sinerģētika
Lietojuma biežums :
sinerģētika
Zinātnes nozare, kas pētī pašorganizēšanās procesus un likumsakarības lielās daudzkomponentu sistēmās nedzīvā un dzīvā dabā, kuru rezultātā sākotnēji nesakārtotās, haotiskās sistēmās veidojas regulāras laikā vai/un telpā sakārtotas struktūras.
Avoti: EV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Kagans uzskata kultūru par pašorganizējošos sistēmu, tādēļ, pēc viņa ieskatiem, kultūras procesu pētniecībā ir jāizmanto sinerģētikas pieeja ( Kаган , 1996).
- Belousova—Žabotinska reakcijas atklāšana bija viens no galvenajiem faktoriem tādu mūsdienīgu zinātnes nozaru izveidē, kā sinerģētika, dinamisko sistēmu teorija, determinētā haosa teorija.
- Svarīgākais arguments, kas nepieļauj aprobežoties ar tādu sinerģētikas skaidrojumu, ka “ haoss rada kārtību, kura atkal rada haosu” attiecībā uz valsti kā sistēmu, ir sociālo regulatoru un īpaši tiesību nozīme – tie nodrošina sistēmas noteiktību un paredzamību.
- Atšķirībā no Arhangeļskas, citi 90. gados izveidotie reģionālie revolūcijas un pilsoņu kara pētniecības centri Rostovā pie Donas ( Dienvidu federālās universitātes Vēstures fakultātes profesors Andrejs Venkovs ( Андрей Вадимович Венков), kura uzmanības centrā ir kazaku jautājums cīņas par varu apstākļos Krievijas postimpērijā) un Tambovā ( Tambovas Valsts universitātes Vēstures katedras pasniedzēji Valērijs Kaniščovs ( Валерий Владимирович Канищев), kurš ir pētījis pilsētniekus cīņas par varu apstākļos, Ļevs Protasovs ( Лев Григорьевич Протасов), kurš ir analizējis Krievijas Satversmes sapulces vēlēšanu jautājumu, un Vladimirs Djačkovs ( Владимир Львович Дьячков), kurš ir pētījis Tambovas zemnieku sacelšanos), kā arī Sanktpēterburgā ( Sanktpēterburgas Eiropas universitātes pasniedzējs Boriss Koloņickis ( Борис Иванович Колоницкий), kurš ir pētījis revolūcijas un pilsoņu kara simbolismus un kopš 90. gadiem kā viesprofesors ir lasījis lekcijas Ilinoisas, Prinstonas, Jeila un Tartu Universitātēs, kā arī Sanktpēterburgas Valsts universitātes pasniedzēji – Filosofijas fakultātes profesors, sociālās sinerģētikas skolas veidotājs Vladimirs Branskis ( Владимир Павлович Бранский) un Vēstures fakultātes profesors Nikolajs Smirnovs ( Николай Николаевич Смирнов), kurš ir analizējis varas un inteliģences attiecības cīņas par varu Krievijas postimpērijā laikā) un Maskavā ( Maskavas Valsts pedagoģiskās universitātes pasniedzējs Sergejs Ļeonovs ( Сергей Викторович Леонов), kurš ir analizējis lielinieku politiskos mērķus, zemnieku jautājuma pētniece Taīsija Osipova ( Таисия Васильевна Осипова) un jau minētais V. Buldakovs), kopš XXI gadsimta sākuma vairs nav tik aktīvi.
- Pakāpeniski sinerģētikas priekšmets izkārtojās starp atšķirīgiem virzieniem: