petasites
Lietojuma biežums :
petasites vārds svešvalodā; latīņu
Tūsklapes.
Stabili vārdu savienojumiPetasites hybridus. Petasites japonicus.
Stabili vārdu savienojumi
Petasites hybridus — bastarda tūsklape.Petasites japonicus — Japānas tūsklape.Petasites officinalis — bastarda tūsklapes "Petasites hybridus" nosaukuma sinonīms.Petasites spurius — neīstā tūsklape.
Avoti: DaE, LD
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Bastarda tūsklapes Petasites hybridus Gaertn.
- Ar zemu invazivitāti raksturīgas sugas, kas izplatās tikai veģetatīvi – sugas, kas nespēj izplatīties bez apzinātas introdukcijas jaunās vietās, lai arī spēj augt ārpus stādījumiem un reizēm veidot lielas vienlaidus audzes ( piemēram, spirejas Spirea sp., strauta sniegoga Symphoricarpus albus, krūmveida karagāna Caragana frutex, bastarda tūsklape Petasites hybridus).
- Vītollapu miķelīte Aster salignus, dzeloņainais gurķis Echinocystis lobata, mazāk izteikti puķu un sīkziedu spriganes Impatiens glandulifera un I. parviflora, Sosnovska latvānis Heracleum sosnowskyi, bastarda tūsklape Petasites hybridus sastopamas ūdensteču krastos un to tuvumā, kas ir līdzīgi biotopi to augšanas apstākļiem izcelsmes areālā un liecina, ka šīs sugas pilnībā naturalizējušās un no ruderālo biotopu fāzes pāriet nākamajā, respektīvi, sāk invadēt dabiskus biotopus.
- Lielākā daļa pētīto sugu Eiropā sākotnēji introducētas kā krāšņumaugi, kas gan Latvijā, gan citur Eiropā joprojām audzētas dārzos un apstādījumos un daudzviet pārgājušas savvaļā kā dārzbēgļi ( vītollapu miķelīte Aster salignus, Kanādas zeltslotiņa Solidago canadensis, milzu zeltslotiņa Solidago gigantea, bastarda tūsklape Petasites hybridus, dzeloņainais gurķis Echinocystis lobata, puķu sprigane Impatiens glandulifera, Japānas dižsūrene Reynoutria japonica, Sahalīnas dižsūrene R. sachalinensis un daudzlapu lupīna Lupinus polyphyllus).
- Tādas bieži sastopamas invazīvas sugas, kā, piemēram, Kanādas zeltslotiņa Solidago canadensis, vītollapu miķelīte Aster salignus, puķu sprigane Impatiens glandulifera, daudzlapu lupīna Lupinus polyphyllus ilgstoši kultivētas visā valsts teritorijā, turpretī klonālas sugas, kas Latvijā pavairojas tikai veģetatīvi – dižsūrenes Reynoutria sp. un bastarda tūsklape Petasites hybridus ar apmēram tikpat ilgu introdukcijas vēsturi iezīmējas ar salveida vai izklaidus atradņu izplatību – samērā lielu atradņu blīvumu noteiktās teritorijās, kamēr citos reģionos šīs sugas nav konstatētas.