Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Puses var pašas iecelt sava strīda izšķīrējus – arbitrus, kuri bauda specializācijas dotās priekšrocības, tādējādi par šķīrējtiesnesi var izvēlēties noteikta profila lietpratēju ar īpašām zināšanām, kas, izskatīdams strīdu, piemēram, par kakao vai cukura kvalitāti, būvniecību vai Sibneft akcijām, varēs sniegt dziļāku un profesionālāku izvērtējumu nekā vispārējās jurisdikcijas tiesnesis, kuram parasti šaura specializācija nav iespējama.
- Valdnieks parasti bija ne tikai karavadonis, ikdienas dzīves organizators un strīdu izšķīrējs, viņš bija arī politiķis, diplomāts, reliģiskā autoritāte, rituālu noteicējs un resursu sadalītājs un pārdalītājs.
- Piemēram, P. Jēger-Freimane par R.Blaumaņa lugas “ Ugunī” iestudējumu ( 1938) raksta: “ Izrāde sākas un beidzas ar simbolisku uguns liesmojumu tumšā skatuvē, ar drūmas mūzikas liktenīgo ieskaņu un izskaņu; arī drāmas notikumu gaitā mūzika grib padziļināt izšķīrēju momentu iespaidu.”
- Tātad ilgs mūžs līdz patīkamai apzinātai un gribētai + ir visu jautājumu izšķīrējs; reāls fakts ir domu pēdējs slēdziens; ilgs mūžs ir dvēseles nemirstība, ir nirvāna.
- Saistībā ar divu Daugavgrīvas latviešu bataljonu izšķīrēju lomu