Rudens versija 2021
381 119 šķirkļi
bet
bet saiklis
1.saiklis, pretstatījuma saikļa tips Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus, norādot uz nozīmju pretstatu vai neatbilstību.
1.1.Savienojumā "bet tomēr" piešķir pretstatījumam pieļāvuma raksturu.
1.2.Savienojumā "bet gan" izceļ pretstatu starp nosauktajām parādībām.
1.3.Savienojumā "bet ne", "bet nevis" pastiprina pretstatu.
1.4.Izceļ pretstatu starp izteicējiem, ja pirmais izteicējs ir nolieguma formā.
1.5.saiklis, saikļa sastāvdaļa, pāru saikļa sastāvdaļa Savienojumos "ne — bet", "nevis — bet" sevišķi izceļ ar vienlīdzīgiem teikuma locekļiem nosaukto parādību pretstatu.
1.6.Savienojumā "gan — bet" norāda uz pretstatu iepriekšējai parādībai.
2.saiklis, pretstatījuma saikļa tips Saista salikta sakārtojuma teikuma komponentus, pretstatot to nozīmes, norādot uz to satura savstarpējo neatbilstību.
2.1.Saliktā pakārtojuma teikumā saista vienlīdzīgus palīgteikumus, norādot uz to satura savstarpējo neatbilstību, pretstatu.
3.saiklis, pretstatījuma saikļa tips Saistot patstāvīgu teikumu ar iepriekšējo kontekstu, norāda uz šo teikumu satura savstarpējo neatbilstību, pretstatu.
4.saiklis, pretstatījuma saikļa tips Saliktā pakārtojuma teikumā ievada virsteikumu, kam pakļauts pieļāvuma palīgteikums.
5.saiklis, saikļa sastāvdaļa, vienojuma pāru saikļa sastāvdaļa Savienojumos "ne vien — bet arī", "ne tikai — bet arī", "ne tikvien — bet arī" vieno vienlīdzīgus teikuma locekļus, norādot uz saistījuma iespējamību.
6.partikulas nozīmē Savienojumā "bet tad" lieto, lai pastiprinātu teikumā izteikto domu kā pretstatu kam gaidītam, piešķirot teikuma saturam lielāku emocionalitāti.
7.lietvārda nozīmē, sarunvaloda Šķērslis, kavēklis.
Avoti: LLVV
Korpusa piemēri: