Vasaras versija 2025
410 995 šķirkļi
periodizēt
periodizēt 2. konjugācijas darbības vārds; transitīvsLocīšana
Lietojuma biežums :
Īstenības izteiksme:
 
Tagadne
Pagātne
Nākotne
 Vsk.Dsk.Vsk.Dsk.Vsk.Dsk.
1. pers.periodizējuperiodizējamperiodizējuperiodizējāmperiodizēšuperiodizēsim
2. pers.periodizēperiodizējatperiodizējiperiodizējātperiodizēsiperiodizēsiet, periodizēsit
3. pers.periodizēperiodizējaperiodizēs
Pavēles izteiksme: periodizē (vsk. 2. pers.), periodizējiet (dsk. 2. pers.)
Atstāstījuma izteiksme: periodizējot (tag.), periodizēšot (nāk.)
Vēlējuma izteiksme: periodizētu
Vajadzības izteiksme: jāperiodizē
Dalīt (ko) periodos.
Avoti: LLVV
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
  • Pētot Latvijas un Somijas attiecības, pētniekam ir iespējas samērā noteikti periodizēt dažādos abu valstu attiecību posmus.
  • 1950. gados K. Renfru piedāvāja agro hellādas laiku periodizēt pēc katram periodam " tipiskām" kultūrām: Koraku, Eutresis, Tīrintas u.c. Nedaudz vēlāk O. Dikinsons un Dž. Kaski ieteica vidushellādas laiku periodizēt pēc Mīnijas keramikas tipiem.
  • Piemēram, lietuviešu vēsturniece Sandra Origaravičūte, periodizējot Lietuvas un Zviedrijas attiecības, tās sadalīja trijos posmos: 1915.-1918. gads - no pirmās lietuviešu konferences Stokholmā līdz Lietuvas valsts nodibināšanai, 1918.-1927. gads - no Lietuvas valsts nodibināšanas līdz sūtniecības slēgšanai un 1929.-1940. gads - no sūtniecības atvēršanas līdz padomju okupācijai.
  • 5.1. Argumentēti skaidro, ka vēsture ir strukturēta pagātnes interpretācija, ko iespējams periodizēt, izmantojot dažādus kritērijus, kā arī skaidrot atbilstoši dažādām interesēm.
  • Latvijas PSR ekonomisko attīstību pēc Otrā pasaules kara var dalīt 3 pamatposmos, periodizējot tos pēc PSKP ģenerālsekretāru varas laika: 1945.—1953. ( Staļina laikā), 1954.—1964. ( Hruščova laikā) un 1965.—1985. ( Brežņeva laikā), kam sekoja Gorbačova reformas.