Paplašinātā meklēšana
Meklējam rieze.
Atrasts vārdos (48):
- rieze:1
- rieze:2
- rieze:3
- grieze:3
- grieze:2
- grieze:5
- grieze:1
- grieze:4
- grieze:6
- grieze:7
- Grieze:1
- krieze:1
- griezes:1
- kriezes:1
- atgrieze:1
- pagrieze:1
- vīgrieze:1
- Vīgrieze:1
- griezene:1
- piegrieze:1
- vējgrieze:1
- griezelēt:1
- griezelēt:2
- griezenis:1
- griezenis:3
- griezenis:2
- vīgriezes:1
- saulgrieze:1
- atgriezeņi:1
- griezeklis:1
- griezelēns:1
- vīgriezene:1
- vijgriezes:1
- kalnugrieze:1
- šķērsgrieze:1
- griezenieki:1
- griezeniski:1
- sagriezelēt:1
- Saulgriezes:1
- piegriezenis:1
- rakstatgrieze:1
- apgriezenisks:1
- atgriezenisks:1
- neatgriezenība:1
- atgriezeniskums:1
- neapgriezenisks:1
- neatgriezenisks:1
- neatgriezeniskums:1
Vārdu savienojumos nav.
Atrasts skaidrojumos (340):
- rats Apaļa (iekārtas, ierīces, ietaises u. tml.) detaļa, kas griežas ap asi vai kopā ar vārpstu un kas parasti pārnes griezes momentu.
- aphanorhegma Apaļvācelīte - lapu sūnu klases zaļsūnu apakšklases griezeņu dzimtas ģints.
- RIND Apgriezeniskais išēmiskais neiroloģiskais deficits (angļu "reversible ischemic neurologic deficit").
- disponēze Apgriezenisks psihopatoloģisks stāvoklis, ko rada nemanāmas, nepareizi virzītas neirofizioloģiskas reakcijas uz dažādiem kairinātājiem un kas ietekmē visu organismu.
- reversibilitāte Apgriezeniskums; izārstējamība, izdziedināmība.
- velt Apstrādāt (vilnu) tā, ka (tās) šķiedras neatgriezeniski sasaistās savā starpā; šādā veidā gatavot (tekstilizstrādājumu, parasti filcu, tūbu, vadmalu, arī apavus).
- sailentbloks Ar gumiju klāta metāla bukse, ko lieto detaļu savienošanai ar savstarpēji iespējamu nelielu griezes kustību.
- griezējarkls arkls ar asmenim līdzīgu lemesi; grieze^3^(1).
- saulespuķe Asteru (kurvjziežu) dzimtas lakstaugs ("Helianthus") ar augsta stublāju un lielu, dzeltenu ziedu; saulgrieze (1).
- fīdbeks Atgriezeniskā saite - sistēmas darbības rezultātu ietekme uz tās turpmāko darbību.
- negatīva atgriezeniskā saite atgriezeniskā saite, kurā izejas signāla fāze ir pretēja ieejas signāla fāzei; samazinās pastiprinājuma koeficients, bet uzlabojas stabilitāte, samazinās signāla kropļojumi; pretsaite.
- negatīva atgriezeniskā saite (pretsaite) atgriezeniskā saite, kurā izejas signāla fāze ir pretēja ieejas signāla fāzei; samazinās pastiprinājuma koeficients, bet uzlabojas stabilitāte, samazinās signāla kropļojumi.
- pozitīva atgriezeniskā saite atgriezeniskā saite, kurā izejas signāla fāze sakrīt ar ieejas signāla fāzi; iegūst lielāku pastiprinājuma koeficientu, bet pasliktinās iekārtas darbības kvalitatīvie rādītāji - palielinās signāla kropļojumi, pasliktinās darba stabilitāte, dažreiz var ierosināties pašsvārstības; pastiprinātājos lieto reti; izmanto sinusoidālu un nesinusoidālu signālu ģeneratoros.
- atkārtām Atgriezeniskā secībā.
- atgriez. Atgriezeniskais (vietniekvārds).
- tiksotropija Atgriezeniskas polimēru un dispersu sistēmu fizikālo un mehānisko īpašību izmaiņas, ja uz tām mehāniski iedarbojas izotermiskos apstākļos.
- lamivudīns Atgriezeniskās transkriptāzes inhibitors; lieto par pretvīrusu līdzekli kombinācijā ar zidovudīnu cilvēka imūndeficīta vīrusinfekcijas un iegūtā imūndeficīta sindroma ārstēšanā.
- atgriezeniskais formants atgriezenisko darbības vārdu vai atgriezenisko lietvārdu darināšanā un gramatisko formu veidošanā izmantotais līdzeklis - afikss vai vietniekvārds, kas sākotnēji norādījis, ka darbība vēršas atpakaļ uz darītāju.
- kvazistatisks process atgriezenisks process.
- reversibls Atgriezenisks; arī apgriežams.
- izodroms Automātiskā regulatora elements vai ierīce, ar ko nodrošina elastīgu atgriezenisko saiti.
- bioreversibls Bioapgriezenisks, tāds, kas organismā notiekošo procesu ietekmē spēj atgūt savu sākotnējo ķīmisko uzbūvi.
- pretslēguma bremzēšana bremzēšana, mainot dzinēja attīstītā griezes momenta virzienu.
- novecoties Būt tādam, kurā noris dabisks, neatgriezenisks bioloģisks process, kam ir raksturīga, piemēram, vielmaiņas palēnināšanās, uzbudināmības pavājināšanās (par cilvēkiem vai dzīvniekiem, to ķermeņa daļām); kļūt tādam, kam ir šāda procesa izraisītas ārējas pazīmes; novecot (1).
- novecot Būt tādam, kurā noris dabisks, neatgriezenisks bioloģisks process, kam ir raksturīga, piemēram, vielmaiņas palēnināšanās, uzbudināmības pavājināšanās (par cilvēkiem vai dzīvniekiem, to ķermeņa daļām); kļūt tādam, kam ir šāda procesa izraisītas ārējas pazīmes.
- zalcitabīns C9H13N3O3, dezoksicitidlna analogs, antiretrovirusāls preparāts, kas šūnās pārvēršas aktīvā formā, inhibē atgriezeniskās transkriptāzes darbību; lieto kombinācijā ar zidovudīnu progresējošas "HIV-1" infekcijas ārstēšanā.
- atgriezeniskais darbības vārds darbības vārds, kam ir atgriezeniskais formants un kam vēsturiski, iespējams, bijusi vidējās kārtas nozīme.
- tiešais darbības vārds darbības vārds, kam latviešu valodā nenoteiksmē ir galotne -t un kam nevienā gramatiskajā formā nav atgriezenisku afiksu.
- virsmas spraigums darbs, kas jāveic, lai atgriezeniski izveidotu divu fāžu robežvirsmas vienu laukuma vienību; tā ietekmē šķidrums cenšas ieņemt formu (parasti pilienveida), kam ir minimāla virsma.
- iekšējā berze dažādu neatgriezenisku procesu kopums cietvielās, šķidrumos un gāzēs, kas rodas ķermeni deformējot.
- asimetriskais diferenciālis diferenciālis, kas griezes momentu starp dzenamām vārpstām sadala nevienādi (piemēram, attiecībā 1:2, viena daļa uz priekšējo dzenošo tiltu, divas daļas uz diviem pakaļējiem dzenošajiem tiltiem).
- simetriskais diferenciālis diferenciālis, kas griezes momentu starp dzenamām vārpstām sadala vienādās daļās.
- starptiltu diferenciālis diferenciālis, kas sadala griezes momentu starp dzenošajiem tiltiem.
- starpsānu diferenciālis diferenciālis, kas transportlīdzekļos ar sānpiedziņu transmisiju sadala griezes momentu starp kreisās un labās puses dzinekļiem.
- piespiedējdisks disks, uz kuru tieši iedarbojas piespiedējatspere un kurš pārvada motora griezes momenta daļu, ja sajūgs ir ieslēgts.
- sazobe Divu mehānisma elementu mijiedarbība, parasti griezes, kustības pārnešanai.
- grieženieki Dobeles novada Bikstu pagasta apdzīvotās vietas "Griezes" iedzīvotāji.
- taurs Dobradžu dzimtas suga ("Bos primigenius"), izmiris dzīvnieks (mājas govs priekštecis), domesticēts 8.-6. gt. p. m. ē., pēdējais iznīcināts 1627. g. Polijā, bet 20. gs., izmantojot atgriezenisko selekciju un krustojot dažādas mājas govju šķirnes, ir selekcionēta govju šķirne "Auroxen" jeb taurgovs.
- nopietnas un tiešas briesmas draudi nodarbinātā dzīvībai un veselībai, kas var rasties pēkšņi, īsā laika sprīdī un neatgriezeniski ietekmēt nodarbinātā veselību.
- lidmašīnas propelleris dzineklis, kas rotējot atsviež gaisu un līdz ar to dzinēja radīto griezes momentu pārvērš vilces spēkā; sastāv no rumbām un vairākām (parasti 2–4) radiāli izvietotām aerodinamiska profila lāpstiņām.
- kontingence Efekta atgriezeniskums.
- siksna Elastīga sloksne, lente ar savstarpēji savienotiem galiem griezes kustības pārnešanai starp vārpstām, arī (kā) transportēšanai.
- dzenamsiksna Elastīga sloksne, lente ar savstarpēji savienotiem galiem griezes kustības pārnešanai starp vārpstām.
- autosins Elektriska ierīce nepārtrauktai griezes kustības kontrolei no attāluma; selsins.
- rezistīvais elements elektriskās ķēdes reālā objekta idealizēts aizvietotājs aizvietošanas shēmā, kas raksturo elektriskās enerģijas neatgriezenisku pārvēršanos siltumā šai objektā.
- enkura reakcija elektriskās mašīnas enkurā inducētās strāvas magnētiskā lauka atgriezeniskā iedarbība uz induktora magnētisko lauku, piemēram, līdzstrāvas mašīnās enkura reakcijas rezultāts ir fizikālās neitrāles nobīde no ģeometriskās neitrāles.
- griežmagnēts Elektromehāniska ierīce, kas nodrošina meklētāja (3) griezes kustību.
- fosfotransacetilāze Enzīms, kas katalizē apgriezenisku acetilgrupas pārnešanu no A acetilkofermenta uz fosfātu un acetilfosfāta veidošanos.
- revertāze Ferments, kas katalizē DNS sintēzi uz RNS matrices; atgriezeniskā transkriptāze.
- finanšu instrumentu neatgriezeniska pazušana Finanšu un kapitāla tirgus komisijas konstatēts fakts, ka dati, kas apliecina ieguldītāja īpašuma tiesības uz finanšu instrumentiem un kas atrodas sistēmas dalībnieka datorsistēmā vai cita veida uzskaitē, ir neatgriezeniski iznīcināti vai sabojāti kādas darbības, bezdarbības vai noziedzīga nodarījuma dēļ un sistēmas dalībnieks atsakās atjaunot šos datus pēc ieguldītāja uzrādītajiem dokumentiem.
- atgriezeniskums formāla atgriezenisko darbības vārdu un atgriezenisko lietvārdu pazīme, ko nosaka atgriezeniskais formants; refleksivitāte.
- gaulterīns Glikozīns, ko satur lielziedu vīgriezes droga.
- taurgovs Govju šķirne "Auroxen" (līdz 2004. g. saucās "Heck cattle"), kas sākot no 20. gs. 20. gadiem izveidota, izmantojot atgriezenisko selekciju un krustojot dažādas mājas govju šķirnes, rezultātā iegūstot izmirušā taura (mājas govs priekšteča) līdzinieku, kas sākot no 1999. g. ieviestas arī Latvijā, ganās Lielupes palienes pļavās un dabas parkā "Pape".
- grieznis Grieze ("Crex crex").
- griezna Grieze 1, putns.
- griezne Grieze 1, putns.
- Crex crex grieze 1.
- grieza Grieze 1.
- griezeklis Grieze 3(1).
- griediņš Grieze.
- griezes Grieze.
- griežņa Grieze.
- griezauka Griezene (5).
- griezavas Griezene (5).
- griezulis Griezene (5).
- grieztava Griezene.
- funaria Griezenes.
- funariaceae Griezeņu dzimta.
- entosthodon Griezeņu dzimtas ģints.
- physcomitrium Griezeņu dzimtas ģints.
- parastā griezene griezeņu suga ("Funaria hygrometrica"), viengadīgs vai divgadīgs augs, veido irdenas vai blīvas, bāli zaļas (ēnā tumšzaļas) velēnas.
- grūta griešanās griezes kustības defekts, kas izpaužas kā rotējošas detaļas griešanai nepieciešamā spēka palielināšanās virs normālā; visbiežāk vērojama, ja berzes virsmas ir nodilušas nevienmērīgi vai arī ja eļļošana bijusi nepietiekama vai nekvalitatīva.
- aizķergriešanās griezes kustības defekts, kas izpaužas kā rotējošas detaļas nevienmērīga griešanās ar aizķeršanos vai ar pārtraukumiem; visbiežāk vērojama, ja berzes virsmas ir izdrupušas vai starp tām iekļuvuši svešķermeņi.
- Groesen Griezes muiža, kas atradās Liepājas apriņķa Nīgrandas pagastā.
- hidrodinamiskā eļļošana gultņu un vadotņu eļļošana bez eļļojamo virsmu tiešas saskares; darbojas t. s. nesošais eļļas ķīlis, kas veidojas eļļojamo konstrukcijas elementu savstarpējā griezes vai virzes kustībā.
- aerodinamiskā eļļošana gultņu un vadotņu eļļošana, eļļas vietā izmantojot t. s. nesošo gaisa ķīli, kas veidojas konstrukcijas elementu savstarpējā griezes vai virzes kustībā.
- methemoglobīns Hemoglobīna oksidēšanās produkts brūnā krāsā, kurš satur trīsvērtīgo dzelzi un nespēj apgriezeniski saistīt skābekli; atrodams asinīs pēc saindēšanās ar hlorātiem, ferocianīdiem, hinoniem, peroksīdiem, acetanilīdu, fenacetīnu u. c.
- hidrotransformators hidrodinamiskais pārvads, kas uzbūves ziņā līdzīgs hidrodinamiskajam sajūgam, taču var palielināt griezes momentu, izmantojot nekustīga vadaparāta lāpstiņas; hidrodinamiskais transformators.
- hidromotors Hidrodzinējs, kas šķidruma plūsmas enerģiju pārveido mehāniskajā enerģijā, radot griezes kustību; hidrauliskais motors.
- Karno cikls ideāls atgriezenisks termodinamisks cikls, kas sastāv no pārmaiņus secīgiem diviem izotermiskiem un diviem adiabatiskiem procesiem.
- neizpildīts ieguldījumu pakalpojums ieguldījumu pakalpojums, ko sistēmas dalībnieks pieņēmis izpildei, bet pilnīgi vai daļēji nav veicis, un tā rezultātā ieguldītājs cietis zaudējumus vai finansu instrumenti ir neatgriezeniski pazuduši.
- nolietojums ilgstoši un intensīvi lietota detaļu materiāla īpašību neatgriezenisku izmaiņu un sabrukšanas procesa rezultāts. Nolietojuma dēļ materiāla daļiņas veco un atdalās, veidojas un summējas paliekošā deformācija, izmainās detaļu forma un izmēri. Līdz ar to zūd detaļu un mezglu kvalitāte, darbspējas un vērtība.
- nāve Īpaša matērijas eksistēšanas forma, kam raksturīga bioloģisko procesu neatgriezeniska pārtraukšanās šūnās un olbaltumvielu struktūru sairšana.
- kloķis Izliekts veidojums (kā) griešanai vai griezes kustības uztveršanai.
- elektrolītiskā disociācija izšķīdušās vielas apgriezeniska sadalīšanās anjonos un katjonos.
- bekkross Jaukteņa vai hibrīda krustošana ar vienu no vecāku formām; atgriezeniskā krustošana.
- griezelēns Jauna grieze 1.
- takahe Kalnugrieze - dumbrvistiņu dzimtas suga, nelidojošs putns, fitofāgs, Jaunzēlandes kalnu purvos saglabājušies ap 100 putnu; valsts aizsardzībā.
- konstrukcijas sagrūšana konstrukcijas slogošanas noslēguma stadija, kad sagraujošas slodzes iedarbībā ir notikušas neatgriezeniskas formas izmaiņas un zūd konstrukcijas darbspējas.
- krāsberzis Krāsu veltnis, krāsu ierīces tērauda, dzelzs vai misiņa daļa, kas pārnes uz pārējām velmēm griezeniskās kustības.
- griešanās kustība - priekšmeta griešanās ap savu asi; grieze^2^
- šarnīrs Kustīgs cietu ķermeņu savienojums, kas pieļauj griezes kustību ap kopēju ģeometrisko asi vai centru.
- apaļvācelīte Lapu sūnu klases zaļsūnu apakšklases griezeņu dzimtas ģints ("Aphanorhegma"), Latvijā konstatēta 1 suga, kas ir aizsargājama.
- stāvvācelīte Lapu sūnu klases zaļsūnu apakšklases griezeņu dzimtas ģints ("Entosthodon"), Latvijā konstatēta 1 suga.
- pūšļcepurene Lapu sūnu klases zaļsūnu apakšklases griezeņu dzimtas ģints ("Physcomitrium"), Latvijā konstatēta 1 suga.
- rušināmaugi Lauksaimniecības augi (piemēram, cukurbietes, kartupeli, kukurūza, saulgriezes), kuru normālai augšanai nepieciešama liela augšanas telpa un rindstarpu irdināšana.
- rušināmkultūras Lauksaimniecības augi (piemēram, cukurbietes, kartupeļi, kukurūza, saulgriezes), kuru normālai augšanai nepieciešama liela augšanas telpa un rindstarpu irdināšana; rušināmaugi.
- spēkpāra moments lielums, kas raksturo spēkpāra griezes iedarbību uz ķermeni, rādot rotācijas virzienu un griezes efekta skaitlisko vērtību; spēkpāra moments (vektors) ir perpendikulārs spēkpāra darbības plaknei un vērsts labās skrūves ass pārvietojuma virzienā; spēkpāra momenta modulis ir vienāds ar spēka un pleca reizinājumu.
- vīgriezes Lielziedu vīgrieze ("Filipendula hexapetala").
- Filipendula vulgaris lielziedu vīgrieze.
- Filipendula hexapetala lielziedu vīgriezes "Filipendula vulgaris" nosaukuma sinonīms.
- čirk Lieto, lai atdarinātu griezes balss skaņas.
- dir Lieto, lai atdarinātu griezes balss skaņas.
- atgriezeniskais lietvārds lietvārds, kam ir atgriezeniskas skaitļa, dzimtes un locījuma galotnes.
- adiabāta līkne termodinamiskajā vielas stāvokļa diagrammā, kas attēlo atgriezenisku termodinamisku procesu.
- ekserģija Maksimālais darbs, kuru termodinamiskā sistēma var paveikt, atgriezeniski pārejot no esošā stāvokļa līdzsvarā ar apkārtējo vidi.
- rievsavienojums Mašīnas elementu savienojums (griezes momenta pārnešanai), kura detaļās ir rievas un izciļņi.
- zobsavienojums Mašīnas elementu savienojums (griezes momenta pārnešanai), kura detaļās ir zobveida rievas un izciļņi; arī rievsavienojums.
- profilsavienojums Mašīnu un aparātu elementu savienojums pa neapaļu saskarvirsmu, kas kalpo griezes momenta pārnešanai.
- nolietošanās Materiāla īpašību neatgriezeniska maiņa ekspluatācijas laikā; tā izpausmes ir mehāniskais nodilums, materiāla nogurums un korozija, paliekošās deformācijas un sagrūšana, ko rada berze, slodze, temperatūra, mitrums, starojums, agresīva vide.
- mehāniskā izturība materiāla spēja pretoties sagrūšanai un neatgriezeniskai formas maiņai (plastiskai deformācijai), ja uz to iedarbojas ārēji faktori (slodzes un nevienmērīgi elektriskie, magnētiskie, temperatūras u. c. lauki).
- novecošana Materiāla struktūras, īpašību un virsmas kvalitātes neatgriezeniskas pārmaiņas laikā un ārējo faktoru ietekmē.
- izturība materiāla un izstrādājuma spēja pretoties sagrūšanai vai neatgriezeniskai formas maiņai, ja uz to iedarbojas ārēji faktori.
- transmisija Mehāniska ierīce, sistēma griezes kustības pārnesei no motora uz mašīnas darba mehānismu vai izpildmehānismu.
- zobpārvads Mehānisks sazobes pārvads, kas griezes kustību pārveido citā griezes kustībā vai taisnvirziena kustībā.
- zobstieņa pārvads mehānisks sazobes pārvads, kas rotējoša zobrata griezes kustību pārvērš taisnvirziena kustībā.
- gliemežpārvads Mehānisms griezes kustības pārnešanai starp vārpstām, kuru asis šķērsojas.
- planetārais pārvads mehānisms griezes kustības pārveidošanai; sastāv no sazobē esošiem zobratiem, vismaz viena zobrata ass ir kustīga telpā (to sauc par satelītu).
- pārvads Mehānisms, kas pārvada kustību ar spēka parametriem (spēku, griezes momentu) un attiecīgi izmaina kinemātisko parametru (leņķisko vai lineāro ātrumu).
- kloķa-klaņa mehānisms mehānisms, kas virzuļa virzes kustību motora cilindrā pārvērš kloķvārpstas griezes kustībā.
- šarnīrmehānisms Mehānisms, kura locekļi veido griezes kinemātiskos pārus - šarnīrus.
- pulksteņindikators Mērinstruments (attāluma mērīšanai), kas mērīšanas procesā taisnvirziena kustību pārveido rādītāja griezes kustībā.
- miodistrofija Muskuļu barošanās traucējumi, deģenerācijas priekšstadija; atšķirībā no deģenerācijas apgriezeniska.
- reversija Mutējušā gēna pārvēršanās par sākotnējo gēnu; mutanta pārveidošanās atgriezeniskā mutācijas ietekmē par savvaļas tipa īpatni.
- plasticitāte Neatgriezeniska cietvielas formas maiņa ārēju deformējošu spēku ietekmē.
- novecošana Neatgriezenisks organisma individuālās attīstības process.
- ireversibls Neatgriezenisks; neatjaunojams.
- berze Neatgriezenisku procesu kopums cietā ķermenī, kuri rodas, ķermeni deformējot; iekšējā berze.
- cietēšana Neatgriezenisku procesu kopums oligomēru, sveķu, saistvielu, laku un krāsu materiālu pārvēršanai nešķīstošos un nekūstošos telpiskos polimēros.
- irreversibilitāte Neatgriezeniskums.
- neatgriezenība Neatgriezeniskums.
- pretsaite negatīva atgriezeniskā saite.
- aktīvās jaudas zudumi nelietderīga pārvadāmās elektriskās enerģijas neatgriezeniska pārveidošanās siltuma enerģijā (zudumi elektropārvades līniju vados, elektromašīnu un aparātu tinumos u. c.).
- NNRTI Nenukleozīdu atgriezeniskās transkriptāzes inhibitors (angļu "non-nucleoside reverse transcriptase inhibitor").
- plastiskuma teorija nepārtrauktas vides mehānikas nozare, kas pētī likumsakarības starp mehāniskiem spriegumiem un elastiski plastiskām neatgriezeniskām deformācijām un izstrādā konstrukciju un detaļu plastisko deformāciju aplēses.
- siksnas pārvads netiešais berzes pārvads, kurā griezes momenta pārnešanai starp vārpstām izmanto dzensiksnas (ir plakansiksnas, ķīļsiksnas un zobsiksnu pārvadi); lieto mašīnās un aparātos.
- NRTI Nukleozīdu atgriezeniskās transkriptāzes inhibitors (angļu "nucleoside reverse transcriptase inhibitor").
- laktātdehidrogenāze Oksidoreduktāžu klases ferments, katalīzē apgriezenisku pirovīnogskābes pārvēršanos pienskābē.
- Funaria hygrometrica parastā griezene.
- vigriezis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria", senāk "Spiraea filipendula").
- vidgriezis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria", senāk "Spiraea ulmaria").
- vīdrieksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria", senāk "Spiraea ulmaria").
- vigristgaila Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria", senāk "Spiraea ulmaria").
- vigriests Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria", senāk "Ulmaria pentapetala").
- graizeszāle Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- lēdzirknīte Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- leidzirkne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- mātene Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- medonīca Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- pliderkšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vedriekši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vedriekšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīderksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- viderksnīte Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vidgrieži Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdirkši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdirkšnas Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdirkšnes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdirkšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrēksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrekšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrēkšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vidrēksnis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdriekša Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdriekši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdriekšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrikši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrikšņas Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrīksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrikšņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdrīkste Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīdriži Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vidzirgsnes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vidzirkņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vidzirksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- viedrīkši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrēkši Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrēsts Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrieksts Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriešeņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriesis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriešļi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriestes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriests Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriežas Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezene Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrieži Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezīte Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezītis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriezne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrieznes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriežnes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriežni Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriežņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrieznis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vigriezs Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrīse Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriška Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriškas Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriški Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrīss Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrista Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriste Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgristes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgristis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrists Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgriža Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrižņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīgrīzs Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgrieste Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgriezes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgrieži Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgriezne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgrieznes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vijgriežņi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīngrieži Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrēkšķi Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīreksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrēksne Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrēksnes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrēksnis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrekste Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrekstes Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrekstis Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīreksts Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrēksts Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrieksta Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīriekste Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- vīrieksts Parastā vīgrieze ("Filipendula ulmaria").
- Filipendula ulmaria parastā vīgrieze.
- mehāniskā pārnesumkārba pārnesumkārba, kurā griezes momenta maiņa notiek ar mehānisko pārvadu (piemēram, zobratu).
- hidrodinamiskais pārvads pārvads, kas pārvada griezes kustību, izmantojot šķidruma plūsmas radīto spēku; svarīgākās sastāvdaļas ir kopējā tvertnē ievietoti sūkņa un turbīnas skrejrati ar lāpstiņām un nekustīgi vadaparāti ar lāpstiņām.
- pats Pastiprina nojēgumu par patstāvīgu darbības darītāju, uz kuru norāda atgriezeniskais vietniekvārds.
- palielinātas berzes diferenciālis pašbloķējošs diferenciālis, kurā griezes momenta pārdale starp dzenamajām vārpstām (pusasīm) notiek palielinātas berzes rezultātā starp diferenciāļa rotējošajām detaļām.
- psihogēnija Patoloģiskas, bet atgriezeniskas pārmaiņas psihē.
- Vrīzenvēna Pilsēta Nīderlandē ("Vriezenveen"), Overeiselas provincē, 13400 iedzīvotāju (2014. g.).
- Vrīcene Pilsēta Vācijā ("Wriezen"), Brandenburgas federālajā zemē, 7400 iedzīvotāju (2013. g.).
- aizgriezt Pirms ēšanas dzirdēt griezes dziesmu.
- singulārs punkts Plaknes līknes punkts, kurā līkne vairs nav gluda (piem., mezglpunkts, atgriezes punkts).
- reaktoplasti Plastmasas, kuru galvenā sastāvdaļa ir neatgriezeniski cietējoši oligomēri.
- komplekss plašākā nozīmē – nestabils savienojums, ko apgriezeniski veido ar kovalentām saitēm nesaistītas citu savienojumu molekulas; šaurākā nozīmē – jebkura nestabila, reakcijas gaitā no divām citām daļiņām radusies molekula, kas noārdās par reakcijas beigu produktu.
- Filipendula palmata plaukstveida vīgrieze.
- fosforolīze Polisaharīdu un nukleozīdu atgriezeniska šķelšanās reakcija.
- līdzsaite pozitīva atgriezeniskā saite.
- nosa- Priedēklis, plus, iesprausta atgriezeniskā morfēma augšzemnieku, daļēji arī vidus un tāmnieku dialektā.
- noza- Priedēklis, plus, iesprausta atgriezeniskā morfēma augšzemnieku, daļēji arī vidus un tāmnieku dialektā.
- ķīmiskā adsorbcija process (hemosorbcija), kurā starp adsorbentu un adsorbātu notiek ķīmiska reakcija un process lielākoties ir neapgriezenisks.
- Filipendula purpurea purpursarkanā vīgrieze.
- fotohromisms Pusvadītāju un dielektriķu īpašība atgriezeniski mainīt gaismas absorbcijas spektru.
- griežveidīgie Putnu kārta, kurā ietilpst mazi un vidēja lieluma putni, kas galvenokārt dzīvo aizaugošos ūdensbaseinos, purvos (piemēram, grieze, dumbrcālis); šīs kārtas putni.
- dumbrvistiņa Putnu klases dzērvjveidīgo kārtas dzimta ("Rallidae"), sastopamas visā pasaulē, izņemot polāros apgabalus; slikti lido, lieliski skrien, dažas sugas labi peld; 18. ģintis, 123 sugas, Latvijā konstatētas 5 ģintis, 6 sugas - dumbrcālis, grieze, ormanīši (2 sugas), ūdensvistiņa, laucis.
- multiplikators Rādītājs, kas mēra atgriezeniskās saites efektu ekonomiskās mainīgās līknes izmaiņu rezultātā.
- Helianthus rigidus raupjā saulgrieze.
- pāraminēšanās Reakcija, kurā notiek aminogrupas apgriezeniska fermentatīva pārnese no alfa-aminoskābes uz alfa-ketoskābi.
- superreģenerators Reģeneratīvs radiouztvērējs, t. i., uztvērējs, kurā uztveramiem signāliem pievieno signālus, ko uztvērējs pastiprina, iegūstot tos ar atgriezenisko saiti, kuras lielums periodiski mainās.
- spoguļreprīze Reprīze, kurā sonātes formas ekspozīcijas tematiskais materiāls izkārtots atgriezeniskā secībā (kā spoguļattēls).
- dzenošais ritenis ritenis, kas no enerģijas avota pievadīto griezes momentu pārvērš vilces spēkā un savu rotāciju pārvērš transportlīdzekļa virzes kustībā.
- vārpsta Rotējošs mašīnas elements griezes kustības un spēka momentu pārvadīšanai.
- ritenis Rotējošs riņķveida (iekārtas, ierīces u. tml.) elements spēka, griezes kustības pārnesei.
- interaktīvs saistīts ar mijiedarbību; tāds, kas nodrošina atgriezenisko saiti.
- dzenamais disks sajūga disks, kas pārvada griezes momentu no motora uz pārnesumkārbas dzenošo vārpstu, tam saskaroties ar sajūga dzenošajām detaļām.
- pamati ļogās saka par būtiskām, neatgriezeniskām pārmaiņām dzīvē, līdzšinējās dzīves kārtības sabrukumu.
- griezenieki Saldus novada Ezeres pagasta apdzīvotās vietas "Grieze" iedzīvotāji.
- Marijas skola Saldus novada Ezeres pagasta apdzīvotās vietas “Grieze” bijušais nosaukums.
- grieženieki Saldus novada Nīgrandes pagasta apdzīvotās vietas "Grieze" iedzīvotāji.
- Helianthus atrorubenss sarkanā saulgrieze.
- Filipendula rubra sarkanā vīgrieze.
- groze Saules groze - vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- vieši Saules vieši - parastais deviņvīruspēks ("Verbascum thapsus"), arī vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulvarde Saulgrieze ("Helianthus").
- saulpuķe Saulgrieze (1).
- saulpuķe Saulgrieze (2).
- saules puķe saulgrieze.
- semuška Saulgrieze.
- saulenes Saulgriezes ("Helianthus").
- saulene Saulgriezes auglis, sēkla.
- semuška Saulgriezes auglis, sēkla.
- helianthus Saulgriezes.
- kardānpārvads Savienojošu ierīču grupa griezes kustības pārnešanai starp vārpstām, kuru asis nesakrīt vai darba laikā kustas.
- narkotiskas vielas savienojumi, kas neatgriezeniski, graujoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, sākotnēji izraisot miegu, halucinācijas, eiforiju u. c. sajūtas; šo vielu lietošana rada pieradumu un tieksmi pēc tām.
- skriemelis Siksnas vai troses pārvada sastāvdaļa - rats, kas pārnes griezes momentu starp vārpstu un siksnu vai trosi, vai arī brīvi griežas ap vārpstu vai asi.
- Helianthus microcephalus sīkziedu saulgrieze.
- ķīmiskais līdzsvars sistēmas stāvoklis, kurā tās ķīmiskās reakcijas ir atgriezeniskas un ķīmiskais sastāvs nemainās.
- griezt Skanēt griezes balsij.
- vadskrūve Skrūves pārvads virpas griezes kustības pārvēršanai virzes kustībā.
- pārvilkšana skrūvsavienojumu bojāšana, tos pievelkot ar pārlieku lielu griezes momentu.
- cietinātājs Speciāla piedeva, kas izraisa materiāla vai kompozīcijas neatgriezenisku cietēšanu.
- elektromotora pakare speciāla vadotņu un elastīgu elementu konstrukcija vilces ritošajā sastāvā, kas, tiem nepārtraukti savstarpēji pārvietojoties, novada griezes momentu no vilces elektromotora vārpstas uz riteņpāri.
- surdotulks Speciālists, kurš prot gan tieši, gan atgriezeniski tulkot tekstus latviešu skaņu un zīmju valodā saziņā starp nedzirdīgu cilvēku un dzirdīgo cilvēku, spēj tulkot lekcijas, uzrunas, kā arī citas mutiskas saziņas formas latviešu valodā.
- apžilbums Spēcīga gaismas uzliesmojuma izraisīta redzes pasliktināšanās, kas izpaužas kā īslaicīgs vai neatgriezenisks redzes funkciju zudums un kurā var rasties arī tīklenes apdegums.
- spēkratu transmisija spēkratu šasijas mehānismu kopums, kas pārvada griezes momentu no motora uz dzinekli.
- pneimomotors Statiskas darbības pneimodzinējs, kas rada griezes kustību, izmantojot saspiesta gaisa enerģiju; izmanto rūpniecībā, celtniecībā, rokas darbarīkos, piem., urbjmašīnās, slīpmašīnās, šķērēs u. tml.
- saulespuķe Šī auga auglis, sēkla; saulgrieze (2).
- vairākātrumu Tāds, kam ir vairāki griezes ātrumi.
- tiešs Tāds, kas attiecas uz darbības objektu; neatgriezenisks (3).
- refleksīvs Tāds, kas attiecas uz darbības subjektu; atgriezenisks.
- vīgriežnieki Talsu novada Laidzes pagasta apdzīvotās vietas "Vīgriezes" iedzīvotāji.
- nestingrā atgrieze teksta rindiņas pārtraukšana, ko veic teksta apstrādātājs, ja nākošais vārds teksta rindiņā iesniedzas lappuses malā. Kad dokuments tiek drukāts. nestingrā atgrieze tiek pārvērsta printera rindiņas beigu kodā.
- īpatnējais ātrums turbomašīnu līdzības kritērijs; nosaka pēc mašīnas skrejrata griezes ātruma, caurplūdes un spiediena augstuma; gaitas ātruma koeficients.
- Malijuzeņa Upe Krievijā, Saratovas apgabalā, agštece Kazahstānā (kur saucas - Sariezena), \~100 km posmā arī Krievijas un Kazahstānas robežupe, garums - 638 km, ietek beznoteku Kamišsamaras ezeros, vasarā atsevišķos posmos izsīkst.
- līdzņēmējs Uz apstrādājamā ķermeņa nostiprināma ierīce griezes momenta pārnešanai no virpas darbvārpstas uz apstrādājamo ķermeni.
- uz visiem (arī mūžīgiem) laikiem, arī uz laiku laikiem uz ļoti ilgu laiku; arī neatgriezeniski.
- uz mūžīgiem (arī visiem) laikiem uz ļoti ilgu laiku; arī neatgriezeniski.
- uz visiem (arī mūžīgiem) laikiem uz ļoti ilgu laiku; arī neatgriezeniski.
- līdzņēmējripa Uz virpas darbvārpstas nostiprināma diskveida detaļa griezes momenta nodošanai līdzņēmējam.
- groza Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulene Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulenes Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulespuķe Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulespuķes Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulpuķe Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- saulspuķe Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- semečka Vasaras saulgrieze ("Helianthus annuus").
- Helianthus annuus vasaras saulgrieze.
- parastā saulgrieze vasaras saulgrieze.
- spiraīns Viela, ko var iegūt no parastās vīgriezes drogas.
- fotohromatisms Vielas spēja optiskā starojuma iedarbībā atgriezeniski mainīt gaismas absorbcijas spektru.
- destrukcija vielas vai vielu maisījuma nekontrolējama, neatgriezeniska sadalīšanās; ļoti liela nozīme polimērmateriālu, plastmasu, gumiju un šķiedru pārstrādes procesos, jo destrukcijas gaitā veidojas ļoti aktīvi brīvie radikāļi vai joni, norit daudzveidīgi ķīmiskie procesi, būtiski mainās polimēru molekulmasa; piemērsm, destilācijas dēļ notiek polimēru vecošana.
- elektroosmofiltrācija Vielu atdalīšana šķīdumā, filtrējot caur atgriezeniskās osmozes membrānām, kam pievada elektrisko strāvu.
- aktīvā klausīšanās viena no pamata metodēm konsultēšanā sociālajā darbā; paņēmieni ir neverbāli (piemēram, atbalstoša acu kontakta veidošana, atvērta ķermeņa valoda, pamāšana ar galvu, smaidīšana) un verbāli (atkārtošana, atspoguļošana, pārfrāzēšana, precizēšana jeb noskaidrošana, jautājumu uzdošana, teiktā apkopošana, kā arī pārveidošana); nozīmīgs paņēmiens ir arī atgriezeniskās saites sniegšana, kas apliecina, ka teiktais ir saklausīts.
- vadības rakstzīme viena no pirmajām 32 koda ASCII rakstzīmēm, kurām katrai piekārtota noteikta noteikta vadības standartfunkcija, piemēram, rakstatgrieze, rindpadeve vai atsolis; lai izpildītu pirmajām 26 rakstzīmēm (A-Z) atbilstošās standartfunkcijas, jānospiež vadīšanas taustiņš un attiecīgās rakstzīmes taustiņš.
- vīdzirkne Vīgrieze.
- vīgrīsts Vīgrieze.
- vīrakšķi Vīgrieze.
- vīrākšķi Vīgrieze.
- vīraksne Vīgrieze.
- vīraksts Vīgrieze.
- vīrāksts Vīgrieze.
- vīreklīte Vīgrieze.
- vīreklītis Vīgrieze.
- filipendula Vīgriezes.
- vīgriši Vīgriezes.
- neatgriezeniskums Vispārināta īpašība --> neatgriezenisks (1), šīs īpašības konkrēta izpausme.
- neatgriezeniskums Vispārināta īpašība --> neatgriezenisks (2), šīs īpašības konkrēta izpausme.
- refleksivitāte vispārināta īpašība --> refleksīvs (2), šīs īpašības konkrēta izpausme; atgriezeniskums.
- motora griezes moments visu motora cilindru summārais griezes moments uz kloķvārpstu.
- Helianthus salicifolius vītollapu saulgrieze.
- reoloģija Zinātnes nozare par vielu deformācijām un plūstamību; pēta procesus, kas attiecas uz neatgriezeniskām paliekošām deformācijām un dažādu viskozu un plastisku materiālu plūstamību.
rieze citās vārdnīcās: