Cen
Cen saīsinājums; joma: astronomija
Centaurs, debess dienvidu puslodes zvaigznājs.
Avoti: LPE
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Centaura Alfa B ( " α Cen B") ir klasificējama kā oranžais punduris, kura spektrālā klase klase ir K1V.
- Centaura Alfa A ( " α Cen A") tāpat kā Saule ir klasificējama kā dzeltenais punduris, kura spektrālā klase ir G2V, līdz ar to tās vidējā virsmas temperatūra ir samērā līdzīga Saulei — 5770 K. Taču atšķirībā no Saules tā ir par 10% masīvāka.
- Lai gan mūsdienās ir skaidrs, ka Centaura Alfa A ( " α Cen A") un Centaura Alfa B ( " α Cen B") veido bināro Centaura Alfas sistēmu, diskusiju lokā vēl joprojām pastāv šaubas, vai Centaura Proksima patiešām veido gravitācijas saikni ar šīm abām zvaigznēm.
- Tā ir trīskārša sistēma, kas sastāv no fizikāli dubultzvaigžņu Centaura Alfa A ( " α Cen A") un Centaura Alfa B ( " α Cen B") sistēmas, ap kuru riņķo trešā, no Zemes ar neapbruņotu aci nesaskatāma zvaigzne — sarkanais punduris Centaura Proksima ( " Proxima Centauri"), kura atrodas 4,22 gaismas gadu attālumā no Saules sistēmas.
- Centaura Alfa jeb Centaura α ( " α Cen") ( " Alpha Centauri" vai " Rigel Kentaurus"; no , " Rijl al Qanatūr" — ‘Kentaura pēda’), pazīstama arī kā Rīgils Kentaurs ( grieķu: " Rigil Kentaurus") vai Tolimans ( " Toliman"; no arābu: 'strauss'), ir Zemei vistuvāk esošā zvaigžņu sistēma, kura atrodas Centaura zvaigznājā.