metāls
Lietojuma biežums :
metāls vīriešu dzimtes 1. deklinācijas lietvārds
LocīšanaLocīšana
Vsk. | Dsk. | |
---|---|---|
Nom. | metāls | metāli |
Ģen. | metāla | metālu |
Dat. | metālam | metāliem |
Akuz. | metālu | metālus |
Lok. | metālā | metālos |
1.Viela, kurai raksturīgas noteiktas fizikālās īpašības, parasti laba elektrovadītspēja, siltumvadītspēja, kaļamība, specifisks spīdums.
Saistītās nozīmeszelts, metāls, sudrabs, varš, cinks.
Saistītās nozīmes
Hiponīmi
alumīnijs1 — Ķīmiskais elements (Al, periodiskās sistēmas III grupa, atomnumurs 13, atommasa 26,98) - viegls, mīksts, sudrabaini balts metāls, kas labi vada siltumu un elektrību, pēc izplatības Zemes garozā ir 3. vietā aiz skābekļa un silīcija.
cinks1 — Ķīmiskais elements - zilgani balts metāls, simbols Zn.
sudrabs1 — Ķīmiskais elements - balts (gaisa iedarbībā melnējošs), spīdīgs, samērā mīksts, ļoti plastisks cēlmetāls, atomnumurs - 47, Ag, atommasa - 107,868, zināmi 17 izotopi, no kuriem 2 ir stabili; pārtikas piedeva E174, krāsviela (metāliska), ļoti lielā daudzumā toksisks, uzkrājas audos, var izraisīt nieru bojājumus. Izstrādājumi no šī metāla.
varš1 — Ķīmiskais elements - sarkanīgs, viegli kaļams un stiepjams metāls, kas labi vada elektrību un siltumu, Cu, atomnumurs - 29, atommasa - 63,546, zināmi 12 izotopi, no kuriem 2 ir stabili.
zelts1 — Ķīmiskais elements Au – dzeltens, spīdīgs, viegli kaļams cēlmetāls, ko plaši izmanto juvelierizstrādājumu izgatavošanai un kā preču vērtības mēru.
Stabili vārdu savienojumiGrūti kūstošie metāli. Krāsainie metāli.
Stabili vārdu savienojumi
Grūti kūstošie metāli vārdkoptermins — titāns, vanādijs (1900 °C), tantāls (2996 °C), hroms (1875 °C), volframs (3410 °C) u. c.Krāsainie metāli vārdkoptermins — visi metāli, izņemot dzelzi, mangānu, hromu un to sakausējumus; krāsainie metāli, kuru kušanas temperatūra ir zemāka par dzelzs kušanas temperatūru, ir viegli kūstošie metāli (alvas kušanas temperatūra ir 232 °C, svina – 327 °C, cinka – 419 °C, alumīnija – 658 °C).Melnie metāli vārdkoptermins — dzelzs, mangāns, hroms un to sakausējumi (tēraudi un čuguni).Metālu aktivitātes rinda vārdkoptermins — metālu sakārtojums pēc reakcijas spējas.Retie metāli vārdkoptermins — metāli (piemēram, vanādijs, volframs, molibdēns, tantals), kuri dabā ir reti sastopami, neveido minerālu nogulas vai kuru iegūšana ir sarežģīta.Sārmu metāli vārdkoptermins — ķīmisko elementu periodiskās sistēmas pirmās A grupas elementi (piemēram, nātrijs, kālijs, rubīdijs), šo metālu hidroksīdi ir stipri sārmi.Sārmzemju metāli vārdkoptermins — ķīmisko elementu periodiskās sistēmas otrās pamatgrupas elementi (piemēram, kalcijs, stroncijs, bārijs); šo metālu oksīdiem reaģējot ar ūdeni, vide kļūst bāziska.Smagie metāli vārdkoptermins — metāli (piemēram, varš, dzelzs, cinks), kuru blīvums ir lielāks par pieciem gramiem kubikcentimetrā.Vieglie metāli — metāli (piemēram, alumīnijs, magnijs), kuru blīvums ir mazāks par pieciem gramiem kubikcentimetrā.
2.Šādu vielu sakausējums (arī ar citas vielas piejaukumu); priekšmets, kas izgatavots no šāda sakausējuma.
Saistītās nozīmescietsakausējums, tāruds, tēruds, tērauds.
Saistītās nozīmes
Hiponīmi
cietsakausējums1 — Dažu metālu, piem., volframa, titāna, karbīdu sakausējumi uz kobalta bāzes; var iegūt dimantam līdzīgu cietību un nodilumizturību; izmanto gk. griezējinstrumentiem un riepu dzelkšņiem.
tāruds1 — Tērauds.
tērauds1 — Dzelzs un oglekļa (parasti pelēks) sakausējums, kurā var būt arī citu vielu metalurģiski piemaisījumi, piekausējumi.
tēruds1 — Tērauds.
Hiperonīmi
materiāls1 — Tas (viela, priekšmets, parādība dabā u. tml.), kas noder izmantošanai noteiktā nolūkā.
sakausējums1 — Paveikta darbība, rezultāts --> sakausēt (1); viendabīgs maisījums, kas radies, sacietējot divu vai vairāku vielu šķidram kausējumam.
Stabili vārdu savienojumiKrāsainie metāli. Melnie metāli.
Stabili vārdu savienojumi
Krāsainie metāli vārdkoptermins — visi metāli, izņemot dzelzi, mangānu, hromu un to sakausējumus; krāsainie metāli, kuru kušanas temperatūra ir zemāka par dzelzs kušanas temperatūru, ir viegli kūstošie metāli (alvas kušanas temperatūra ir 232 °C, svina – 327 °C, cinka – 419 °C, alumīnija – 658 °C).Melnie metāli vārdkoptermins — dzelzs, mangāns, hroms un to sakausējumi (tēraudi un čuguni).
2.1.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs Tāds, ko izmanto šādu sakausējumu apstrādē.
3.Mūzikas stils; atbilstošās subkultūras tips.
Saistītās nozīmes
Saistītās nozīmes
Hiperonīmi
mūzika1 — Mākslas veids, kurā izteiksmes līdzeklis ir skaņa.
4.žargonisms Zelts.
Saistītās nozīmes
Saistītās nozīmes
Sinonīmi
zelts1 — Ķīmiskais elements Au – dzeltens, spīdīgs, viegli kaļams cēlmetāls, ko plaši izmanto juvelierizstrādājumu izgatavošanai un kā preču vērtības mēru.
Hiperonīmi
cēlmetāls1 — Metāls, kas gaisā neoksidējas un tikai ar grūtībām šķīst skābēs (piemēram, zelts, platīns).
elements4 joma: ķīmija — Parasti savienojumā ar "ķīmiskais": viela, kura ar ķīmiskām metodēm nav tālāk sadalāma un kuras atomu kodoliem ir viens un tas pats elektriskais lādiņš.
metāls1 — Viela, kurai raksturīgas noteiktas fizikālās īpašības, parasti laba elektrovadītspēja, siltumvadītspēja, kaļamība, specifisks spīdums.
Tulkojumigold, Au, atomic number 79, golden.
Tulkojumi
gold, Au, atomic number 79
a soft yellow malleable ductile (trivalent and univalent) metallic element; occurs mainly as nuggets in rocks and alluvial deposits; does not react with most chemicals but is attacked by chlorine and aqua regia
(LV plašāka nozīme) gold, golden, gilded
made from or covered with gold; "gold coins"; "the gold dome of the Capitol"; "the golden calf"; "gilded icons"
[Princeton WordNet 3.0]
Cilme:No latīņu metallum, grieķu metallon ‘raktuve, šahta’.
Avoti: MLVV, TWN, LLVV, KZ
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Tālāka kondensējošā metāla daudzuma palielināšanās rezultātā veidojas vienots saaugušo daļu tīkls.
- AAS nepieciešams ārējs gaismas avots, kurš absorbē nosakāmā metāla atomus.
- Vislabākais risinājums ir, ja šķidrais metāls labi noslapina cietās robežas.
- Visi slāpekļi vērsti uz iekšpusi, veidojot vidi metāla jona piesaistei.
- Šāds atklājums veicināja arī dažādu iespējamo sārmu metālu heteronukleāro molekulu pētījumus.