gravigēns
Lietojuma biežums :
gravigēns
Tāds, ko izraisa vai ietekmē gravitācijas spēks.
Avoti: ZTV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Šī tipa gravās bieži novērojami gravigēnie nogāžu procesi - noslīdeņu un noplūdeņu veidošanās.
- Tādā veidā iegūtie šķērsprofili tika izmantoti gravu morfoģenētiskajai klasificēšanai ( skat. 4.1. nodaļu), kā arī lai novērtētu nogāžu stabilitāti un gravigēno procesu nozīmi lineārās erozijas formu tālākā attīstībā.
- Iegūtie dati par nogāzes veidojošo nogulumu grunts mehāniskajām īpašībām un fizikālajiem raksturlielumiem turpmāk tika izmantoti, lai noskaidrotu nogāžu stabilitātes un gravigēno procesu nozīmi lineārās erozijas formu attīstībā, t.i. lai identificētu nogāžu procesus kā vienu no iespējamajiem jaunu gravu veidošanās un erozijas reaktivizācijas palaidējmehānismiem.
- Gravu morfoloģijas pētījumos lauka darbu gaitā ar nivelēšanu ( sīkāks apraksts promocijas darba 3.8. nodaļā „ Ģeomātikas metodes datu ieguvē un a p st rādē ‖), pusintrumentālo metodi un ar acumēra uzmērīšanu tika uzņemti gravu garenprofili, kā arī tika pētītas gravu gultnes īpatnības ( piem. laukakmeņu sakopojumi gultnē un to veidotas kāples, avotcirki gravu augštecē), gravu nogāzes veidojošie ieži un tajās notiekošie gravigēnie procesi.
- Pazemes ūdeņu ģeoloģiskā darbība un gravigēno procesu aktivizēšanos veicinoša ģeoloģiskā uzbūve ( slāņkopas ar atšķirīgu mehāniskā sastāvu, bīdes pretestību un ūdenscaurlaidību) noteikusi īpatnēja lineārās erozijas formu morfoģenētiskā tipa – avotcirku gravu attīstību.