Ziemas versija 2023
388 418 šķirkļi
tauta
tauta sieviešu dzimtes 4. deklinācijas lietvārds
Locīšana
1.Vēsturiski izveidojusies cilvēku kopība (nācija, tautība, radniecīgu cilšu grupa u. tml.), kurai raksturīga, piemēram, kopīga valoda, psihiskā struktūra, arī teritorija.
Saistītās nozīmesfranči, vaņiki
Stabili vārdu savienojumiKultūras tauta. Tautas gars.
1.1.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, kas ir, parasti kolektīvi, radīts, izplatīts, kļuvis tradicionāls šādā cilvēku kopībā.
Saistītās nozīmesetnisks
Stabili vārdu savienojumiTautas ārstniecība. Tautas dziesma.
2.Iedzīvotāju kopums (kādā valstī, zemē, teritorijā u. tml.).
Stabili vārdu savienojumiTautas patēriņa priekšmeti.
2.1.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, ko (piemēram, vēlēšanās) ir izveidojuši daudzi vai visi (kādas valsts, zemes, teritorijas u. tml.) iedzīvotāji; tāds, kas darbojas (kādas valsts, zemes, teritorijas u. tml.) iedzīvotāju labā, aizstāv to intereses.
Stabili vārdu savienojumiTautas fronte. Tautas komisariāts.
2.2.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Tāds, kas darbojas ārpus skolu sistēmas un kur mācības parasti ir paredzētas pieaugušiem cilvēkiem (par izglītības iestādēm).
2.3.īpašības vārda nozīmē; formā: ģenitīvs, vienskaitlis Goda nosaukumos lieto, lai norādītu uz personas vai kolektīva darbības augstu vērtējumu.
3.Cilvēku kopums, kurā ietilpst viena vai vairākas sociālas grupas, slāņi, arī tautības, etniskas grupas (parasti kādā valstī, zemē, teritorijā u. tml.).
4.Liels cilvēku kopums, skaits; ļaudis.
4.1.sarunvaloda Cilvēku grupa, kam piemīt noteiktas, raksturīgas pazīmes.
5.joma: folklora; formā: daudzskaitlis Cita novada iedzīvotāji, citas dzimtas, radu saimes pārstāvji; svešinieki; arī precinieki.
Stabili vārdu savienojumiLaist tautās. Tautas etimoloģija.
Stabili vārdu savienojumi(Iz)iet tautās. Ieiet tautā. Iziet tautā. Izvadīt tautās; aizvadīt tautās.
Avoti: LLVV, VjV, SV19
Korpusa piemēri