Vasaras versija 2025
410 995 šķirkļi
adenozīntrifosfāts
adenozīntrifosfāts vīriešu dzimtes 1. deklinācijas lietvārds; joma: medicīnaLocīšana
Lietojuma biežums :
 Vsk.Dsk.
Nom.adenozīntrifosfātsadenozīntrifosfāti
Ģen.adenozīntrifosfātaadenozīntrifosfātu
Dat.adenozīntrifosfātamadenozīntrifosfātiem
Akuz.adenozīntrifosfātuadenozīntrifosfātus
Lok.adenozīntrifosfātāadenozīntrifosfātos
Ar enerģiju bagāts savienojums, kas sastopams mikroorganismos, augos, dzīvniekos un cilvēkā un ir galvenais šūnu enerģijas uzkrāšanas un pārneses avots.
Avoti: VE
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
  • Baktēriju membrānas sagraušanas rezultātā notiek arī adenozīntrifosfāta ( adenosine triphosphate jeb ATP) izplūde.
  • Tā kā arsenāti šūnās viegli hidrolizējas un tiek veicināta adenozīndifosfāta sintēze, bet gala rezultātā veidojot adenozīntrifosfātu ( ATF), tiek tērēta šūnas enerģija.
  • Jaunā zinātniece izpētījusi, ka adenozīntrifosfāta nonākšana ūdenī var veicināt labvēlīgu vidi dezinfekcijā izdzīvojušajiem mikroorganismiem, jo tie izmanto no bojā gājušajām šūnām izplūdušo ATP kā barības vielu.
  • Dienā, kad gaismas reakcijas Kalvina ciklam piegādā adenozīntrifosfātu ( ATF) un nikotīnamīdadenīndinukleotīdfosfātu ( NADPH), organiskajām skābēm šķeļoties veidojas CO, kas tiek izmantots, lai Kalvina ciklā sintezētu cukurus.
  • Netieši, radot paaugstinātu pieprasījumu pēc adenozīntrifosfāta ( ATF), kas nepieciešams, lai nodrošinātu pastiprināto miofilamentu mijiedarbību un apgādājot ar enerģiju dažādus membrānas kalcija sūkņus, kuri darbojas ar maksimālu jaudu, lai atjaunotu kalcija homeostāzi šūnā.