).
- pablūžģināt Ar troksni (kādu šķidrumu) pajaukt.
- barols Ar vara sulfātu sajaukta darvas eļļa, lietoja koku piesūcināšanai.
- vermuts Aromatizēts vīns, ko iegūst, spirtotos vīnus sajaucot ar cukura sīrupu un vērmeļu, kā arī piparmētru, pelašķu u. c. augu uzlijām.
- melanžers Asiņu sajaucēja pipete.
- pievalstīt Atguļoties vai miegā savandīt, sajaukt.
- jaunināt Atjaunot, pajaunināt, padarīt jaunāku.
- uzjaunināties Atjaunoties, pajaunināties.
- atkritumu apsaimniekošana atkritumu savākšana (tai skaitā atkritumu vākšana, šķirošana un sajaukšana, lai tos pārvadātu), uzglabāšana, pārkraušana, pārvadāšana, pārstrāde (tai skaitā atkritumu sadedzināšana, iegūstot enerģiju, iekārtās, kuru pamatdarbība nav atkritumu sadedzināšana), reģenerācija un apglabāšana (tai skaitā sadedzināšana sadzīves atkritumu sadedzināšanas iekārtās), šo darbību pārraudzība, kā arī atkritumu apglabāšanas vietu ierīkošana un pārstrādes objektu vai iekārtu uzturēšana un aprūpe pēc to slēgšanas.
- rencelēt atšķetināt un sajaukt (dziju).
- palaioāziāti Austrumāzijas pirmiedzīvotāji, kas tālā senatnē sastādījuši zināmu rases vienību, bet vēlāk, sajaucoties ar citām rasēm, pārveidojušies un izzuduši.
- švarma Austrumnieku (ēģiptiešu) virtuves ēdiens: plānās strēmelītēs sagriezta un sacepta gaļa, kas sajaukta ar ceptiem sīpoliem un tomātiem; maisījumu pasniedz maizes kabatiņās; kebabs.
- tiveri Austrumslāvu cilšu grupa, dzīvoja ap Dņestru un pie Donavas grīvas, ap 11. gs. beigām lielākā daļa aizgāja uz Z, kur sajaucās ar citām slāvu ciltīm.
- sējmašīnu autouzpildītājs automobilis ar ierīcēm sēklu un minerālmēslu iepildīšanai sējmašīnās; dažus no tiem var izmatot arī minerālmēslu sajaukšanai un sēklu kodināšanai.
- šifers Azbesta (1 daļa) un portlandcementa (6-8 daļas) maisījums, ko sajauc un žāvē uz īpaša auduma veido noteikta biezuma plāksnēs un saspiež zem 300 atmosfērām.
- ozonīns Balināmais līdzeklis, ko gatavo sajaucot kolofonija šķīdumu terpentīna eļļā ar kālija sārmu un pieliekot 3% ūdeņraža pārskābes šķīdumu.
- čala Balsu un dažādu trokšņu sajaukums; kņada.
- insalivācija Barības sajaukšana ar siekalām košļājot.
- inviskācija Barības sajaukšana ar siekalām košļāšanas laikā.
- pamīkstais Biezpiens; ar krējumu, rūgušpienu vai pakrējumu sajaukts biezpiens.
- sprāgstošā krava bīstamā krava, kas pārvadājot, kraujot un/vai glabājot var eksplodēt. Tās ir cietas vai šķidras vielas vai to sajaukums, kas var ķīmiski reaģēt ar tādu ātrumu, ka īslaicīgi rada ļoti augstu spiedienu un/vai temperatūru, un var ievainot cilvēkus un sabojāt apkārtējos priekšmetus. Tādas kravas var būt, piemēram, detonatori, sprāgstvielas spridzināšanas darbiem, pirotehniskie izstrādājumi uguņošanas vai trokšņa efekta radīšanai.
- radioaktīvā krava bīstamā krava, kas pārvadājot, kraujot un/vai glabājot var izplatīt virsnormatīvu radioaktīvo starojumu. Tās ir cietas vai šķidras vielas vai to sajaukums, kam saturā ir radionuklīdi ar augstu īpatnējo aktivitāti.
- viegli uzliesmojošā krava bīstamā krava, kas pārvadājot, kraujot un/vai glabājot viegli var aizdegties. Tās ir cietas vai šķidras vielas vai to sajaukums, kas var aizdegties no sērkociņa liesmas, dzirksteles, berzes vai pašsabrukšanas procesa. Tādas kravas var būt, piemēram, benzīns, laka, spirts, siens, alumīnija pulveris un citas.
- pielipt Būt pārklātam, sajauktam (ar ko sīku, lipīgu).
- pielīst Būt pārklātam, sajauktam (ar ko sīku, smalku) lielākā daudzumā.
- sabužināt Bužinot sajaukt (parasti matus).
- skaidu plātne celtniecības plātne, ko izgatavo no koka skaidām, kuras sajauc ar līmi un siltumā sapresē
- metilbutirāts CH~3~(CH~2~)~2~COOCH~3~, metilgrupa, bezkrāsains šķidrums, slikti šķist ūdeni, sajaucas ar spirtu; lieto augļu ekstraktu ražošanā.
- bīte Cienības un baiļu sajaukums.
- nikobarieši Cilšu grupa, Nikobaru salu pamatiedzīvotāji, Indijā, valoda pieder pie monkmeru saimes, antropoloģiski dažādu rasu elementu sajaukums (dominē mongoloīdās pazīmes), atrodas dažādās pirmatnējās kopienas sairuma pakāpēs, animistiski ticējumi.
- kimeri ciltis, kas 8. - 7. gs. p. m. ē. dzīvoja Melnās jūras ziemeļaustrumu piekrastē, 7. gs. 70. gados p. m. ē. iebruka Mazāzijā, sagrāba Frīģiju, pēc tam Līdiju, līdz 7. gs. beigām p. m. ē. dzīvoja Kapadokijā, Sinopas rajonā, kur sajaucās ar vietējām ciltīm.
- kimmerieši Ciltis, kas 8.-7. gs. p. m. ē. dzīvoja Melnās jūras ZA piekrastē; līdz 7. gs. beigām p. m. ē. dzīvoja Kapadokijā, Sinopas raj., kur sajaucās ar viet. ciltīm.
- kimmeri Ciltis, kas 8.-7. gs. p. m. ē. dzīvoja Melnās jūras ZA piekrastē; līdz 7. gs. beigām p. m. ē. dzīvoja Kapadokijā, Sinopas raj., kur sajaucās ar vietējām ciltīm.
- metisācija Cilvēku rasu sajaukšanās.
- cerūzains Cirtains; arī izspūris, sajaukts (par matiem).
- cerūzaiņš Cirtains; arī izspūris, sajaukts (par matiem).
- pusjuku Daļēji jaukti, sajaukti.
- piržļāt darīt kaut ko steigā, un rezultātā izdarīt nepareizi, sajaukt.
- sutne Daudzpusīgas graudu barības sajaukumi (putraimi, auzu milti u. c.) kopā ar pienu vai taukiem, kas dod organismam visas vajadzīgās barības vielas.
- sutnes Daudzpusīgas graudu barības sajaukumi (putraimi, auzu milti u. c.) kopā ar pienu vai taukiem, kas dod organismam visas vajadzīgās barības vielas.
- sutnis Daudzpusīgas graudu barības sajaukumi (putraimi, auzu milti u. c.) kopā ar pienu vai taukiem, kas dod organismam visas vajadzīgās barības vielas.
- kratenis Dažādi ēdieni, sajaukti kopā.
- borumi Dažādu mēslu sajaukums; porumi.
- porakas Dažādu mēslu sajaukums.
- porumi Dažādu mēslu sajaukums.
- puromi Dažādu mēslu sajaukums.
- vinegrets dažādu priekšmetu vai jēdzienu sajaukums.
- sinkrētisms Dažādu reliģisko vai filozofisko uzskatu savienošana vai sajaukšana tādējādi, ka pretrunas paliek apslēptas.
- fusion Dažādu stilu, kultūru, ietekmju, virtuvju u. tml. sajaukums, mikslis.
- vudū Dažos Āfrikas rajonos, Dienvidamerikā un Vestindijā izplatīts sargātājgara kults, kurā katoļu priekšstati par svētajiem sajaukušies ar afrikāņu ticējumiem par gariem; īpaši izplatīts Haiti un Dienvidamerikas ziemeļu daļā.
- normāls degmaisījums degmaisījums, kurā viena daļa degvielas sajaukta ar 15 daļām gaisa, t. i., tieši tik daudz, cik tas nepieciešams degvielas pilnīgai sadegšanai.
- kuteris Desu ražošanā - mašīna gaļas sasmalcināšanai un sajaukšanai ar citiem desu masas komponentiem.
- kutteris Desu ražošanā - mašīna gaļas sasmalcināšanai un sajaukšanai ar citiem desu masas komponentiem.
- Dienvidsibīrija Dienvidsibīrijas rase - pārejas forma starp mongoloīdo un eiropeīdo lielo rasi, izveidojusies lielās tautu staigāšanas un mongoļu iebrukuma laikā ienākušajiem Centrālāzijas rases mongoloīdiem sajaucoties ar senajiem vietējiem eiropeīdiem, izplatīta starp kazahiem, karakalpiem, kirgīziem, altajiešiem, mazāk starp uzbekiem, baškīriem, nogajiem.
- eritrocitārais mozaīcisms divu asins grupu sajaukums katrā neidentiskajā dvīnī; placentāro asinsvadu anastomozes rezultāts.
- kontaminācija Divu vai vairāku notikumu, parādību u. tml. apvienošana, arī sajaukšana.
- kompaundēšana Divu vai vairāku sastāvdaļu (piem., eļļu, degvielu) ķīmiska sajaukšana, lai iegūtu produktus ar noteiktām īpašībām.
- salzs Dubļu vulkāns, kas pastāvīgi vai periodiski izverd ar ūdeni un naftu sajauktus dubļus un gāzes.
- late dzēriens, kas pagatavots, sajaucot espreso ar karstu, uzputotu pienu.
- kupldzija Dzija (trikotāžas izstrādājumiem), ko iegūst, sajaucot tekstilšķiedras, kurām ir dažādas saraušanās īpašības.
- mēsli Dzīvnieku ekskrementi; lauksaimniecības dzīvnieku ekskrementi, arī šādu ekskrementu un pakaišu sajaukums, ko izmanto augsnes mēslošanai; kūtsmēsli.
- jauktenis Ēdiens - kopā sajaukts piens, biezpiens un sviests.
- murcauka Ēdiens, sildīts piens ar aukstu ūdeni sajaukts, mēdz pielikt arī sīpolus.
- moņģele Ēdienu sajaukums.
- lototrons Elektromehānisks laimes rats ložu sajaukšanai.
- Akajaure ezers Zviedrijā (zviedru _Akkajaure_; sāmu _Áhkájávrre_), Norbotenas lēnes ziemeļrietumos
- atkritumu radītājs fiziskā vai juridiskā persona, kuras darbība rada atkritumus vai kura veic atkritumu sajaukšanu vai citas darbības, kā rezultātā mainās atkritumu sastāvs un īpašības.
- aliēnācija Gara traucējums; priekšstatu un jēdzienu sajaukšana, kas ir par cēloni domāšanas kļūdām.
- termodifūzija Gāzu vai šķidrumu maisījumu komponentu difūzija, sajaukšanās, kuras cēlonis ir temperatūras starpība maisījumā.
- zviedrains Grantains; sajaukts ar rupju smilti; kaļķains, mālains.
- juceņi Graudi, kas pēc kulšanas sajaukušies ar pelavām.
- laimesrats Grozāma cilindrveida ierīce, kurā sajauc un no kuras ņem numurus izlozē; laimes rats.
- laimes rats grozāma cilindrveida ierīce, kurā sajauc un no kuras ņem numurus izlozē; laimesrats.
- savelt Grozot, izraisot riņķveida kustību, panākt, arī pieļaut, būt par cēloni, ka (kas, parasti augi, to daļas) sajaucas, izveido nevēlamu kopumu.
- sadrīvelēt Grūstot, bīdot sajaukt; sagrozīt.
- anglosakši Ģermāņu cilšu grupa (angļi, sakši, jiti, frīzi), kas 5. gs. iekaroja Britāniju un, sajaucoties ar ķeltiem, izveidojās par tautību.
- kvadi Ģermāņu ciltis, kas 1. gs. p. m. ē. dzīvoja uz Z no Donavas vidusteces, kā arī Elbas un Oderas augšteces apvidū, 5.-6. gs. pārvietojās uz Spāniju un Itāliju, sajaucās ar citām ģermāņu ciltīm.
- ģipsis ģipša saistviela – balts pulveris, kas, sajaukts ar ūdeni, ātri saistās un cietē, pārvēršoties ģipšakmenī.
- pucolānas cements hidrauliska java, ko iegūst sajaucot pucolānu ar dzēstiem kaļķiem.
- iemudžināties Iejaukties, sajaukties.
- iejava iejavs; malta iesala un ūdens sajaukums noteiktā attiecībā alus pagatavošanai.
- ievelties Iekļūt (piemēram, matos, spalvā), cieši sajaucoties, savijoties (ar tiem) - par pūkām, gružiem u. tml.
- difuzors Iekšdedzes motora karburatora daļa, kur degviela sajaucas ar gaisu.
- gāzjaucis Ierīce, kurā gāze pirms ieplūšanas motora cilindros noteiktā proporcijā sajaucas ar gaisu.
- difundēt Iespiesties, iesūkties, sajaukties difūzijas ceļā (par vielām); izplatīties uz visām pusēm (par vielām).
- žesi Indiāņu cilšu grupa (šavanti, šerenti, akri, krao, apinaži, sakamekrani, timbiri, kajapi u. c.), dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, valoda veido īpašu saimi, agrāk apdzīvoja gandrīz visu Brazīlijas plakankalni, tagad dzīvo tikai dažos rajonos, gk. Šingu, Tokantinsas, Aragvajas un Parnaibas baseinā, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- akri Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- apinaži Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- kajapi Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- krao Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- sakamekrani Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- šavanti Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- šerenti Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- timbiri Indiāņu cilts no žesu cilšu grupas, dzīvo Brazīlijas ziemeļaustrumos, saglabājušās matriarhāta paliekas, reliģija - kristiānisms un pirmatnējo ticējumu sajaukums.
- mami Indiāņu tauta, dzīvo Gvatemalas rietumos un Meksikas dienvidaustrumos, valoda pieder pie maijosoku saimes maiju zara, reliģija - katolicisma un seno ticējumu sajaukums.
- šeiks Īpaši sajaukts alkoholisks vai bezalkoholisks kokteilis.
- iejautāties Īsi pajautāt, izteikt jautājumu (parasti pēkšņi).
- jukums Īsi, ar sienu sajaukti salmi lopbarībai.
- noprasīt Īsi, parasti stingri, pajautāt.
- čamāt Izdarīt nepareizi, sajaukt.
- šļura Izmirkusi ūdeņaina zeme; ar slapju sniegu sajaukta zeme.
- postaža Izpostīta, sajaukta, ļoti lielā nekārtībā pamesta vieta.
- izcūkāties Izrīkoties nevīžīgi, nekārtīgi, ko sajaucot, sabojājot u. tml.
- izšķelvināt Izskalot; skalinot sajaukt; nesot vai braucot izlaistīt.
- sajukt Izzust, parasti pilnīgi, parastajai, pareizajai kārtībai (starp priekšmetiem, priekšmetu kopas daļām); arī tikt sajauktam kopā (par vielām, priekšmetiem).
- mertelis Java, cements, kopā sajaukts ar kaļķiem un smiltīm.
- juklis Juceklis, sajukums, kaut kas sajaukts.
- mančkāt Juku jukām sajaukt.
- čama Juku jukām sajaukti ēdieni.
- dēka Juku jukām sasviests kopums, mantu jūklis, sarežģītas, sajauktas attiecības.
- ļerbu ļerbiem juku jukām, sajaukts.
- kulis Kāds, kam ir sajaukti mati.
- šķeteris Kāds, kas kaut ko dara nepareizi, sajauc.
- miguža Kāds, kas mudžina, sajauc.
- putrinieks Kāds, kas visu sajauc.
- sakārpīt Kārpot sajaukt, sabojāt, parasti pilnīgi.
- pasjanss Kāršu spēle (vienam spēlētājam), kurā sajauktas kārtis pēc attiecīgiem noteikumiem jāsaliek noteiktā kārtībā; dažreiz to izmanto zīlēšanai.
- mudžas Kas sajaukts, samezglots; atkritumi, paliekas.
- sapērt Kašņājoties, purinoties sajaukt.
- jucenis Kaut kā kopā sajaukums.
- ņukums Kaut kas saburzīts, sajaukts.
- juciņi Kaut kas sajaukts, piemēram, izkulti salmi.
- vērzaka Kaut kas sajaukts, samudžinājies.
- žmurkstins Kaut kas sajaukts, samudžināts.
- žmurkstis Kaut kas sajaukts, samudžināts.
- racīknis Kaut kas sajaukts, savandīts.
- režgas Kaut kas samudžinājies, samezglojies, sajaucies.
- sapiršļāt Kaut ko darot steigā vai kļūdoties sajaukt, nepareizi izdarīt.
- musēties Kļūdīties, sajaukt.
- sapļankāties kļūt duļķainam (samaisoties, sajaucoties kopā).
- homogēnais kodolreaktors kodolreaktors, kurā kodoldegviela un neitronu palēninātājs sajaukti viendabīgā maisījumā.
- maisījums Kopums, kas sastāv no samaisītām, sajauktām vielām vai sīkiem priekšmetiem.
- papildkrāsa Krāsa, ko iegūst sajaucot divas pamatkrāsas.
- tempera Krāsa, kuras pigmentu šķīdināšanai izmanto emulsiju, ko gatavo, piemēram, no olas dzeltenuma un ūdens vai augu sulas, no ūdenī šķīdinātas augu vai dzīvnieku līmes, sajauktas ar eļļu.
- barbotīns Krāsains materiāls (baltā māla, smilšu un krāsas sajaukums), no kura izgatavo veidotus greznojumus krāsns podiņiem un citiem keramikas izstrādājumiem; uzklājams uz izstrādājuma pirms tā apdedzināšanas.
- klīdināšana Krāsu fabrikās un spiestuvēs sauso krāsu samalšana un sajaukšana ar pernicu speciālās mašīnās.
- sarkanzaļzilais krāsu modelis krāsu modelis attēlu ģenerēšanai displeja ekrānā, ko veido mainīgas intensitātes sarkanu, zaļu un zilu punktu sajaukumu.
- ciānfuksīndzeltenmelnais krāsu modelis krāsu modelis, kurā visas krāsas ir aprakstītas kā četru krāsu - ciāna, fuksīna (madžentas), dzeltenas un melnas sajaukums; šo modeli izmanto krāsainu dokumentu drukāšanai iespiedtehnikā.
- ciānfuksīndzeltenmelnais Krāsu modelis, kurā visas krāsas ir aprakstītas kā četru krāsu - ciāna, fuksīna (madžentas), dzeltenas un melnas sajaukums.
- kratījums Kratenis - dažādi ēdieni sajaukti kopā.
- sažļuncināt Kratot sajaukt (šķidrumu).
- saļundināt Kratot sajaukt (ūdeni un zāles).
- krēmzupa Krēmveida zupa, kas gatavota no viendabīgā masā sajauktām sastāvdaļām; biezzupa.
- biezzupa Krēmzupa - krēmveida zupa, kas gatavota no viendabīgā masā sajauktām sastāvdaļām; biezeņzupa.
- sakust Kūstot savienoties, sajaukties.
- binārie ieroči ķīmiskie ieroči, kuros kaitīgā viela veidojas, sajaucoties diviem vairāk vai mazāk nekaitīgiem komponentiem.
- ķirnīt Ķirnāt, savandīt, sajaukt kopā.
- ūdeņainais lanolīns lanolīns, ko iegūst, sajaucot bezūdens lanolīnu (30%) ar ūdeni.
- koblers Ledus dzēriens, ko pagatavo, tieši glāzē sajaucot, piemēram, vīnus, liķierus, augļus ar sasmalcinātu ledu.
- kokskaidu plātnes lokšņu būvmateriāls, ko izgatavo, sasmalcinātu koksni sajaucot ar saistvielu (termoreaktīvajiem sintētiskajiem šķidrajiem sveķiem) un šo maisījumu presējot paaugstinātā temperatūrā.
- pommade Lopu tauki, ar smaržainām vielām sajaukti, lietā ka ziedi matiem, lūpām, ādai (lai to padarītu mīkstāku) utt.
- kotonīns Lūksnes šķiedru kotonizācijas produkts vērpšanai tiklab atsevišķi, kā arī sajaukumā ar kokvilnu vai vilnu.
- uzracināt Ļaut uzrakņāt (vai sajaukt).
- apgriezt visu ar kājām gaisā Ļoti sajaukt (ko meklējot).
- apgriezt apkārt (arī riņķī), arī apgriezt riņķī (un) apkārt Ļoti sajaukt (ko meklējot).
- apgriezt riņķī (arī apkārt), arī apgriezt riņķī (un) apkārt Ļoti sajaukt (ko meklējot).
- jauktņa Maisījums, kaut kas sajaukts vai sadrupis.
- jauktne Maisījums, kaut kas sajaukts vai sadrupis.
- mistrs Maisījums, sajaukums, apvienojums (parasti juceklīgs), kurā ietilpst kas atšķirīgs; mistrojums (2).
- mistrojums Maisījums, sajaukums, apvienojums (parasti juceklīgs), kurā ietilpst kas atšķirīgs; mistrs (2).
- kišmišs Maisījums, sajaukums.
- melange Maisījums, sajaukums.
- mičumačs Maisījums; sajaukums.
- vančkāties Maisīt, sajaukt ūdeni.
- izmaisīt Maisot panākt, ka (vienmērīgi) sajaucas.
- iemaisīt Maisot panākt, ka sajaucas; maisot sagatavot.
- pusmāls māls, kas sajaukts ar melnzemi vai smiltīm.
- iejavs Malta iesala un ūdens sajaukums noteiktā attiecībā alus pagatavošanai.
- mīkla Masa, kas veidojas, sajaucoties kādai vielai ar šķidrumu.
- ceļu frēze mašīna grunts sasmalcināšanai un sajaukšanai ar saistmateriāliem (uz būvējamā ceļa).
- brūka Mazi maizes gabaliņi sajaukti ar sautētām kaņepēm.
- pakļūdīties Mazliet sajaukt.
- papostīt Mazliet, daļēji sabojāt, arī sajaukt.
- mehāniskais zīmulis mehāniski izbīdāms grafīta vai ar saistvielām sajauktas sausas krāsvielas stienītis ietvarā.
- rakties Meklēt ko starp citiem priekšmetiem, sajaucot tos, radot nekārtību.
- jama Mēsli, sajaukti ar dubļiem un ūdeni.
- kaļķainā kūdra mēslojums - ar kaļķiem sajaukta kūdra.
- gāzmetināšana metināšana ar kausēšanu, kurā metālu šuves vietā izkausē ar siltumu, kas izdalās, degot gāzes (acetilēna, propāna, butāna) un skābekļa maisījumam; gāzes sajaukšanai ar skābekli un liesmas veidošanai izmanto metināšanas degli.
- saļekāt Mīcot sajaukt ar ūdeni.
- iegūroties Miesiski sajaukties.
- kamasīts minerāls, kristāliskās dzelzs un niķeļa sajaukums; satur dzelzs meteorīti.
- mižģu Mižģu mežģiem - sajaukt, sarežģīt.
- kizerīts Monoklīnas singonijas minerāls, parasti bezkrāsas vai iedzeltens, pulverī, sajaukts ar nelielu ūdens daudzumu dod masu, kas sacietē līdzīgi ģipsim, bet ūdens pārākumā pārvēršas rūgtā sālī.
- rusināt mudžināt, sajaukt.
- migužāt Mudžināt, sajaukt.
- migužāties Mudžināties, sajaukties.
- kontaji nācija, Taizemes pamatiedzīvitāji, dzīvo arī Malaizijā, Birmā, runā taju valodā, cēlušies no ciltīm, kas sākot ar 1. gt. p. m. ē. pakāpeniski ienākuša no D-Ķīnas tagadējā Taizemes teritorijā un sajaukušās ar vietējām ciltīm, reliģija - budisms (hinjana)
- iemudzināt Nedaudz samudžināt, sajaukt; ietīstīt.
- pakončāt Nedaudz, mazliet pakustināt, pajaukt.
- čamāt Nederīgas lietas ar derīgām sajaukt.
- logastēnija Neirastēniski runas traucējumi; vārdu aizmiršana, sajaukšana.
- midzenis Nekārtīga, sajaukta, arī netīra telpa, vieta.
- saķeckāt Nekārtīgi ēdot, sabojāt (ēdienu); samaisīt, sajaukt.
- sažļurgāt nekārtīgi sajaukt (ēdienu).
- samočkāt Nekārtīgi sajaukt, samaisīt; samīcīt, sašķaidīt.
- juceklis Nekārtīgs (piemēram, dažādu priekšmetu) apvienojums, sajaukums.
- juceklains Nekārtīgs, sajaukts.
- jucisks Nekārtīgs, sajaukts.
- smacenis Neveselīgs miglas un dūmu sajaukums.
- oktli No agaves gatavots dzēriens, kuram actekiem bija atsevišķa dieviete - Majauela.
- baķenis No sajauktiem, samaisītiem miltiem cepta maize.
- vēršacs No vienas puses apcepta, nesajaukta ola.
- izbraucīt Nobraucīt, nobraukot sajaukt.
- sa- Norāda, ka (kas) savienojas, sasaistās, arī savirzās tuvu kopā, arī sajaucas kopā ar ko.
- sarusinājies Noslīdot sajaucies, samudžinājies.
- kupellēt Noteikt sudraba vai vispār cēlmetālu saturu kādā kausējumā, sajaucot analizējamo paraugu ar zināmu daudzumu svina un karsējot, kamēr visi necēlie metāli oksidējas.
- izjaukt Padarīt nekārtīgu (priekšmetu kopu, vietu, kur ir vairāki priekšmeti), izvietojot izklaidus, izsvaidot u. tml. atsevišķus priekšmetus; sajaukt.
- sajoksīt Padarīt nekārtīgu (priekšmetu kopu, vietu, telpu, kur ir vairāki priekšmeti); sajaukt.
- izpūrināt Padarīt vaļīgāku, sajaukt, izplūkāt.
- pataisīt Pagatavot (ko), sajaucot (ar ko) kopā.
- pakužināt Pajaukt, paārdīt.
- pajaunis Pajauniķis.
- pusjauns Pajauns.
- uzjautāt Pajautāt (kādam ko).
- uzprasīt Pajautāt (kādam ko).
- uztaujāt Pajautāt (kādam ko).
- apklausīties Pajautāt (vairākiem, vairākās vietās); paklausīties, ko saka citi.
- patēgāt Pajautāt; izvaicāt, aptaujāt.
- paprasīt Pajautāt.
- paprasīties Pajautāt.
- pataujāt Pajautāt.
- pavaicāt Pajautāt.
- pamočkāt Pamaisīt, pajaukt.
- kvartēšana Paņēmiens, pēc kāda ņem beramo ķermeņu paraugus analīzei: paraugus, kas ņemti no dažādam kastēm, vietām u. tml., sajauc, nober vienādā slānī un sadala krusteniski 4 daļās (kvartē); no tām divas pretējās aizvāc, bet divas palikušās vēlreiz sajauc un vēlreiz sadala 4 daļās; tā dara, līdz daudzums samazinās līdz pārbaudei nepieciešamajam daudzumam.
- komplementārkrāsas Papildkrāsas - krāsas, kas, spektrāli sajauktas, dod balto krāsu.
- pavaņķēt Parakņāties, pajaukt, pavandīt.
- Dienvidsibīrijas rase pārejas forma starp mongoloīdo un eiropeīdo lielo rasi, izveidojusies lielās tautu staigāšanas un mongoļu iebrukuma laikā ienākušajiem Centrālāzijas rases mongoloīdiem sajaucoties ar senajiem vietējiem eiropeīdiem, izplatīta starp kazahiem, karakalpiem, kirgīziem, altajiešiem, mazāk starp uzbekiem, baškīriem, nogajiem.
- paraušļāt Pārrakņāt, sajaukt, pagrūstīties.
- kupāža pārtikas produktu sastāvdaļu sajaukšana noteiktās attiecībās un noteiktā secībā, lai uzlabotu un stabilizētu produktu kvalitāti; lieto dzērienu, tējas u. c. produktu ražošanā.
- uzbilst Pateikt, pasacīt, parasti īsi; arī pajautāt.
- sajaukums Paveikta darbība, rezultāts --> sajaukt(2); maisījums.
- nokrāsot Piesūcinot, arī sajaucot ar noteiktu krāsu, krāsvielu, panākt, ka (kas) iegūst šādu krāsu.
- izšķīst Pilnīgi sajaukties (cietas, šķidras vai gāzveida vielas) šķīdinātājā.
- juma Plāni, brīžiem ar sniegu sajaukti upes vižņi.
- sapluinīt Pluinot sajaukt; pluinot izkliedēt, parasti pilnīgi.
- turbulenta plūsma plūsma, kuras šķērsgriezumā notiek daļiņu sajaukšanās.
- cerogrāfija Process, kurā apsudrabotai vara plāksnei uzziež ar grafītu sajauktu vaska kārtu, asē tajā zīmējumu un noformē galvaniski izcilspiedumam.
- pigments pulverveida krāsaina viela, kas nešķīst saistvielā, kam ir liels gaismas laušanas koeficients un kas, sajaukta ar saistvielu un citām piedevām, rada tām krāsu.
- cements Pulverveida minerāliska saistviela, kas, sajaukta ar ūdeni, kļūst par javu, kura sacietē vienveidīgā, akmenim līdzīgā masā.
- saputot Putojot radīt, parasti viscaur, ar gaisu pildītus pūslīšus, poras (šķidrā vai pusšķidrā masā); putojot sajaukt (divas vai vairākas vielas).
- izkamarēt Rakņājoties, krāmējoties sajaukt.
- migāt Rakņāt, sajaukt.
- sajaukties Refl. --> sajaukt(1); tikt sajauktam.
- sajaukties Refl. --> sajaukt(2); tikt sajauktam.
- grieķu mitoloģija reliģisku mītu, teiksmu un vēsturisku nostāstu sajaukums; dievi ir nemirstīgi, un tiem piemīt pārdabisks spēks, dzīvo Olimpa kalnā; visu dievu valdnieks ir Zevs un viņa sieva Hēra, Zeva brālis Poseidons ir jūras valdnieks, Aīds - pazemes valdnieks.
- cilindrs rotējoša, horizontāli vai ieslīpi novietota iekārta tehnoloģisku procesu veikšanai – izejmateriālu žāvēšanai un sajaukšanai, kaļķu veldzēšanai ādu rūpniecībā u. c.
- skreja Rotējošs iekārtas elements (kādu materiālu) sasmalcināšanai un sajaukšanai.
- kvietrudzi Rudzi, kas sajaukti ar kviešiem.
- najautieši Rušonas pagasta apdzīvotās vietas "Najautas" iedzīvotāji.
- Najauti Rušonas pagasta apdzīvotās vietas "Najautas" nosaukuma variants.
- Najautys Rušonas pagasta apdzīvotās vietas "Najauti" nosaukums latgaliski.
- mandēji Sabiešu reliģiskas sektas atliekas; haldeju pāgānības sajaukums ar bībeles sajēgumiem; ap 20000 askētu, kas dzīvoja Mesopotamijā.
- saurbulēt Sabikstīt, sajaukt.
- saņurgāt Saburzīt, sarakņāt, sajaukt.
- sadugot saduļķot, sajaukt.
- eklektisks saistīts ar eklektiku vai eklektismu, tiem raksturīgs; sajaukts.
- misce sajauc kopā (_receptēs_).
- peņķe Sajaucies, samežģījies diegs.
- piņķe Sajaucies, samežģījies diegs.
- sapļankāt sajaucot (rakņājoties) padarīt duļķainu (piemēram, ūdeni dīķī).
- kopā Sajaucot, sajaukumā.
- samašot sajaukt (2).
- saputrot Sajaukt (5).
- sačabāt sajaukt (graudus) ar sliktiem, maziem graudiem (čabām).
- sapisties meistarībā sajaukt (ko), cenšoties parādīt izcilas prasmes, zināšanas
- sapīties meistarībā sajaukt (ko), cenšoties parādīt izcilas prasmes, zināšanas
- sabeiselēt Sajaukt (parasti uzdevumu, papīrus).
- piebuzīt Sajaukt (piemēram, ūdeni ar dūņām).
- sakristīt Sajaukt (pienu) ar ūdeni.
- savilināties sajaukt (runājot).
- saķedināt sajaukt (vilnu ar spalvām).
- dūņot Sajaukt ar dūņām.
- kaļķot Sajaukt ar kaļķiem; mēslot ar kaļķiem.
- medot Sajaukt ar medu, bagātināt ar medu.
- iesiekalot Sajaukt ar siekalām (barību mutē).
- sasiekalot Sajaukt ar siekalām.
- sabangalēt sajaukt duļķainu (kādu šķidrumu).
- piemoļļāt Sajaukt kārtību.
- samisīt Sajaukt kārtību.
- saporķēt sajaukt kopā (nepiemērotus, varbūt arī netīrus produktus).
- samiksēt Sajaukt kopā, apvienot.
- saķencēt sajaukt kopā.
- samurskuļot Sajaukt murskulī.
- saļoļļāt Sajaukt putrā dažādus ēdienus.
- duļļāt Sajaukt seklu ūdeni.
- kupēt Sajaukt vairākas (piemēram, vīna, tējas) šķirnes, lai iegūtu produktu ar noteiktām jaunām īpašībām.
- saputrāt Sajaukt, izdarīt nepareizi.
- izjakarēt Sajaukt, kaut ko meklējot.
- samisēt Sajaukt, kļūdīties.
- nižģēties Sajaukt, ķerties, mežģīties; neveikties.
- nižģināties Sajaukt, ķerties, mežģīties; neveikties.
- nižģīt Sajaukt, ķerties, mežģīties; neveikties.
- šmulkāt Sajaukt, labi samaisīt (šķidrumu).
- jundēt Sajaukt, nekārtību radīt.
- haotizācija Sajaukt, padarīt nepārskatāmu.
- samužīt Sajaukt, sabojāt; samudžināt.
- sablūžģināt sajaukt, sabojāt.
- samodāt Sajaukt, saburzīt.
- samudāt Sajaukt, saburzīt.
- deranžēt Sajaukt, sacelt jukas, traucēt.
- sadugāt sajaukt, saduļķot.
- sašķelderēt sajaukt, saduļķot.
- dugot Sajaukt, saduļķot.
- piepļurkšināt Sajaukt, saduļķot.
- samūdīt Sajaukt, saduļķot.
- samuļāt Sajaukt, saduļķot.
- sakārnīt Sajaukt, sagāzt (piemēram, kārpoties, ārdoties, plosoties).
- sajāzdīt sajaukt, salauzt, saplēst.
- samačkāt Sajaukt, samaisīt, saburzīt.
- sašļammāt sajaukt, samaisīt.
- saviņķelēt Sajaukt, samaisīt.
- uzjaut Sajaukt, samaisīt.
- narstīt Sajaukt, samezglot.
- saverzelēt sajaukt, samudžināt (dziju).
- jucināt Sajaukt, samudžināt, vandīties.
- čunčurēt Sajaukt, samudžināt.
- varčakāt Sajaukt, samudžināt.
- samarūdīt Sajaukt, samulsināt, apmānīt, "sagrozīt galvu".
- samuldināt Sajaukt, samulsināt.
- naršķīt Sajaukt, sarežģīt.
- sarisināt Sajaukt, sarežģīt.
- saļūrēt Sajaukt, saskalot kopā.
- samigāt sajaukt, sataisīt (par migu).
- sajucināt Sajaukt, savandīt.
- saņorgāt Sajaukt, savandīt.
- saņudzēt Sajaukt, savandīt.
- savaržgāt Sajaukt, savandīt.
- sapinkot Sajaukt, savelt pinkās (parasti apmatojumu, apspalvojumu).
- jukurēt Sajaukt, taisīt raibu rindu.
- jakarēt Sajaukt; jaukt (kaut ko meklējot), rušināt.
- salumdīt Sajaukt; samudžināt.
- sačommāt Sajaukt; sasviest; sačammāt.
- sadraicīt sajaukt.
- sakratīt sajaukt.
- aizjaukt Sajaukt.
- peisāt Sajaukt.
- sagramdīt Sajaukt.
- sajakarēt Sajaukt.
- sajaucīt Sajaukt.
- sakūdināt Sajaukt.
- saņerkšīt Sajaukt.
- saperināt Sajaukt.
- terešāt Sajaukt.
- kudla Sajaukta kaudze.
- Saintpaulia confusa sajauktās sanpaulijas.
- ķinka Sajaukti mati, matu lēkšķere.
- samaiš sajaukti.
- piebirt Sajaukties (ar ko sīku) lielākā daudzumā (piemēram, par matiem, zāli).
- nogružot Sajaukties ar gružiem atkritumiem.
- samudāties Sajaukties, saburzīties.
- sakulināties Sajaukties, samaisīties.
- mudžīties Sajaukties, samudžināties; mudžoties.
- saverzinēties sajaukties, samudžināties.
- mudžoties Sajaukties, samudžināties.
- kolčāties Sajaukties.
- mišēties Sajaukties.
- saņerkšīties Sajaukties.
- saņudzēties Sajaukties.
- sasajaukties Sajaukties.
- murkšis Sajaukts (kā) kopums.
- murkšķis Sajaukts (kā) kopums.
- muršķis Sajaukts (kā) kopums.
- smilktijs sajaukts ar smiltīm.
- ņega Sajaukts ēdiens, izvēloties labākos kumosus.
- izpuris Sajaukts, sacēlies stāvus, savēlies.
- izpūris Sajaukts, sacēlies stāvus, savēlies.
- žļoga Sajaukts, slikts ēdiens.
- jucikņi Sajaukums, maisījums.
- mikslis Sajaukums, maisījums.
- mistrus Sajaukums, mistrojums.
- purza Sajaukums, mudžeklis.
- jauceklis Sajaukums.
- putrojums Sajaukums.
- samist Sajukt, sajaukt.
- kā cūku rakums saka par ko ļoti nekārtīgu, sajauktu, izvandītu.
- saskalot Sakustināt (trauku) tā, ka (tajā) sakustas, arī sajaucas šķidrums.
- sakuldurēties Salaistīties, sajaukties, sajukt.
- pamatgaršas Salda, skāba, rūgta un sāļa garša; tās var sajaukties dažādos veidos.
- emulģējošie sāļi sāļi, kas reaģē ar sieru olbaltumvielām un veicina siera masas sastāvdaļu vienmērīgu sajaukšanos un viendabīgas masas izveidošanos kausēto sieru ražošanā.
- samoļļāt Samaisīt, sajaukt (bez noteikta samēra); arī sašķaidīt, saspiest.
- sakoļļāt Samaisīt, sajaukt (bez noteikta samēra).
- samistrot Samaisīt, sajaukt, apvienot (parasti juceklīgi, ko atšķirīgu).
- sačamarot samaisīt, sajaukt, samudžināt.
- sapļunkāt samaisīt, sajaukt.
- izragāt Samaisīt, sajaukt.
- sameņģēt Samaisīt, sajaukt.
- pavecs Samērā vecs (parasti par cilvēkiem vai dzīvniekiem); pretstats: pajauns (1).
- murkšķināt Samezglot, sajaukt.
- iepenterēt Samudžināt, sajaukt.
- samugāt Samudžināt, sajaukt.
- samužģināt Samudžināt, sajaukt.
- samužināt Samudžināt; sajaukt, sabojāt.
- samačāt samuļļāt, sajaukt.
- sapanckāt Sapīt, sajaukt.
- saņudzēt Sapīties, sajaukties.
- daļģēt Sarakāt, sajaukt, ar kājām mīdīt (mīkstu zemi).
- varzāt Sarežģīt, sajaukt; mudžināt.
- sapanarot sarežģīt, sajaukt.
- saražģenāt Sarežģīt, sajaukt.
- saražģēt Sarežģīt, sajaukt.
- saražģināt Sarežģīt, sajaukt.
- saškelvināt Saskalināt, sajaukt, sakratīt (par šķidrumu).
- sakuldurēt Saskalināt, sajaukt.
- sadurties Saskarties un daļēji vai pilnīgi sajaukties (par vielām).
- sablenderēt Sasmalcināt, sajaukt, lietojot blenderi.
- sinhīze Sašķidrināšanās; sajaukšanās.
- ķirnāt Savandīt, sajaukt kopā.
- sakuželēt Savandīt, sajaukt, saplūkāt.
- saružģelēt Savelt, sajaukt, savandīt.
- saružģēt Savelt, sajaukt, savandīt.
- mīstīt Savīt, savīties, sajaukt.
- pikti Sena tauta Ziemeļbritānijā, kas 9. gs., sajaucoties ar skotiem, piedalījās Skotijas karalistes veidošanā.
- elements Senajās metafiziskajās mācībās valdīja uzskats, ka materiālajā pasaulē visas lietas un parādības ir atšķirīgās proporcijās sajauktu dažu sākotnējo "elementu" jeb "stihiju" kopums; šie elementi ir Uguns, Gaiss, Ūdens un Zeme (ķīniešiem - Uguns, Zeme Metāls, Ūdens un Koks).
- ibēri Senas ciltis Spānijā, kuras 6.-3. gs. p. m. ē. sajaucās ar ķeltiem, bet, pakļautas Romai, pamazām romanizējās.
- ķeltibēri Senas ciltis ZA Spānijā, cēlušies 6.-3. gs. p. m. ē., ieceļojušajiem ķeltiem sajaucoties ar vietējām ibēru ciltīm; 2. gs. p. m. ē. pakļāva romieši.
- kuldžināt Skalināt, kratot sajaukt.
- šķelvināties Skalināties, skalināt, šūpot, sajaukt šķidrumu.
- saskalot Skalojot sajaukt.
- miksēšana Skaņu tehnikā: atsevišķi ierakstītu skaņu sajaukšana to vienlaicīgai pārraidei.
- mehāniskais skrubers skrubers, kurā šķidrumu un gāzes maisījumu sajauc ar rotējošām lāpstiņām.
- baltais lotoss slepena kustība Ķīnā 18.-20. gs., kuras mācība bija budisma un daoisma misticisma sajaukums.
- ķīseļa pulveris smalki saberztu augļu ekstraktu, cietes un cukura sajaukums ķīseļa pagatavošanai.
- piesnigt Sniegot sniegam, tikt sajauktam (ar to), samirkt, piesūkties ar mitrumu (parasti par augiem, to daļām).
- šihta Speciāli sagatavots un noteiktās attiecībās sajaukts materiālu maisījums, kas paredzēts pārstrādāšanai, piemēram, metalurģiskos, ķīmiskos agregātos.
- RGB Starptautiski pieņemta krāsu sistēma, kurā par pamatkrāsām tiek uzskatītas sarkana, zaļa un zila krāsa (angļu "Red, Green, Blue") un tās sajaucot dažādās attiecībās tiek veidotas visas citas krāsas.
- nekārtība Stāvoklis, kad priekšmeti (kur) ir sajaukti, nav rūpīgi, precīzi novietoti (noteiktās vietās, noteiktā kārtībā); kārtības trūkums; pretstats: kārtība.
- čilli Stipru garšvielu sajaukums, kurā galvenās sastāvdaļas ir Kajenas pipari, parasta piedeva meksikāņu virtuvē.
- sakult Strauji maisot (ko), panākt, ka (tas) pārvēršas, parasti pilnīgi, viendabīgā masā, šķidrumā; strauji maisot, sajaukt (vairākas vielas).
- čigijs Suņu šķirņu sajaukums - čivavas un korgija krustojums.
- čorgijs Suņu šķirņu sajaukums - čivavas un korgija krustojums.
- gāzlifts Šķidruma pacelšanas ierīce, kurā saspiesta gāze, sajaucoties ar sūknējamo šķidrumu, rada par to vieglāku emulsiju, kas ceļas uz augšu.
- bišu maize šūnās ievietoti, ar medu un bišu siekalām blīvi sajaukti un pienskābes rūgšanas procesā iekonservēti ziedputekšņi.
- pienaiņš Tāds (šķidrums), kam pievienots piens; tāds, kas sajaukts ar pienu.
- kopkrava Tāds beramu vai šķidru preču sūtījums, kurā transportieris sajauc vairākām personām piederošas vienas kvalitātes preces, lai ietaupītu kraušanas izdevumus.
- supergēns Tāds gēnu kopums hromosomā, kurā vairāki gēni ļoti cieši turas kopā un nesadalās, kad sievišķie un vīrišķie gēni sajaucas, attīstoties nākamajai paaudzei.
- mudžekļains Tāds, kas ir nekārtīgi sagriezts, savīstīts (par diegiem, dziju u. tml.); tāds, kas ir samudžināts, sajaukts.
- mieļainis Tāds, kas ir sajaucies ar raugu.
- kvēpains Tāds, kas ir sajaukts ar kvēpiem; arī netīrs.
- moļļains Tāds, kas ir sajaukts, samaisīts (biezā masā).
- vircains Tāds, kur ir virca; tāds, kas sajaukts ar vircu.
- mistrains Tāds, kurā (parasti juceklīgi) ir samaisīts, sajaukts, apvienots kas atšķirīgs.
- murskulis Tas (diegi, dzijas, drēbes u. tml.), kas ir sajaukts, sagriezts, savīstīts, samudžināts; arī mudžeklis (1).
- mudžeklis Tas (diegi, dzijas, drēbes u. tml.), kas ir sajaukts, sagriezts, savīstīts, samudžināts.
- mēņģis Tas (piemēram, ēdiens, dzēriens), kas ir sajaukts, samaisīts, salaistīts (bez noteikta samēra, attiecībām u. tml.).
- koļļa Tas (piemēram, viela, šķidrums), kas ir sajaukts, samaisīts, salaistīts (bez noteikta samēra, ar sliktas kvalitātes vielām u. tml.).
- ķolla Tas (piemēram, viela, šķidrums), kas ir sajaukts, samaisīts, slaistīts (bez noteikta samēra, ar sliktas kvalitātes vielām u. tml.).
- cibiņsviests Tās cibā uzglabāts ar sviestu un ķimenēm sajaukts biezpiens.
- moļļa Tas, kas ir sajaukts, samaisīts (bez noteikta samēra, ar sliktas kvalitātes vielām).
- ķezeklis Tas, kas ir sajaukts, samudžināts; mudžeklis.
- viļaka Tas, kas ir saviļāts, sajaukts.
- pajakarēt Taustot pajaukt.
- ho Tauta Indijā, dzīvo Orīsas štata ziemeļos un Biharas štata dienvidos, Čotanagpūras kalnos, valoda pieder pie mundu saimes, reliģija - hinduisma un animistisku ticējumu sajaukums.
- santali Tauta Indijas ziemeļrietumu daļā, Bihāras štata austrumos, neliels skaits arī Bangladešā, kopskaitā līdz 5 mlj cilvēku, valoda pieder pie mundu valodām, reliģija - hinduisma un animisma sajaukums.
- teptjari Tauta Krievijā, Dienvidurālu priekškalnēs, kādas senas tautas atlieku sajaukums ar baškīriem, tatāriem un somugriem, ko oficiālā statistika pieskaita pie baškīriem.
- kandi Tauta, dzīvo gk. Orisas štata (Indijā) mežainajos kalnos, valoda pieder pie dravīdu saimes, reliģija - tradicionālie cilts ticējumu sajaukums ar hinduismu.
- hariji Tauta, dzīvo Indijā, Bihāras un Madhja Pradēšas štatu robežrajonā, valoda pieder pie mundu (Indijas seniedzīvotāju pēcteču) saimes, reliģija - hinduisma un animisma sajaukums.
- korki Tauta, dzīvo Indijas vidienē, Tapti baseinā, valoda pieder pie mundu saimes, saglabājušās ģints iekārtas paliekas, reliģija - animisma un hinduisma sajaukums.
- gurki Tautas, kas dzīvo Nepālas centrālajā un dienvidrietumu daļā, kas gk. cēlušās, ienācējiem no Indijas sajaucoties ar vietējiem himalajiešiem; no XIX gs. par gurkiem sauca Nepālā vervētos kareivjus, kas veidoja izlases karaspēka vienības, sākotnēji - britu-indiešu, vēlāk - indiešu armijā.
- mongori Tautība, dīvo Ķīnas ziemeļu daļā, kalnu apvidū, uz ziemeļaustrumiem no Kukunora ezera, valoda pieder pie mongoļu grupas (tuva vecmongoļu valodai), etnoģenēzē piedalījušies rietummongoļi, tjurki, tibetieši un ķīnieši, reliģija - budisms (lamaisms), kas sajaukts ar šamanismu un daoismu.
- amfimikse Tēva un mātes pazīmju sajaukšanās, savienojoties vīrieša un sievietes gonādu kodoliem apaugļošanās procesā.
- zīmulis Tievs grafīta vai ar saistvielām sajauktas sausas krāsvielas stienītis, parasti koka ietvarā (rakstīšanai vai zīmēšanai).
- sajukt Tikt sajauktam, netikt precīzi nošķirtam (uztverē, apziņā u. tml.).
- mistraine Tīrums, kurā audzis mistrs vai kāds citas augu sajaukums.
- čerimoija Tropos augošs 5 līdz 9 metrus augsts augļu koks ("Annona cherimola") ar divrindu lapām un zaļiem konusveida augļiem, kas pēc konsistences atgādina saldējumu, bet to garša līdzinās vaniļas, mango, banāna, bumbiera un ananāsa sajaukumam.
- hidrauliskās piedevas ūdensizturīgas saistvielas; vielas (trepelis, diatomīts, trass, arī ķieģeļu lauskas, domnu sārņi), kas, sajauktas ar gaisa kaļķiem, dod tiem spēju pēc cietēšanas gaisā cietēt arī ūdenī; satur aktīvo silīcija dioksīdu un alumīnija oksīdu, kas, reaģējot ar kaļķiem, veido kalcija hidrosilikātus un kalcija hidroaluminātus.
- pabužināt Uzirdināt, pajaukt.
- uzūkņāt Uzrakņāt, sajaukt.
- kvodlibets Vairākbalsīgs dziedājums 16. un 17. gs., kurā katra balss dzied savus vārdus bez sakara ar citām; dažādu meldiju, dabas skaņu komisks sajaukums vienā gabalā.
- paklaušināt Vairākkārt, vairākiem pajautāt, lai uzzinātu (ko).
- mālsmilts Vāji saistīts nogulumu iezis - māla un smilts sajaukums, kurā pārsvarā ir smilts daļiņas; zeme, augsne, kuras galvenā sastāvdaļa ir šis iezis.
- smilšmāls Vāji saistīts nogulumu iezis - smilts un māla sajaukums, kurā ir 10 -30% māla daļiņu; zeme, augsne, kuras galvenā sastāvdaļa ir šis iezis.
- savalstīt Valstoties (pa ko), sajaukt (to).
- kausējamais katls (angļu "melting pot") valsts, apvidus vai situācija, kur intensīvi notiek tautu un rasu sajaukšanās.
- muļļāt Vandīt, maisīt, sajaukt.
- savandīt Vandot sajaukt, arī sabojāt, parasti pilnīgi.
- ķūķis Vārīti kviešu graudi, sajaukti ar medu vai sīrupu.
- kūķis Vārīti kviešu graudi, sajaukti ar medu vai sīrupu.
- pievāļāt Vārtoties vai guļot miegā savandīt, sajaukt.
- krāsa Viela, ar kuru pārklāj, piesūcina, sajauc (ko), lai (tas) atstarotu vai absorbētu noteikta garuma redzamās gaismas viļņus.
- difūzija Vielas koncentrācijas pakāpeniska izlīdzināšanās, vielu savstarpēja sajaukšanās, iesūkšanās, iespiešanās sakarā ar molekulu haotisko kustību.
- emulganti Vielas, kas palīdz izveidot un saglabāt divu vai vairāku savstarpēji nesajaucošos produkta fāžu viendabīgu maisījumu.
- disperģēšanas līdzekļi vielas, kuras veicina vielu sajaukšanos, samazinot izkliedējamas vielas virsmas spraigumu.
- magari Viena no himalajiešu tautām Nepālā, kas sajaucoties ar ienācējiem no Indijas XVIII gs. veidoja Gorkas radžistes iedzīvotāju būtisku daļu, bet vēlāk kļuva par topošās nepāliešu nācijas etnisko pamatu.
- gurungi Viena no himalajiešu tautām Nepālas centrālajā un rietumu daļā, kas sajaucoties ar ienācējiem no Indijas XVIII gs. veidoja Gorkas radžistes iedzīvotāju būtisku daļu, bet vēlāk kļuva par topošās nepāliešu nācijas etnisko pamatu, dzīvo Himalajos 2000-3000 m vjl., valoda pieder pie sinotibetiešu saimes tibetbirmiešu grupas himalajiešu apakšgrupas, reliģija - hinduisms.
- sacepums vienmērīgā karstumā (parasti cepeškrāsnī) cepts ēdiens, parasti vairāku, produktu kārtojums vai sajaukums, kam produktu saistīšanai pievienota ola.
- alēlomorfs Viens no gēnu pāra partneriem, kas pārstāv noteiktu iedzimtu pazīmi; šie partneri nesajaucas, bet savstarpēji mijas.
- kapilārparādības Virsmas parādības, kuras izraisa molekulu mijiedarbība liektu virsmu tuvumā (robežvirsma starp šķidrumu un gāzi, šķidrumu un cietu ķermeni, starp diviem šķidrumiem, kas savstarpēji nesajaucas).
- divkomponentu laka virsmas pārklāšanas materiāls (laka un tās cietinātājs), kas fasēts divos iepakojumos, un tikai pirms lakošanas tos sajauc kopā un izlieto 4-8 stundu laikā, laka labi saistās virsmu, to var uzklāt ļoti plānā kārtā, tā ir elastīga un ķīmiski izturīga.
- dubļu vulkāns zems paugurs ar piltuvveida krāteri virsotnē, pa kuru periodiski izverd dubļu masas un gāzes, kas bieži ir sajauktas ar ūdeni un naftu.
Citās vārdnīcās nav šķirkļa ajau.