Vasaras versija 2021
329 515 vārdi
49 104 frāzes
Zvirgzdene
Zvirgzdene īpašvārds, vietvārds
1.Apdzīvota vieta (vidējciems) Ciblas novadā (līdz 2009. g. — Ludzas rajonā) 5 km no Ludzas, izveidojusies bijušās muižas teritorijā, pagasta centrs.
2.Zvirgzdenes pagasts — pagasts Ciblas novadā, robežojas ar Pušmucovas, Blontu un Ciblas pagastu, kā arī ar Ludzas, Rēzeknes un Kārsavas novadu; bijušie nosaukumi: Zvirgzdienas pagasts, krieviski — Zvirgzdinskaja.
Zvirgzdenes pagasta teritorijaadministratīvi teritoriālo pārkārtojumu laikā tagadējā pagastā iekļauti tikai 38,5% no bijušā pagasta teritorijas, kā arī daļa bijušā Ciblas pagasta teritorijas, bet 46% bijušā Zvirgzdenes pagasta teritorijas atrodas tagadējā Cirmas pagastā un 15,5% Isnaudas pagastā.
3.Zvirgzdenes ezers — viens no Ludzas ezeriem, atrodas Latgales augstienes Rēzeknes pazeminājumā, Ciblas novada Zvirgzdenes pagastā pie Ludzas novada un pilsētas robežas, 133,2 m vjl., platība — 134 ha, garums — 2,7 km, lielākais platums — 0,9 km, lielākais dziļums — 4,7 m, eitrofs, vidēji aizaudzis ezers; Zvirgzdienes ezers; Zvirgzdines ezers.
Zvirgzdenes ezera salasdabas liegums šajā ezerā, valsts aizsardzībā kopš 1925. g., platība - 5 ha, ietilpst 5 salas un to apkārtnes akvatorija, kurās izveidojušās platlapju (liepu un ozolu) un baltalkšņa audzes.
4.Zvirgzdenes dzirnavezers — atrodas Ciblas novada Zvirgzdenes pagastā, platība — 4,4 ha.
5.Zvirgzdenes ezers — Zvirgzdu ezers Alsungas novadā un Gudenieku pagastā.
Avoti: LPag, AtvL, LC, LE1, Lūn1