aglikons
Lietojuma biežums :
aglikons joma: medicīna
aglukons joma: medicīna
Glikozīda bezcukura sastāvdaļa.
Avoti: TM5, TM
Korpusa piemēri
Korpusa piemēri
Šie piemēri no latviešu valodas tekstu korpusa ir atlasīti automātiski un var būt neprecīzi.
- Cilvēka organismā enzimātisku procesu rezultātā tie tiek hidrolizēti, un zarnu mikrofloras iedarbībā veidojas aktīvie aglikoni.
- Lai no uztura lignāniem veidotos enterolignāni, zarnu baktērijas katalizē secīgas reakcijas: glikolīzi ( glikozidāzes atdala glikozes daļu un atbrīvo bioloģiski aktīvus aglikonus), demetilēšanu, dehidrogenēšanu, dehidroksilēšanu [Clavel, 2006a].
- Glikons var būt glikoze, galaktoze, ramnoze, arabinoze, ksiloze un citi cukuri, bet aglikoni — terpēnu spirti, aromātiskie fenola savienojumi un citi savienojumi, kuru sastāvā ir hidroksilgrupa.
- Sinigrīns ir sērglikozīdu klasei piederošs glikozīds, kuru veido β-glikopiranoze ( glikons), kam caur divvērtīgā sēra tiltiņu piesaistīts sarežģītas uzbūves aglikons, kura sastāvā ir alilgrupa un sulfātgrupa, kā arī slāpeklis imīda grupējuma formā.
- Sirds glikozīdu aglikoni ir ciklopentānperhidrofentantrēna atvasinājumi un pieder steroīdu klasei, kurai pieder arī citi savienojumi, ko ražo augi un dzīvnieki, piemēram D vitamīns, steroīdu saponīns, fitosterīni un holesterīni, žultsskābes, dzimumhormoni.