jauntermins
Lietojuma biežums :
jauntermins joma: valodniecība
Jaunvārds (arī jauna vārdkopa), kas darināts noteikta jēdziena izteikšanai.
Avoti: VsV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- • stāvparka analoģija ar terminu stāvvieta un tomēr atšķirība pamatkomponentā var sekmēt jauntermina nepārprotamu uztveršanu un ieviešanu plašlietojumā gan dokumentos, gan uzrakstos u. c.
- Kā jauntermins darināts labjūte ( a. wellness), ar ko apzīmē fizisko un garīgo labsajūtu, veselīgumu, ko apzināti veido ar īpašu pakalpojumu kompleksu.
- Tā kā patlaban spēkā esošajā " Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā" lietots termins " republikas pilsēta", pārejai uz jaunterminu valstspilsēta ir nepieciešams laiks.
- Savukārt vārds raudze ( no raudzīt) ģermānisma " prove" aizstāšanai, turklāt tieši dārgmetālu satura apzīmēšanai kausējumā, visticamāk, darināts 20.gs. sākumā, un pirmo reizi kā jauntermins tas publicēts 1922.gada " Zinātniskās terminoloģijas vārdnīcā" ( ko izstrādāja Izglītības ministrijas pārziņā 1919.gadā nodibinātā Latviešu valodas terminoloģijas un pareizrakstības komisija).
- LZA Terminoloģijas komisija pēc iepazīšanās ar laikrakstā " Latvijas Vēstnesis" ( 17.04.2008.) publicēto " Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma" projektu un atbalstot Valsts valodas komisijas izteikto kritisko attieksmi pret likumprojektā lietoto terminu " republikas pilsēta", atzīst, ka termins " republikas pilsēta" ir sovjetisms, kas neiederas Latvijas Republikas kā Eiropas Savienības dalībvalsts administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu nosaukumu sistēmā un ir aizstājams ar jaunterminu valstspilsēta.