Rudens versija 2024
405 379 šķirkļi
kur
Lietojuma biežums :
kur apstākļa vārds
1.konstrukcijā: jautājuma teikums Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu (kā atrašanās, darbības) vietu, par ko izteikts jautājums.
1.1.Kurp1.
1.2.lieto: pareti Norada uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu (darbības) veidu, kas parasti saistīts ar kādu vietas nojēgumu un par ko izteikts jautājums.
1.3.Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu (darbības) cēloni, iemeslu, kas parasti saistīts ar kādu vietas nojēgumu un par ko izteikts jautājums.
2.Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu (kā atrašanās, darbības) vietu.
Stabili vārdu savienojumiKaut kur. Kur citur, arī citur kur. Kur nekur.
3.parasti konstrukcijā: izsaukuma teikums vai jautājuma teikums, retorisks jautājuma teikums Norāda uz (kā, parasti ar vietas nojēgumu saistīta) noliegumu, neiespējamību.
Stabili vārdu savienojumiKur nu! Kur tad.
3.1.Norāda uz pazīmes pakāpi; norāda uz parādības kvantitātes emocionālu vērtējumu; cik 2 (2).
3.2.partikulas nozīmē Lieto, lai izteikumam piešķirtu pastiprinājuma nokrāsu.
4.kopā ar: darbības vārds, īstenības izteiksme un divdabis, daļēji lokāmais divdabis (-dams, -dama, -damies, -damās), un partikula "lai" vai kopā ar: darbības vārds, pavēles izteiksme un divdabis, daļēji lokāmais divdabis (-dams, -dama, -damies, -damās), un partikula "lai" Norāda uz darbības, norises, atrašanās vietas pieļāvumu.
4.1.parasti kopā ar: darbības vārds, nenoteiksme Norāda uz vietu, ar kuru saistīta verbā nosauktā darbība.
4.2.Norāda uz to, kurā, piemēram, ko glabā, novieto, gatavo.
5.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz subjekta attieksmi starp tiem; saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz subjekta attieksmi starp tiem.
6.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz predikatīvo attieksmi starp tiem.
7.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi starp tiem.
7.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz atributīvo attieksmi starp tiem.
7.2.Saista teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi, kā arī uz nolūka jēdzienisko attieksmi starp tiem.
7.3.novecojis Kad 1(7).
8.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz objekta attieksmi starp tiem; saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz objekta attieksmi starp tiem.
9.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz vietas attieksmi starp tiem.
9.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto apstākļa vārdu, un vienlaikus norāda uz vietas attieksmi starp tiem.
9.2.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz vietas attieksmi starp tiem, kā arī uz citu (piemēram, nosacījuma, seku, pieļāvuma) jēdzienisko attieksmi starp tiem.
9.3.konstrukcijā: vārdu savienojums "kur vien" vai vārdu savienojums "kur tik vien"
10.saikļa nozīmē; konstrukcijā: vārdu savienojums "lai kur" vai vārdu savienojums "lai arī kur", vai vārdu savienojums "lai nu kur", vai vārdu savienojums "lai vai kur" Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz pieļāvuma attieksmi starp tiem un pastiprinot nojēgumu par šo attieksmi.
11.saikļa nozīmē Saista divus relatīvi patstāvīgus teikuma komponentus; tur.
Stabili vārdu savienojumiDiezin kur; diez kur; nezin kur; nez kur. Kur (nu) kurais. Kur (tad, arī vēl, lai) citur.
Avoti: LLVV
Korpusa piemēri