bazipetāls
Lietojuma biežums :
bazipetāls
No galotnes uz pamatni vērsts.
Stabili vārdu savienojumiBazipetāla attīstība.
Stabili vārdu savienojumi
Bazipetāla attīstība vārdkoptermins — visjaunākās auga daļas, augam strauji augot, novietojas tuvāk pamatnei.
Avoti: SV69
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Arī spraudeņu lapu skaitam vai to virsmas laukumam ir ietekme uz rizoģenēzi, kas saistāma ar bazipetālu ogļhidrātu un auksīna transportu adventīvo sakņu attīstības laikā.
- Auksīna koncentrācijas pieaugums spraudeņa pamatnē ievērojami veicina atraģējońā centra darbību, sekmējot gan ogļhidrātu bazipetālo transportu un akumulāciju, gan to izmantońanu, aktivizējot hidrolītiskos fermentus.
- Ńajā fāzē nepiecieńamo augsto endogēnā auksīna līmeni palīdz nodrońināt gan bazipetālais auksīna transports, gan arī IES oksidāzes inhibēńana, kurā ir iesaistīti fenolu savienojumi kā antioksidanti.
- Zināms, ka noēnojumā, kad samazinās sarkanās/ tālās sarkanās gaismas attiecība, auksīna sintēze notiek intensīvāk, bet tā bazipetālais transports palēninās ( Moe, Andersen 1988; Vandenbussche et al. 2005; Da Costa et al. 2013; Ljung 2013), savukārt brasinosteroīdi pastiprina auksīna laterālo transportu no vadaudiem ( Vandenbussche et al. 2005).
- Pie spraudeņa pamatnes izmantotais eksogēnais auksīns, caur ievainojuma vietu nonākot auga audos, var tieńi ietekmēt kompetento ńūnu atbildes reakciju vai arī sasniegt rizoģenēzes zonu vispirms izejot loku caur spraudeņa vadaudu sistēmu: caur koksnes vadaudiem pārvietojoties akropetāli un tad atkal caur lūksni vai polāro transporta ceļu – bazipetāli ( Marks et al. 2002; Da Costa et al. 2013).