divkopu
Lietojuma biežums :
divkopu nelokāms lietvārds, ģenitīvenis; joma: valodniecība
Tāds (teikums), kurā ir teikuma priekšmets un izteicējs.
Stabili vārdu savienojumiDivkopu teikums.
Stabili vārdu savienojumi
- Divkopu teikums vārdkoptermins — teikums, kura gramatiskajā centrā ir abi virslocekļi - teikuma priekšmets un izteicējs.
Avoti: LLVV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Atsevišķi analizēti bezkopas teikumi ( pateicības), kā arī vienkopas teikumi ( uzrunas) un divkopu teikumi.
- Ja teikums pēc struktūras shēmas pamattipa ir divkopu teikums ar vienvalentu verbu centrā ( verbs piesaista tikai teikuma priekšmetu), tad komunikatīvās dalāmības aspektā ļoti svarīga ir teikuma priekšmeta un izteicēja secība teikumā.
- No vidusskolas mācību satura ( Freidenfelds u. c. 1970) pamatskolas mācību grāmatā ( Blinkena u. c. 1974a) ievietoti temati par vienkopas ( pētījis J. Kārkliņš ( Kārkliņš 1953)), divkopu, bezkopu ( pētījis Laimdots Ceplītis ( Ceplītis 1963)) teikumiem.
- Teikuma strukturālo atšķirību apzīmēšanai izmantoti latviešu valodniecības termini divkopu teikums ( teikums, kura gramatiskajā centrā ir abi virslocekļi — teikuma priekšmets un izteicējs) un vienkopas teikums ( teikums, kura gramatiskajā centrā ir tikai viens virsloceklis), savukārt teikums, kurā nav gramatiskā centra un kura sakars ar vārdiem citos konteksta teikumos ir nepredikatīvs, apzīmēts ar terminu bezkopas teikums ( AkadTerm).
- Pēdējā tipa teikumi varētu arī tikt uzskatīti par divkopu teikumiem.