Pavasara versija 2021
328 944 vārdi
48 692 frāzes
Burtnieki
Burtnieki īpašvārds, vietvārds
1.Apdzīvota vieta (lielciems), tāda paša nosaukuma novada un pagasta centrs (līdz 2009. g. — Valmieras rajonā) 24 km no Valmieras, vēstures avotos pirmo reizi minēti 1234. gadā.
2.Burtnieku novads — novads Vidzemē, sastāv no Burtnieku, Ēveles, Matīšu, Rencēnu, Valmieras un Vecates pagastu, robežojas ar Naukšēnu, Valkas, Strenču, Beverīnas, Kocēnu, Alojas, Mazsalacas un Rūjienas novadu, kā arī ar Valmieras pilsētu.
3.Burtnieku pagasts — pagasta tāda paša nosaukuma novadā, robežojas ar Matīšu, Vecates, Rencēnu un Valmieras pagastu, kā arī ar Rūjienas un Kocēnu novadu; bijušie nosaukumi: vāciski — Schloss-Burtneek, krieviski — Zamok-Burtņekskaja.
Burtnieku mācītājmuižaatrodas Burtnieku pagastā blakus Burtnieku luterāņu baznīcai, tagadējā apbūvē ietilpst stallis (celts 1793. g.), klēts (1810. g.), mācītāja māja (1820. g.), mācību jeb konfirmantu māja (1863. g.) un rentnieka māja (1864. g.).
Burtnieku muižaatrodas Burtnieku pagastā, lielākā daļa ēku celtas 18. gs. 2. pusē, kompleksā ietilpst Burtnieku viduslaiku pils drupas (14. gs.), parks izveidots neobaraka stilā ar granīta kāpnēm, romantiskiem dīķiem un saliņām, cirptiem kokiem, dzīvžogiem, ornamentāliem partera stādījumiem.
Burtnieku pagasta teritorijapēc administratīvi teritoriālajiem pārkārtojumiem 1990. g. atjaunotajā Burtnieku pagastā iekļauta arī daļa pirmskara Valmieras pagasta teritorijas.
4.Burtnieku vidusskola — Burtnieku novada Burtnieku pagasta apdzīvotās vietas "Penči" paralēls nosaukums.
Burtnieku vidusskolaBurtnieku novada Burtnieku pagasta apdzīvotās vietas "Penči" paralēlā nosaukuma variants.
5.Apdzīvota vieta (mazciems) Tukuma novada Lestenes pagastā.
6.Apdzīvota vieta (skrajciems) Ventspils novada Tārgales pagastā.
7.Burtnieku nams — dzīvojamais nams Rīgā, Vecmīlgrāvī, Ziemeļblāzmas ielā 38, tika uzcelts 1907. g. par uzņēmēja un mecenāta A. Dombrovska līdzekļiem, lai tajā ierādītu dzīvokļus ievērojamiem latviešu kultūras un mākslas darbiniekiem.
8.joma: ģeoloģija Burtnieku svīta — vidusdevona Živetas stāva stratigrafiskā vienība Latvijā, biezums — 23-89 m, Latvijas ziemeļu daļā un pie Daugavpils veido pamatiežu virsu.
Avoti: LPag, AtvL, LC, LE1