nauda
Lietojuma biežums :
nauda sieviešu dzimtes 4. deklinācijas lietvārds; parasti formā: vienskaitlis
LocīšanaLocīšana
Vsk. | Dsk. | |
---|---|---|
Nom. | nauda | naudas |
Ģen. | naudas | naudu |
Dat. | naudai | naudām |
Akuz. | naudu | naudas |
Lok. | naudā | naudās |
1.Īpaša prece, ko izmanto par visu citu preču vērtības vispārējo ekvivalentu; šādas preces priekšmetiskās izpausmes forma (piemēram, banknote, monēta).
PiemēriPar sludināšanu ņemt naudu nav labi.
Piemēri
- Par sludināšanu ņemt naudu nav labi.
- Bērns kļūst pieaudzis, tiklīdz viņam uzdāvina naudu.
- Es parasti naudu atlieku jau laikus un laikrakstu pasūtu uz visu gadu.
Saistītās nozīmesčungurs, kapeika, monēta, penga, skanošais.
Saistītās nozīmes
Sinonīmi
penga1 — Nauda.
skanošais1 — Nauda.
vaļuta1 — Nauda.
rubulis1.1 — Nauda.
džungurs1 — Nauda.
peņņa1 — Nauda.
Hiponīmi
dolārs1 — Naudas vienība (Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Austrālijā un citās valstīs); attiecīgā naudas zīme, monēta.
eira1 — Eiro - vienota Eiropas Savienības naudas vienība.
eiro1 — Eiropas Savienības valūta kopš 1999. g. 1. janvāra; sīknauda - cents; eiro tiek izmantots Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Igaunijā, Īrijā, Itālijā, Kiprā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Latvijā, Lietuvā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Vācijā, kā arī Andorā, Ālandu Salās, Francijas Dienvidjūru un Antarktikas Zemēs, Francijas Gviānā, Gvadelupā, Majotā, Martinikā, Melnkalnē, Monako, Reinjonā, Sanmarīno, Senbartelmī Kopienā, Senpjēras un Mikelonas Teritoriālajā Kopienā un Vatikānā.
lats1 — Latvijas Republikas nacionālā valūta 1922.-1941. g. un 1993.-2013. g.; attiecīgā naudas zīme. (1 Ls = 100 santīmu).
naudas zīme1 — Zīme (piemēram, noteiktas formas iespieddarbs, monēta), kurā izteikta naudas vērtība; naudaszīme.
naudaszīme1 — Zīme (piemēram, noteiktas formas iespieddarbs, monēta), kurā izteikta naudas vērtība; naudas zīme.
rublis1 — Naudas vienība (Krievijā kopš 1534. g., un arī Latvijā līdz 1922. g. un 1940.-1993. g.); attiecīga naudas zīme, monēta.
rubulis1 — Rublis.
Hiperonīmi
kapitāls1 parasti formā: vienskaitlis — Nauda, vērtspapīri, nekustamais īpašums un citi līdzekļi, kas, ieguldīti uzņēmējdarbībā, investīcijās, aizdevumos u.tml., dod pelņu.
Saistīts ar
valūta1 — Valstī pieņemtā naudas sistēma un šās valsts naudas vienība (piemēram, eiro, dolārs, krona).
Aptuvenie sinonīmi
zelts4 — Nauda, bagātības.
Stabili vārdu savienojumi(Iz)mainīt naudu.
Stabili vārdu savienojumi
(Iz)mainīt naudu kolokācija — 1. (Ap)mainīt naudas zīmi, monētu pret sīkākām, bet kopsummā līdzvērtīgām naudas zīmēm, monētām.2. (Ap)mainīt naudas zīmes, monētas pret citas valūtas naudas zīmēm, monētām.Glīta (arī laba, smuka) nauda (arī naudiņa) sarunvaloda — samērā liela naudas summa.Liela nauda sarunvaloda, kolokācija — liela naudas summa.Līdzīga nauda frazēma — naudas summa, kas precīzi atbilst maksājuma vērtībai.Maza nauda sarunvaloda, kolokācija — maza naudas summa.Melnā nauda sarunvaloda, frazēma — tumšas krāsas monēta ar nelielu vērtību.Mest naudu frazēma — dot naudu kopējam pasākumam.Milzu (arī milzīga, traka) nauda sarunvaloda, kolokācija — ļoti liela naudas summa.Nauda (aiz)iet (arī iziet); nauda iziet — saka, ja nauda tiek izdota, iztērēta.Nauda (iz)kūst frazēma — saka, ja nauda nemanot, pakāpeniski tiek izdota.Nauda ieplūst (kādam) kabatā frazēma — nauda nonāk (kāda) īpašumā.Naudas atmazgāšana vārdkoptermins — nelegāli iegūtas naudas iepludināšana legālā biznesā.Naudas gabals vārdkoptermins — atsevišķa naudas zīme (parasti monēta).Naudas lāde novecojis, kolokācija — 1. Metāla vai ar metālu apkalta neliela kaste naudas un vērtslietu glabāšanai.2. Kase (2).Naudas līdzekļi vārdkoptermins — 1. Nauda, kas ir kāda rīcībā, ko izmanto kādiem mērķiem.2. Uzņēmuma rīcībā esošā skaidrā nauda (ieskaitot ārvalstu valūtu) un ieguldījumi bankās, kurus uzņēmums nekavējoties var izmantot maksājumiem.Naudas metāliskā teorija vārdkoptermins — ekonomikas teorija, pēc kuras naudas vērtību nosaka dārgmetālu īpašības un vērtība.Naudas saimniecība vārdkoptermins — ekonomisko attiecību veids, kurā dominē naudas - preču attiecības.Naudas sistēma vārdkoptermins — naudas apgrozības sistēma (parasti kādā valstī).Naudas sods vārdkoptermins; joma: jurisprudence — 1. Noteikta naudas summa, kas administratīvi sodītajai personai jāmaksā par izdarītu administratīvo pārkāpumu.2. Kriminālsoda veids, kas iekļauts sodu veidu sistēmā un var būt piemērots kā pamatsods vai papildsods.Naudas zīme vārdkoptermins — zīme (piemēram, noteiktas formas iespieddarbs, monēta), kurā izteikta naudas vērtība; naudaszīme.Netīrā nauda frazēma — līdzekļi, kas iegūti nelegālajā un t. s. netīrajā biznesā (narkotiku, cilvēku, ieroču, kontrabandas utt. tirdzniecība u. tml.).Nieka (arī smiekla) nauda sarunvaloda, frazēma — niecīga naudas summa.Notriekt (arī nosist) naudu sarunvaloda, frazēma — nelietderīgi notērēt naudu.Papīra naudas kurss vārdkoptermins — papīra naudas izteiksme zelta valūtā.Par lētu naudu frazēma — par zemu cenu, par nelielu maksu.Skaidra (retāk tīra) nauda kolokācija — naudas zīme, naudas zīmju kopums (parasti maksājumos, dārgumu krājumos).Svaidīt naudu, arī svaidīties ar naudu frazēma — šķērdēt naudu.
1.1.kopā ar: apzīmētājs Noteikts šādas preces daudzums, ar ko kārto kādas saistības, ko dod vai saņem (par ko).
PiemēriMan nav laika domāt, jākasa Markam un Indijai mācību naudas.
Piemēri
- Man nav laika domāt, jākasa Markam un Indijai mācību naudas.
- Papucis pārdeva kurpes biļešu naudai.
- Vega pārmeklēja visas atvilknes, bet nevarēja atrast Naura ķīlas naudu.
Saistītās nozīmes
Saistītās nozīmes
Sinonīmi
maksa1 — Maksājamā naudas summa.
Hiponīmi
alga1 — Maksa, atlīdzība par darbu (pēc noteiktas likmes vai līguma).
apmaksa1 — Atlīdzība, samaksa (piemēram, par darbu, pakalpojumu).
atalgojums1 — Samaksa, atlīdzība (par darbu); alga (1).
atlīdzība1 — Tas, ar ko tiek atlīdzināts, samaksāts (par ko); samaksa.
atlīdzinājums1 — Atlīdzība.
cena2 — Atalgojums, atlīdzība, samaksa.
īre2 — Maksa par (priekšmetu, telpu) lietošanu.
maksājums1 — Maksāšanas rezultāts; naudas summa, kas ir samaksāta, pārskaitīta vai kas ir jāmaksā, jāpārskaita.
noma2 — Maksa par (kā, piemēram, mantas, zemes, telpu) lietošanu.
parāds1 — Naudas summa vai citas vērtības, kas uz saistību pamata jāatdod aizdevējam vai jāsaņem aizdevējam; attiecīgais darījums.
procents2 — Maksa, ko kreditors saņem no aizņēmēja par aizdoto naudu vai materiālo vērtību izmantošanu.
samaksa1 — Maksa par padarīto darbu.
Saistīts ar
tarifs1 — Oficiāli noteikts apjoms, vērtība (piemēram, maksai par pakalpojumiem, nodokļiem, darba algai).
Stabili vārdu savienojumiAtkāpšanās nauda. Dienas nauda. Drošības nauda.
Stabili vārdu savienojumi
Atkāpšanās nauda vārdkoptermins — maksa par atteikšanos (no kā).Dienas nauda vārdkoptermins — nauda, kas paredzēta katras atsevišķas dienas izdevumiem (parasti komandējumā).Drošības nauda vārdkoptermins — nauda vai vērtības, ko jebkura cita fiziska vai juridiska persona nodod izziņas iestādes, prokurora vai tiesas depozītā (glabāšanā), lai nodrošinātu aizdomās turētā, apsūdzētā vai tiesājamā ierašanos pēc izziņas iestādes, prokurora vai tiesas (tiesneša) aicinājuma, kā arī to, ka viņš netraucēs patiesības noskaidrošanai krimināllietā un neturpinās noziedzīgas darbības.Galvas nauda vēsturisks, kolokācija — galvasnauda.Izpirkšanas (arī izpirkuma) nauda kolokācija — atlīdzība, samaksa par kāda atbrīvošanu.Kabatas nauda; ķešas nauda vārdkoptermins — neliela naudas summa, kas tiek dota sīkiem izdevumiem.Komandējuma nauda vārdkoptermins — papildu atlīdzība, kas tiek piešķirta komandētai personai.Lekciju nauda neaktuāls, kolokācija — mācību nauda (parasti augstskolā).Rokas nauda vārdkoptermins — 1. Naudas summa, kas tiek iemaksāta, vienojoties par kādu darījumu un nodrošinot tā izpildīšanu; iemaksa.2. Pati pirmā nauda, kura tiek saņemta, kaut ko pārdodot.Sāpju nauda frazēma — atlīdzība par nodarījumu vai aizskārumu.Slimības nauda vārdkoptermins — algotā darbā gūtie ienākumi, ko darba devējs izmaksā no darba samaksas fonda darba ņēmējam darba nespējas gadījumā.Zaldātu nauda vēsturisks, kolokācija — nauda, ko maksāja, lai atpirktos no karadienesta.Zieda (arī ziedu) nauda vārdkoptermins; joma: etnogrāfija — nauda, ko kāzu, kristību vai bēru viesi ziedo (jaunajam pārim, jaundzimušajam vai mirušā tuviniekiem).
Stabili vārdu savienojumi(Ap)grozīt (naudu) rokās (arī pirkstos).
Stabili vārdu savienojumi
(Ap)grozīt (naudu) rokās (arī pirkstos) — negribot, vilcinoties, ar šaubām izdot, atdot vai izlietot (naudu).(Iz)mest (arī (iz)sviest) naudu (vējā), arī (no)mest (arī (no)sviest) naudu zemē sarunvaloda, idioma — veltīgi izdot, (iz)šķiest naudu.(Sa)turēt naudu pirkstos frazēma — stingri ierobežot naudas izdevumus; skopi tērēt naudu.Balta (arī dzīva) nauda, arī naudas kā spaļu sarunvaloda — ļoti daudz naudas.Barga nauda (arī summa) sarunvaloda, kolokācija — ļoti daudz naudas, ļoti liela naudas summa.Bāzt naudu kabatā sarunvaloda, frazēma — saņemt (parasti nepelnītus) ienākumus.Cirks bez naudas (biežāk bez maksas) sarunvaloda — smieklīgs gadījums, notikums.Dārga nauda kolokācija — daudz naudas; arī augsta cena.Dzīt mantu (arī naudu) sarunvaloda — raust bagātību.Gulēt virsū naudai sarunvaloda, idioma — nelaist apgrozībā naudu; būt ļoti skopam un neizdot naudu.Lielība naudu nemaksā — saka, vēršoties pret cilvēku, kas lielās, lai norādītu, ka to dara nepamatotiMētājas (apkārt) kā veca nauda sarunvaloda, idioma — saka, ja kāds klaiņo.Nauda birst (arī krīt) (no gaisa, arī kā no gaisa, no debesīm) frazēma — saka par naudu, ko iegūst ļoti viegli, bez darba, bez pūliņiem.Nauda griežas (arī nāk (griezdamās)) frazēma — saka, ja nauda tiek iegūta bez pūlēm, lielā vairumā.Nauda guļ (zemē) frazēma — saka par neizmantotu iespēju iegūt naudu.Nauda nesmird sarunvaloda, frazēma — saka, ja kāds krāj vai izmanto negodīgi iegūtu naudu.Nauda neturas (kabatā) sarunvaloda, frazēma — saka, ja kāds ātri, arī neapdomīgi mēdz iztērēt naudu.Nauda turas (kabatā) sarunvaloda, frazēma — saka, ja kādam parasti mēdz būt nauda.Nauda uz interesēm apvidvārds, vārdkoptermins — bankā uz procentiem noguldīta nauda.Naudas (arī zelta) bedre sarunvaloda, frazēma — izdevīgs ienākumu avots.Naudas kaltēšanās vārdkoptermins; joma: mitoloģija — ticējums, ka vasaras saulgriežos pusnaktī vai pusdienā kādā nomaļā vietā var ieraudzīt uguntiņu, kas nozīmē, ka tur paslēpta nauda.Naudas maiss sarunvaloda, idioma — 1. Ļoti bagāts cilvēks, bagātnieks.2. Tēvs.Naudas maks (kādam) rokās frazēma — saka, ja kāds pārzina naudas līdzekļus (ģimenē, saimniecībā).Nav ne ar kādu naudu (arī nav (ne) ar zeltu) atsverams idioma — saka par ko ļoti vērtīgu, vajadzīgu, noderīgu.Ne par kādu naudu; ne par kādu maksu frazēma — neparko, nekādā ziņā.Par visu naudu sarunvaloda, idioma — visiem spēkiem, cik vien iespējams; ļoti, visaugstākajā pakāpē.Skaidra nauda kolokācija — naudas zīme, naudas zīmju kopums – monētas, banknotes.
Avoti: TWN, LLVV, GtV, PL, JV, RB
Korpusa piemēri:šeit