indigenāts
Lietojuma biežums :
indigenāts
Kādas valsts pilsonība jeb pavalstniecība; starptautiskos līgumos paredzēto tiesību izmantošana.
Avoti: SV69
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Jēna gan bija “ vispārpazīstama arī kā “ universitas pauporum” ( “ nabagu universitāte”)” – tajā visvairāk studēja personas, kuras pie indigenāta nepiederēja.
- Jēdzienam „ indigenāts" ( Indigenae, Einzōgling, Eingeborri) visā hercogistes pastāvēšanas laikā tā arī nebija radīts vienots un skaidrs traktējums.
- Būdams hercoga varas dedzīgs aizstāvis, Cīgenhorns savā fundamentālajā darbā " Kurzemes un Zemgales hercogistes valsts tiesības" pievērsās jautājumam par indigenāta tiesību piešķiršanu un namnieku tiesībām ieņemt augstākos pārvaldes amatus, kā arī īsumā aplūkoja visu hercogistes pārvaldes sistēmu.
- Valdības formulā, kā jau iepriekš teikts, indigenāts tika attiecināts arī uz lietuviešu un poļu izcelsmes muižniekiem, tomēr vienlaikus muižniecība ieguva tiesības pati izlemt, kurš pieder pie „ īstenās muižniecības" ( vera Nobiles) ar bruņniecības tiesas jeb brurmiecības sola ( Ritterbank) palīdzību un tādējādi ir tiesīgs baudīt visas privilēģijas, t.sk. ieņemt sabiedriskus amatus.
- Padošanās līgumā ar šo vārdu tika apzīmēti visi vācu izcelsmes vietējie iedzīvotāji , arī Sigismunda Augusta privilēģijā, kura iespējams tā ari netika apstiprināta, bet uz kuru gan Pārdaugavas hercogistes, gan ari Kurzemes hercogistes muižniecība parasti balstījās visās savās pretenzijās, tika solīts piešķirt visus amatus tikai turīgiem vietējiem iedzīvotājiem ( indigena bene possessionatus) pēc Prūsijas parauga, taču dažādos privilēģijas norakstos bija sastopami atšķirīgi formulējumi, kas ļāva muižniecībai attiecināt indigenāta jēdzienu tikai uz sevi.