tyrannus
Lietojuma biežums :
tyrannus vārds svešvalodā; latīņu
Tirānputnu dzimtas ģints.
Stabili vārdu savienojumiTyrannus tyrannus.
Stabili vārdu savienojumi
Tyrannus tyrannus — valdonīgais tirānputns.
Avoti: ZvP
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Teiksmā par Hadingu vēstīts, ka kuršu vadonis Lokers ( " Loker, Curetum tyrannus") uzvarējis dāņu vikingus un sagūstījis ķēniņu Hadingu.
- Hadings nolēdz asinsbrālību ar veco vienacaino jūras laupītāju Lizeru ( Liserus) un kopā ar viņu dodas sirojumā uz kuršu vadoņa Lokera ( " Loker, Curetum tyrannus") zemi.
- Bišu galvenie ienaidnieki ir dažādi putni: bišu dzenis ( " Merops apiaster"), karaļputni ( " Tyrannus"), zobgaļputni ( " Mimidae"), kā arī spāres un lapseņu ģints - bišuvilki ( " Philanthus").
- Mazāka auguma sugas, piemēram, lāpstknābja tirāniņi ( " Platyrinchus") ir bailīgākas un kautrīgākas, dzīvo biezos mežos, bet, piemēram, tirāniņu ģints ( " Tyrannus") sugas, kuras ir lielākas un drosmīgākas, var bieži novērot apdzīvoto vietu tuvumā.
- Lielākais tirāniņu dzimtā ir lielais čakstutirāniņš ( " Agriornis lividus"), kura ķermeņa garums sasniedz 31 cm, svars apmēram 100 g. Vairākām sugām, piemēram, vimpeļastes tirāniņam ( " Gubernetes yetapa"), bezdelīgastes tirāniņam ( " Tyrannus forficatus") un dakšastes tirāniņam ( " Tyrannus savana") dēļ to garās astes ir garākais kopējais ķermeņa garums, apmēram 41 cm.