Pavasara versija 2021
328 944 vārdi
48 692 frāzes
elements
elements vīriešu dzimtes 1. deklinācijas lietvārds
1.Viena no (kāda veseluma) sastāvdaļām.
2.joma: tehnika Detaļa, izstrādājums, ierīce.
3.Antīkajā filozofijā — tas pats, kas stihija (uguns, gaiss, ūdens un zeme).
Elementu garipēc viduslaiku ticējumiem - gari, kas pārvalda dažādos elementus; zemes gari pārvalda zemi, undīnes - ūdeni, silfi - gaisu un salamandras - uguni.
4.joma: ķīmija Parasti savienojumā ar "ķīmiskais": viela, kura ar ķīmiskām metodēm nav tālāk sadalāma un kuras atomu kodoliem ir viens un tas pats elektriskais lādiņš.
Elementu periodiskā sistēmaķīm. elem. sakārtojums augošā secībā pēc to atomnr. (atoma kodola lādiņiem) horizontālās rindās (periodos), kas novietotas cita virs citas, tā, ka elem. ar līdzīgām īpašībām atrodas viens zem otra vertikālās gr.
Retzemju elementidabā reti sastopamu elementu grupa - skandijs, itrijs, lantāns un lantanoīdi.
5.joma: fizika Elektriskās strāvas avots, kas ķīmisko enerģiju pārvērš elektriskajā enerģijā.
Aktīvais elementselektriskās enerģijas avots.
Akumulatora elementselementārs akumulators, ko veido elektrolītā iegremdētas viena pozitīvā un viena negatīvā plate.
Galvaniskais elementselektriskās enerģijas avots, kurā elektrisko enerģiju iegūst, pārveidojot elementā iekļauto vielu ķīmisko enerģiju.
Induktīvais elementselektriskās ķēdes reālā objekta idealizēts aizvietotājs aizvietošanas shēmā, lai ņemtu vērā objekta magnētiskā lauka iespaidu.
Kapacitatīvais elementselektriskās ķēdes reālā objekta idealizēts aizvietotājs aizvietošanas shēmā, lai ņemtu vērā objekta elektriskā lauka iespaidu.
Kūstošais elementsdrošinātāja kūstošais ieliktnis.
Pasīvais elementselektriskās enerģijas patērētājs.
Rezistīvais elementselektriskās ķēdes reālā objekta idealizēts aizvietotājs aizvietošanas shēmā, kas raksturo elektriskās enerģijas neatgriezenisku pārvēršanos siltumā šai objektā.
Sausais elementsgalvaniskais elements, kura elektrolīts ir pusšķidrā recekļveidīgā stāvoklī.
Shēmas elementsjebkurš no elektriskās ķēdes objektiem.
6.nievājoša ekspresīvā nokrāsa Slikts, ļauns cilvēks.
7.joma: mitoloģija; formā: daudzskaitlis Senajās metafiziskajās mācībās valdīja uzskats, ka materiālajā pasaulē visas lietas un parādības ir atšķirīgās proporcijās sajauktu dažu sākotnējo "elementu" jeb "stihiju" kopums; šie elementi ir Uguns, Gaiss, Ūdens un Zeme (ķīniešiem — Uguns, Zeme Metāls, Ūdens un Koks).
Stabili vārdu savienojumi:
Būt savā elementālabi iejusties (kādos apstākļos).
Suprasegmentāls elements joma: valodniecībafonoloģisks elements, kas sniedzas pāri vienam segmentam, parasti - uzsvars, tonis, intonācija.
Transponējamaie elementu joma: bioloģijaprokariotu DNS molekulu rajoni (IS elementi un transpozoni), plazmīdas un bakteriofāgi, kas var migrēt un iebūvēties vienā vai vairākos citu prokariotu genoma saitos.
Avoti: LLVV, ZTV, ĢT
Korpusa piemēri: