Pavasara versija 2024
400 923 šķirkļi
kurš
Lietojuma biežums :
kurš vīriešu dzimtes vietniekvārds
Locīšana
kura sieviešu dzimtes vietniekvārds
Locīšana
kurais vīriešu dzimtes vietniekvārds; lieto: reti
Locīšana
kurā sieviešu dzimtes vietniekvārds; lieto: reti
Locīšana
kurs apvidvārds
1.jautājamais vietniekvārds Norāda uz dzīvu būtni (no noteiktas grupas, daudzuma), par ko izteikts jautājums.
1.1.Norāda uz (dzīvas būtnes, priekšmeta, parādības, norises) kārtu, secību, daļu, par ko izteikts jautājums.
1.2.Norāda uz noteiktu (atsevišķas dzīvas būtnes, priekšmeta, parādības, norises) pazīmi (starp līdzīgām dzīvām būtnēm, priekšmetiem, parādībām, norisēm), par ko izteikts jautājums.
2.jautājamais vietniekvārds; parasti konstrukcijā: izsaukuma teikums vai jautājuma teikums, retorisks jautājuma teikums Norāda uz (kā, parasti ar dzīvas būtnes nojēgumu saistīta) noliegumu, neiespējamību.
3.nenoteiktais vietniekvārds Norāda uz nenoteiktu dzīvu būtni (parasti no noteiktas grupas).
Stabili vārdu savienojumiKaut kurš. Kurš kuru.
4.nenoteiktais vietniekvārds; kopā ar: darbības vārds, īstenības izteiksme; kopā ar: daļēji lokāmais divdabis (-dams, -dama, -damies, -damās); kopā ar: partikula "lai"; lieto: pareti Norāda uz dzīvas būtnes pieļāvumu.
5.nenoteiktais vietniekvārds Norāda uz nenoteiktu (priekšmeta, parādības, norises) kārtu, secību, pazīmi (starp līdzīgiem priekšmetiem, parādībām, norisēm).
5.1.(formā: "kuro", akuzatīvs, noteiktā galotne vai retāk formā: "kuru", akuzatīvs, nenoteiktā galotne); parasti kopā ar: lietvārds "reizi", akuzatīvs vai "gadu", vai "dienu"; parasti kopā ar: partikula "jau" Ne pirmo, ne vienu vien.
6.saikļa nozīmē, attieksmes vietniekvārds Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz subjekta attieksmi starp tiem.
6.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz subjekta attieksmi starp tiem.
7.saikļa nozīmē, attieksmes vietniekvārds Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz predikatīvo attieksmi starp tiem.
8.saikļa nozīmē, attieksmes vietniekvārds Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi starp tiem.
8.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponenta minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz atributīvo attieksmi starp tiem.
9.saikļa nozīmē, attieksmes vietniekvārds Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz objekta attieksmi starp tiem.
9.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz objekta attieksmi starp tiem.
10.saikļa nozīmē, attieksmes vietniekvārds; konstrukcijā: vārdu savienojums "lai kurš" Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz pieļāvuma attieksmi starp tiem un pastiprinot nojēgumu par šo attieksmi.
Stabili vārdu savienojumi(Jau) nezin (arī nez) kuro (arī kuru) reizi. Kā (nu) kurš. Kā kuro reizi.
Avoti: LLVV, KiV
Korpusa piemēri