līdzartikulācija
Lietojuma biežums :
līdzartikulācija joma: valodniecība
Kopējā artikulācija, kas radusies, pielāgojoties blaku skaņu artikulācijai; koartikulācija.
Avoti: VsV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Postalveolāra artikulācija ir raksturīga arī postalveolārajiem ( palatoalveolārajiem) un alveopalatālajiem līdzskaņiem, bet tiem ir papildus palatalizēta līdzartikulācija.
- Caur viena nebalsīgā troksneņa fonētiskajā apkaimē esošu visu patskaņu punktu kopumu koordinātu plaknē novilkta lineārās regresijas taisne, kas raksturo nebalsīgā troksneņa un patskaņa līdzartikulāciju.
- Ja divskaņu centri un iekšējas pārejas ir pietiekami stabilas apkārtējā konteksta iedarbībā un līdzartikulācija izpaužas divskaņa ievadā un finālā, kur notiek pāreja no divskaņa centra uz blakus esošo fonēmu, tad difonu datubāze var neglabāt visas pārejas starp divskaņiem un citām fonēmām, bet nepieciešami tikai 10 difoni, kas atbilst pārejām starp divskaņu centriem.
- Tā kā eksperimentā izmantotie stimuli nav sintezēti, bet iegūti, rediģējot dabiskas izrunas ierakstus, nebalsīgā troksneņa un patskaņu segmentus līdzartikulācijas dēļ nebija iespējams pilnībā citu no cita norobežot.
- Lielāku velāro un bilabiālo troksneņu līdzartikulāciju ar patskaņiem var izskaidrot ar fonoloģiska kontrasta trūkumu latviešu valodā starp velāriem un velāriem palatalizētiem troksneņiem, kas velāro troksneņu izrunas laikā ļauj mazliet variēt ar mēles muguras pakaļējo daļu.