Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Kā viens no nedaudzajiem izņēmumiem pastāvēja t.s. peculium castrense ( lat.) institūts – militārajā dienestā nopelnītais, kas tika uzskatīts par dēla paša mantu un ģmenes tēva kontrolei nepakļāvās.
- Jo, tēva varā esošs dēls drīkstēja savu peculium castrense ( lat.) ar testamentu kādam novēlēt, bet ar šo privilēģiju doto tiesību realizācija tika aizkavēta līdz brīdim, kad testaments būs ar mantojuma pieņemšanu apstiprināts.
- Ar minēto izņēmumu nācās rēķināties arī dēla biedriem – ja dēla biedrs peculium castrense ( lat.) sakarā noslēdza jebkādu līgumu nevis ar dēlu pašu, bet ar viņa tēvu, līgums bija spēkā neesošs, līdzīgi kā ja viņš būtu noslēdzis līgumu ar kādu, kuram aizliegts rīkoties ar savu paša īpašumu.
- Ja divu biedru – tēva varā esoša dēla un viņa līdzbiedra kopīgā īpašumā esošs vergs, kas attiecīgi bija dēla peculium castrense ( lat.) sastāvdaļa, abu savu saimnieku vārdā tika noslēdzis kādu līgumu, pie tam, bija to izdarījis brīdī, kad pēc minētā dēla nāves karadienestā, viņa mantinieki vēl nebija paspējuši mantojumu pieņemt, visi līguma rezultātā saņemtie ieguvumi nāca par labu tikai pārdzīvojušajam līdzbiedram.