mellums
mellums apvidvārds
1.Melns, tumšs plankums.
2.Tumšs (lietus, sniega) mākonis.
3.Netīrumi.
4.Zīme (diegs, mezgls u. tml.), ko velkot audeklu uz velku kokiem, iesien velkos, lai noteiktu audekla garumu.
4.1.Noaustā auduma daļa starp šādām zīmēm.
Avoti: ĒiV
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Kamēr tantes baznīcā prātoja, ka Linda „ tīri smuki dziedāja arī bez tā afrikānietes melluma”, skatuves kolēģi aizkulisēs neslēpa sajūsmu par dziedātājas drosmīgajām pārvērtībām.
- Aģentūra LETA ir saglabājusi tradīcīonālo attieksmi pret 1. aprīli, nakts mellumā cepot aprīļa ziņas — gan par viesnīcas numurā pieķertajiem Obamu un Klintoni, gan par avioreisiem no Daugavpils, gan par to, ka Rīgas dome pēc tam, kad KNAB patīrīja tās štatus, meklēs viesstrādniekus ( kā īpaši gaumīgs elements ziņai pievienota ilustrācija, kurā dej tautas tērpos ģērbti ķīnieši).
- Vārds mellums ir arī tādā vārdu savienojumā ( kas arī rakstīts kopā) kā m e l l a=mellums, turklāt tas acīmredzot lietots stilistiskiem mērķiem, vienas saknes atkārtojumam ir pastiprinājuma nozīme.
- Piemēram, n a g a=mellums ‘kaut kas niecīgs, gandrīz nemanāms’.
- 20. G. Manceļa sprediķu grāmatā dažādi vārddarināšanas līdzekļi ir izmantoti stilistiskiem un ekspresīviem mērķiem, piemēram, vienas saknes vārdu atkārtojums – pīšļ u=pīšļos, m e l l a=mellums, teicieni lielu brēkšanu brēc u. c. – lietots pastiprinājuma nozīmē.