kā2
kā saiklis
1.pakārtojuma saiklis; konstrukcijā: salīdzinājuma konstrukcija Saista teikuma locekļus un norāda uz salīdzinājuma attieksmi starp tiem.
PiemēriViņš nomazgājas dušā un aizmieg kā mazs bērns vai drīzāk kā pārguris suns.
1.1.Saista teikuma locekļus salīdzinājuma konstrukcijā un norāda uz nosauktā objekta ierobežojumu noteiktā kategorijā.
PiemēriEs kā iniciators aktīvi šim procesam sekoju līdzi.
1.2.konstrukcijā: salīdzinājuma konstrukcija; konstrukcijā: vārdu savienojums "tāds kā" vai vārdu savienojums "tā kā" Lieto, lai norādītu uz kā aptuvenību, pavājinājumu.
PiemēriNu priekšā ieplaka, tāds kā purvelis, ar nīkulīgiem bērziņiem, apsītēm un melnalkšņiem.
1.3.konstrukcijā: salīdzinājuma konstrukcija; (konstrukcijā: vārdu savienojums "tikpat kā" vai retāk konstrukcijā: vārdu savienojums "tiklab kā") Lieto, lai norādītu uz kā aptuvenību, pavājinājumu, lieto, lai norādītu uz kā nepilnīgumu; gandrīz.
PiemēriPat Gaitis teica, ka Kārlis viņiem tikpat kā tēvs.
2.pakārtojuma saiklis Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz salīdzinājuma attieksmi starp tiem.
3.sakārtojuma saiklis; konstrukcijā: vārdu savienojums "tiklab - kā" vai vārdu savienojums "tiklab - kā arī", vai vārdu savienojums "kā - tā", vai vārdu savienojums "kā - tā arī" Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus vai to kopas, vienlaikus norādot arī uz salīdzinājumu starp saistāmajiem locekļiem vai to kopām.
PiemēriTādējādi iznāk, ka aptvert tu nevari brīdī visu, kas ir, tiklab bezgalīga apjoma, kā bezgalīga laika dēļ.
4.sakārtojuma saiklis; konstrukcijā: vārdu savienojums "kā - tā" Atkārtojumā saista vienus un tos pašus vārdus, norādot uz izteiktā nojēguma pastiprinājumu.
PiemēriMan vilciens kā nenāk tā nenāk.
5.novecojis, sakārtojuma saiklis; konstrukcijā: vārdu savienojums "tā - kā" vai vārdu savienojums "tāpat - kā", vai vārdu savienojums "tikpat - kā", vai vārdu savienojums "tik - kā" Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus vai to kopas, vienlaikus norādot arī uz salīdzinājumu starp saistāmajiem locekļiem vai to kopām.
Stabili vārdu savienojumiIt kā. Kā arī. Tā kā. Tāpat kā. Tikpat kā.
Normatīvais komentārs:Salīdzinājuma attieksmju izteikšanai lietotā vārda kā vārdšķira latviešu valodniecībā tiek interpretēta dažādi – to uzskata gan par saikli, gan par partikulu, šķīrumu nosakot pēc funkcijām teikumā (Latviešu valodas gramatika, LU Latviešu valodas institūts, 2013, 645.–646. lpp.). Šajā vārdnīcā tas norādīts kā saiklis, uzsverot salīdzinātājdaļas piesaistīšanas funkciju.
Avoti: LLVV, TWN
Korpusa piemēri:šeit