arhisēma
Lietojuma biežums :
arhisēma joma: valodniecība
integrālā sēma
Vispārināta sēma, kas apvieno vienas leksiski semantiskās grupas vai semantiskā lauka vienības.
Avoti: VsV
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Semēmas struktūra ir hierarhiska, un tās centrālo jeb galveno semantisko elementu dēvē par arhisēmu jeb integrālo sēmu, „ kas apvieno vienas leksiski semantiskās grupas vai semantiskā lauka vienības” ( VPSV 2007, 45), tātad tā ir raksturīga visām noteiktās klases vienībām un atspoguļo kopējas kategorijas īpašības un pazīmes, piemēram, daudznozīmīgos verbus celt, cirst, dot, grūst, kalt u. c. pēc to pamatnozīmes apvieno arhisēma ‘kustība’.
- Hiperonīmiem raksturīga tikai viena nozīme, kas bieži vien uzskatāma par arhisēmu – piemēram, vārds pļava ir hiperonīms, kas vienlaikus izsaka arī arhisēmas jēdzienu, kas « apvieno visas leksiski semantiskās grupas vai semantiskā lauka vienības» ( VPSV 145), savukārt leksēmas pūniks, randa, rīkle, ruosa, teicis, silava, vanga un daudzi citi ir specifiskie pļavu nosaukumi, kas ietver dažādas papildnozīmes, un uzskatāmi par hiponīmiem ( skat. 1. attēlu).
- 3. Konstatējot un apkopojot izlokšņu areālos sastopamās leksēmu nozīmes nianses un grupējot vārdus pēc arhisēmām, izveidots ģeogrāfiskās nomenklatūras vārdu dalījums, kurā iespējams ietilpināt un tālāk analizēt visas fizioģeogrāfisko apelatīvu kategorijas.