gaiss
Lietojuma biežums :
gaiss vīriešu dzimtes 1. deklinācijas lietvārds
LocīšanaLocīšana
Vsk. | Dsk. | |
---|---|---|
Nom. | gaiss | gaisi |
Ģen. | gaisa | gaisu |
Dat. | gaisam | gaisiem |
Akuz. | gaisu | gaisus |
Lok. | gaisā | gaisos |
1.parasti formā: vienskaitlis Gāzveida slānis, kas aptver Zemi un veido tās atmosfēru; galvenās sastāvdaļas procentos: slāpeklis (78,09), skābeklis (20,95), cēlgāzes (0,94), ogļskābā gāze (0,03), inertās gāzes un citi piemaisījumi.
Stabili vārdu savienojumiGaisa ātrums. Gaisa bedre. Gaisa masa.
Stabili vārdu savienojumi
Gaisa ātrums vārdkoptermins; joma: aeronautika — gaisakuģa ātrums attiecībā pret gaisa masu; gaisa ātruma virziens parasti sakrīt ar gaisakuģa garenvirziena asi, un to mēra ar aerospidometru.Gaisa bedre vārdkoptermins — atmosfēras apvidus, kur ir citāda temperatūra un gaisa slāņu blīvums nekā pārējā atmosfērā un kur lidaparāti strauji zaudē augstumu.Gaisa masa vārdkoptermins — liels gaisa daudzums ar visumā viendabīgu temperatūru, mitrumu, blīvumu utt.; dažādas gaisa masas vienu no otras šķir atmosfēras frontes.Gaisa mitrums vārdkoptermins — fizikāls lielums, kas raksturo ūdens tvaika daudzumu (blīvumu) atmosfērā attiecīgā temperatūrā un gaisa spiedienā.Gaisa spiediens vārdkoptermins — atmosfēras spiediens uz visiem atmosfērā esošiem priekšmetiem un Zemes virsmu.Gaisa telpa vārdkoptermins — atmosfēras telpiskā vide virs valsts sauszemes un ūdens teritorijas, kā arī virs starptautiskajām sauszemes un ūdens teritorijām.
2.parasti formā: vienskaitlis Gāzu (galvenokārt skābekļa un slāpekļa) maisījums, kas nepieciešams cilvēku, dzīvnieku, augu elpošanai.
Saistītās nozīmesdvašojiens, elpa, dvaša.
Saistītās nozīmes
Hiponīmi
dvašojiens1 — Elpa.
elpa1 — Izelpotais, arī ieelpojamais gaiss; gaisa ievilkšana vai izpūšana no elpojamajiem orgāniem.
Stabili vārdu savienojumiBrīvā gaisā. Gaisa atsvaidzinātājs.
Stabili vārdu savienojumi
Brīvā gaisā frazēma — ārpus telpām.Gaisa atsvaidzinātājs — aerosols ar ķīmisku vielu gaisa atsvaidzināšanai, nepatīkamu smaku novēršanaiGaisa baloni vārdkoptermins; joma: jūrniecība — gumijota auduma baloni, kas iebūvēti švertlaivās, lai pēc tam, kad tās apgāzušās, pasargātu komandu un laivu no grimšanas.Gaisa dezinfekcija kolokācija — gaisa atbrīvošana (telpā) no mikroorganismiem.Gaisa dziedniecība vārdkoptermins — ārstēšana un norūdīšanās, izmantojot āra gaisa iedarbību uz organismu.Gaisa kastes vārdkoptermins; joma: jūrniecība — no plāna alumīnija skārda vai cita nerūsoša blīva materiāla izgatavotas tilpnes, kas nodrošina peldlīdzekļa noturēšanos virs ūdens.Gaisa kondicionēšana vārdkoptermins — noteiktām prasībām atbilstošu gaisa parametru iegūšana un automātiska uzturēšana slēgtās telpās, izmantojot atbilstošu tehnisko līdzekļu kopumu – gaisa kondicionēšanas sistēmu.Gaisa maisi vārdkoptermins — putnu bronhu turpinājums ārpus plaušām ķermeņa dobumā, kaulu dobumos un zem kakla ādas, regulē putna ķermeņa temperatūru, atvieglo lidošanu un peldēšanu.Gaisa peldes vārdkoptermins — organisma norūdīšana, ļaujot uz to iedarboties gaisam.Gaisa tanki vārdkoptermins; joma: jūrniecība — gaisa kastes.Gaisa vads — 1. kolokācija Elpvads, traheja.2. vārdkoptermins Vads gaisa pārvadīšanai.3. vārdkoptermins Pie stabiem nostiprināts elektriskais vai sakaru vads 1(1).Nepieciešams kā gaiss frazēma — ļoti vajadzīgs, nepieciešams.Smags gaiss sarunvaloda, frazeoloģisms — 1. frazēma Saka, ja gaidāms pērkona negaiss.2. frazēma Saka, ja gaiss ir netīrs, smacīgs.3. idioma Saka par nepatīkamu, bīstamu stāvokli.Spiedīgs gaiss sarunvaloda, frazēma — saka, ja gaidāms pērkona negaiss.Vajadzīgs kā gaiss — ļoti vajadzīgs, nepieciešams.
2.1.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, kurā ir šāds gāzu maisījums; tāds, ko veido šāds gāzu maisījums.
Stabili vārdu savienojumiGaisa aizkars. Gaisa balons. Gaisa plaisas.
Stabili vārdu savienojumi
Gaisa aizkars vārdkoptermins — iekārta, kas neļauj ieplūst telpās aukstam āra gaisam.Gaisa balons — 1. vārdkoptermins Lidaparāts bez dzinēja - milzīgs ar gāzi pildīts (parasti apaļš) apvalks ar piestiprinātu grozu pasažieriem; sfērisks aerostats.2. kolokācija Rotaļlieta - ar gāzi pildīts plāns apvalks.3. vārdkoptermins; joma: tehnika Balons ar saspiestu gaisu, ko izmanto automobiļa bremžu sistēmas vai citu sistēmu darbībai.4. vārdkoptermins; joma: tehnika Balons ar saspiestu gaisu, kas izpilda balstiekārtas elastīgā elementa funkcijas.Gaisa plaisas vārdkoptermins — plaisas, kas rodas, koksnei ātri žūstot.Gaisa spilvens vārdkoptermins — 1. Automašīnā izvietots spilvens, kas trieciena rezultātā automātiski piepūšas, tā pasargājot autobraucēju no smagiem ievainojumiem.2. Paaugstināta spiediena gaisa slānis berzes samazināšanai starp saskarvirsmām; spiedienu rada un uztur ar kompresoru vai ventilatoru.
3.parasti formā: vienskaitlis Telpa ap zemeslodi, izplatījums, kas aptver zemeslodi (pretstatā zemei, ūdenim).
Stabili vārdu savienojumiGaisa cilpa. Gaisa līnijā. Gaisa telpa.
Stabili vārdu savienojumi
Gaisa cilpa kolokācija — īpaši veidots valdziņš tamborēšanā.Gaisa līnijā kolokācija — taisnā līnijā (no vienas vietas līdz otrai).Gaisa telpa vārdkoptermins — atmosfēras telpiskā vide virs valsts sauszemes un ūdens teritorijas, kā arī virs starptautiskajām sauszemes un ūdens teritorijām.Kā putns gaisā idioma — bez pienākumiem, saistībām, rūpēm.
3.1.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, kas ir pacelts virs zemes; tāds, kas atrodas virs zemes.
Stabili vārdu savienojumiGaisa dārzi. Gaisa pūte. Gaisa saknes.
Stabili vārdu savienojumi
Gaisa dārzi kolokācija — jumta dārzi pilī Babilonā, ko ierīkoja karaliene Semiramīda, viens no septiņiem pasaules brīnumiem.Gaisa pūte vārdkoptermins; joma: tehnika — mašīna gaisa vai citas gāzes padevei un spiediena paaugstināšanai; pēc spiediena palielināšanas pakāpes izšķir ventilatorus un kompresorus.Gaisa saknes vārdkoptermins — tādas saknes, kas augiem papildus attīstās virszemes daļā.Gaisa slūžas vārdkoptermins — noslēgta telpa pārejai starp divām telpām ar atšķirīgu gaisa spiedienu un gaisa sastāvu.Gaisa spilvens vārdkoptermins — 1. Automašīnā izvietots spilvens, kas trieciena rezultātā automātiski piepūšas, tā pasargājot autobraucēju no smagiem ievainojumiem.2. Paaugstināta spiediena gaisa slānis berzes samazināšanai starp saskarvirsmām; spiedienu rada un uztur ar kompresoru vai ventilatoru.Gaisa tilts vārdkoptermins — 1. Tilts pāri, piemēram, ceļam, gravai.2. Organizēta liela mēroga gaisa satiksme uz vietām, kas kara vai dabas katastrofas dēļ nonākušas izolācijā.
3.2.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, kas tiek veikts, darbojas samērā augstu virs zemes.
3.3.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Saistīts ar aviāciju.
Stabili vārdu savienojumiGaisa flote. Gaisa karaspēks. Gaisa kauja.
Stabili vārdu savienojumi
Gaisa flote kolokācija — kādas valsts (kara vai civilo) vai aviokompānijas lidaparātu kopums.Gaisa karaspēks kolokācija — bruņoto spēku veids (sastāvdaļa), kura apbruņojumā ir lidaparāti.Gaisa kauja vārdkoptermins — lidaparātu bruņota sadursme.Gaisa kuģniecība vārdkoptermins — gaisakuģa pārvietošanās valsts vai starptautiskajā gaisa telpā.Gaisa līnija vārdkoptermins — aviolīnija.Gaisa osta kolokācija — lidosta.Gaisa trauksme kolokācija — trauksme, ko izsludina, kad tuvojas pretinieka lidaparāti; signāls, ar kuru brīdina, ka tuvojas pretinieka lidaparāti.
4.Debess 1(1).
5.apstākļa vārda nozīmē; parasti formā: lokatīvs, vienskaitlis; retāk formā: lokatīvs, daudzskaitlis Uz augšu, augšā; arī augšup.
Stabili vārdu savienojumiPamest skatu gaisā.
Stabili vārdu savienojumi
Pamest skatu gaisā frazēma — paskatīties uz augšu, augšup.
Stabili vārdu savienojumi(Uz)iet (arī (uz)lidot, (uz)sprāgt) gaisā. (Uz)laist (arī (uz)spert) gaisā.
Stabili vārdu savienojumi
(Uz)iet (arī (uz)lidot, (uz)sprāgt) gaisā sarunvaloda, frazēma — tikt (uz)spridzinātam.(Uz)laist (arī (uz)spert) gaisā sarunvaloda, frazēma — 1. (Uz)spridzināt.2. Sabojāt (piemēram, ieceri, pasākumu).(Uz)sist (arī (uz)spert) gaisā vienkāršrunas stilistiskā nokrāsa, idioma — pārdot.Aiziet gaisā sarunvaloda, idioma — sākas (televīzijas vai radio) pārraide.Ar kājām gaisā idioma — 1. Otrādi, pretēji parastajam, pieņemtajam, pavisam nepareizi.2. Neatbilstoši īstenībai, patiesībai; sagrozīti.Aste gaisā sarunvaloda, idioma — saka par iedomīgu cilvēku, arī par cilvēku, kas ir apvainojies, sadusmojies.Biezs gaiss sarunvaloda, frazeoloģisms — 1. frazēma Netīrs, smacīgs, arī necaurredzams gaiss.2. idioma Nedrošs, bīstams, nepatīkams stāvoklis.Būt gaisā novecojis, idioma — 1. Klaji izpaust negatīvas emocijas (dusmas, sašutumu, uztraukumu).2. Klaji izpaust negatīvas emocijas (prieku, sajūsmu).Celt (arī sliet) degunu (gaisā, arī mākoņos), retāk ar degunu stumdīt (arī stumt) mākoņus sarunvaloda — izturēties augstprātīgi, iedomīgi, uzpūtīgi, arī pašpārliecināti.Celt gaisa pilis; būvēt gaisa pilis idioma — lolot nepiepildāmus nodomus, sapņot par ko nerealizējamu vai grūti īstenojamu, fantazēt.Durt ar pirkstu (arī īkšķi) gaisā frazeoloģisms — runājot pacelt pirkstu, lai vairāk pievērstu citu uzmanību teiktajam.Dzīvot (arī pārtikt) no zila (arī svaiga) gaisa (arī no zila gaisa un mīlestības) sarunvaloda — dzīvot, pārtikt ar ļoti niecīgiem līdzekļiem.Ej (tu) ratā (arī pie velna, arī pa gaisu)! vienkāršrunas stilistiskā nokrāsa — saka, raidot kādu prom, noraidot kāda piedāvājumu, padomu u. tml.Gaisa gabals sarunvaloda, frazēma — ļoti liels attālums.Gaisa galā sarunvaloda, idioma — ļoti tālu.Gaisa gars vārdkoptermins; joma: mitoloģija — viens no trim lielajiem gariem inuītu (eskimosu) ticējumos (pārējie ir jūras gars un mēness gars).Gaisa grābeklis sarunvaloda, idioma — gaisagrābslis.Gaisa skūpsts kolokācija — žests - mājiens ar roku no savām lūpām virzienā uz kādu cilvēku.Grābt no (zila) gaisa sarunvaloda, idioma — runāt, teikt ko nepamatotu.Iet (kā) pa gaisu sarunvaloda, frazēma — saka par cilvēku, kas rīkojas aušīgi, vieglprātīgi.Izkūpēt gaisā, arī izkūpēt skurstenī sarunvaloda — iet zudumā; tikt izšķērdētam.Jaukt gaisu (arī ūdeni); jaukt ūdeni (arī gaisu) sarunvaloda, idioma — tīši radīt sajukumu, neskaidrību.Karāties gaisā — 1. Būt neskaidram, neatrisinātam; būt bez pamatojuma.2. Būt paceltā stāvoklī (parasti par rokām, pirkstiem).3. Būt nenoteiktā stāvoklī (kādam cilvēkam).Kā no gaisa; kā no zila gaisa; kā no debesīm; kā no zilām debesīm sarunvaloda, frazeoloģisms — necerēti, negaitīti, pēkšņi; ļoti viegli, bez darba, bez pūliņiem.Kā no gaisa nokritis sarunvaloda, frazeoloģisms — 1. Saka, ja kāds ir pēkšņi, negaidīti ieradies.2. Saka par tādu, kas nevar orientēties kādos apstākļos.Krist (retāk birt) no gaisa (arī no debesīm) — rasties, tikt iegūtam ļoti viegli, bez darba, bez pūliņiem.Lēkt gaisā; lēkt uz augšu sarunvaloda, idioma — 1. Klaji izpaust negatīvas emocijas (dusmas, sašutumu, uztraukumu).2. Klaji izpaust pozitīvas emocijas (prieku, sajūsmu).Nav (nekāda) gaisa sarunvaloda, idioma — saka, ja no kāda nav gaidāma saprātīga rīcība, izturēšanās,- saka, ja nav piemērotu apstākļu.No gaisa grābts; no zila gaisa grābts sarunvaloda, idioma — nepamatots, izdomāts.Ostīt gaisu sarunvaloda, idioma — censties izzināt apstākļus, situāciju.Pa gaisu gaisiem sarunvaloda, idioma — uz visām pusēm.Runāt (kā) pa gaisu (retāk gaisiem) sarunvaloda, frazēma — runāt ko nepamatotu, muļķīgu.Sist gaisā, arī uzsist gaisā žargonisms, idioma — pārdot.Spert zemes gaisā sarunvaloda, idioma — būt ļoti saniknotam; bārties.Spuras gaisā sarunvaloda, idioma — saka par cilvēku, kas pēkšņi ir sadusmojies, apvainojies.Tīrs gaiss sarunvaloda, idioma — saka, ja ir novērsts kas traucējošs.Trūkst gaisa sarunvaloda, kolokācija — 1. Saka, ja gaisā ir maz skābekļa.2. Saka, ja ir grūti elpot.3. Saka, ja nav piemērotu, labvēlīgu apstākļuTukšā (arī zilā) gaisā sarunvaloda, idioma — bez jēgas, bez mērķa, arī bez rezultāta (piemēram, ko darīt).Tukšs (arī zils) gaiss sarunvaloda, frazēma — nekas, pavisam nekas; tas, kas ir pavisam nenozīmīgs.Uz zila gaisa sarunvaloda, idioma — 1. Nezinot, kas būs, kas sagaida.2. Bez pamata; bez pierādījuma.
Avoti: LLVV, VE, Žrg
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Tas uzskatāms par būtisku iemeslu apmierinošam gaisa kvalitātes novērtējumam skolēnu skatījumā.
- Temperatūras režīmu stabilitāte tiek kontrolētā mērot gaisa temperatūras dažādās kameru vietās.
- LXA4 un LtB4 daudzumu izelpas gaisa kondensātā mēs noteicām vairākas reizes.
- Pēc tam šķīdumi tiek rupīgi samaisīti, lai neveidotos gaisa burbuļi.
- Otrpus Gaisa tiltam – Teikā, identificējams otrs nodarbinātības centrs pilsētā.