1.Mutvārdos izteikts vai ar rakstu zīmēm fiksēts vārdu, teikumu, to savienojumu kopums, kam ir kādas funkcijas sazināšanās procesā. PiemēriDažas burtnīcas kādreiz ir samirkušas, un teksts izplūdis.
Piemēri
- Dažas burtnīcas kādreiz ir samirkušas, un teksts izplūdis.
- Lasu un tulkoju tekstus no vācu valodas un neko nejēdzu.
- Viņš visu laiku sūta īsziņas ar šaušalīgi romantiskiem tekstiem...
Saistītās nozīmes
Saistītās nozīmes
Stabili vārdu savienojumiAtklāts teksts. Autora teksts. Šifrēts teksts.
Stabili vārdu savienojumi
- Atklāts teksts vārdkoptermins; joma: informātika — teksts, kas nav šifrēts un ko var brīvi lasīt.
- Autora teksts vārdkoptermins — autora vēstījums, arī piebildes, remarkas (parasti daiļdarbos, publicistiskos sacerējumos) atšķirībā no tiešās, netiešās, noģiedamās runas.
- Šifrēts teksts vārdkoptermins; joma: informātika — teksts ar apslēptu šifrētu semantisko jēgu, ko var atšifrēt tikai teksta adresāts, kura rīcībā ir šifra atslēga.
- Teksta apstrāde vārdkoptermins; joma: informātika — ar datu apstrādes līdzekļiem veikta tekstu ievadīšana, rediģēšana, šķirošana, saplūdināšana, izgūšana, noglabāšana, parādīšana uz ekrāna, drukāšana u. tml. darbības.
- Teksta datne vārdkoptermins; joma: informātika — datne, kurā ir tikai ASCII rakstzīmes.
- Teksta formatēšana kolokācija — teksta sagatavošana veidā, kas piemērots dažādām izdrukas formām, piemēram, rindkopu veidošana, virsrakstu centrēšana, sadalīšana lappusēs.
- Teksta kritika vārdkoptermins; joma: reliģija — Bībeles teksta analīzes metode, kas pētī tekstu ar mērķi noteikt tā sākotnējo veidu un uzrakstīšanas nolūku.
- Teksta lingvistika vārdkoptermins; joma: valodniecība — valodniecības apakšnozare, kurā pēta tekstu sintaktiskā, stilistiskā, pragmatiskā un citos aspektos.
- Teksta pārsūtīšana vārdkoptermins; joma: informātika — tieša teksta nodošana no lokālas datnes attālam datoram tā, it kā teksts tiktu ievadīts, izmantojot šī datora tastatūru vai kādas attālajā datorā izpildāmas programmas izvaddatus.
- Teksta redaktors vārdkoptermins; joma: informātika — datora programma, ko izmanto teksta datņu veidošanai un rediģēšanai. Atšķirībā no tekstprocesora teksta redaktors nenodrošina vārdu aplaušanas vai formatēšanas funkcijas.
- Teksta režīms vārdkoptermins; joma: informātika — režīms, kurā displeja ekrāns tiek sadalīts rindās un kolonnās, katras rindas un kolonnas krustpunkts attēlo vienu rakstzīmi.
- Teksta sintakse vārdkoptermins; joma: valodniecība — sintakses apakšnozare, kurā pēta saistīta teksta izveides likumus un teikuma struktūras pārveidojumus konsituācijas ietekmē.
- Teksta uzdevums vārdkoptermins — matemātikas uzdevums, kurā dotumi un prasības ietvertas īpašā dabiskās valodas tekstā.
- Tekstu korpuss vārdkoptermins; jomas: informātika, valodniecība — apjomā liels daudzveidīgu tekstu kopums, kas parasti uzkrāts elektroniski un saistīts ar programmatūru, kura atvieglo tā lingvistisko analīzi.
Tulkojumitext.
Tulkojumi
text, textual matter the words of something written; "there were more than a thousand words of text"; "they handed out the printed text of the mayor's speech"; "he wants to reconstruct the original text"
[Princeton WordNet 3.0]
1.1.Šāds vārdu, teikumu kopums, kas ir izmantots vokālā skaņdarbā. PiemēriŠī tik pa istabu, rakstīja ansambļiem dziesmu tekstus.
Piemēri
- Šī tik pa istabu, rakstīja ansambļiem dziesmu tekstus.
Saistītās nozīmesvārds.
Saistītās nozīmes
Tulkojumilyric, words.
Tulkojumi
lyric, words, language the text of a popular song or musical-comedy number; "his compositions always started with the lyrics"; "he wrote both words and music"; "the song uses colloquial language"
[Princeton WordNet 3.0]
2.joma: poligrāfija Tipogrāfijas burti, kuru biezne ir 20 punktu. [LPE ] Cilme:No latīņu tekstus ‘savijums, sakārtojums’.
Avoti: LLVV, VsV, TK-58, RtV, MLVV, TWN, D3