Stabili vārdu savienojumiCesvaines dzirnavezers. Cesvaines novads.
Stabili vārdu savienojumi
- Cesvaines dzirnavezers — ūdenskrātuve Cesvainē, uzpludināta uz Sūlas upes, platība — 2,1 ha.
- Cesvaines novads — pastāvēja 2009.-2021. g., ietvēra Cesvaines pilsētu un Cesvaines pagastu, robežojās ar Gulbenes un Madonas novadu.
- Cesvaines pagasta teritorija — ietver daļu no pirmskara Cesvaines pagasta, pievienota visa pirmskara Grašu, Kārzdabas un Kraukļu pagasta teritorija, kā arī neliela daļa pirmskara Oļu pagasta teritorijas.
- Cesvaines pagasts — pagasts Madonas novada ziemeļu daļā, aptver Cesvaines pilsētu, robežojas ar Dzelzavas, Sarkaņu, Aronas un Liezēres pagastu, kā arī ar Gulbenes novadu; bijušie nosaukumi: Cesvaines pilsētas lauku teritorija, vāciski — Sesswegen, krieviski — Cesvanskaja.
- Cesvaines peldētavas ūdenskrātuve — ūdenstilpe Cesvainē, uzpludināta uz Sūlas upes, platība - <1 ha.
- Cesvaines pils — pils Cesvainē, Pils ielā 1, celta 1890.-1896. g., ir izcils eklektisma stila arhitektūras piemineklis, celta no kaltiem laukakmeņiem, sastāv no 3 savstarpēji savienotiem divstāvu korpusiem, kas izvietoti U veidā ap daļēji noslēgtu pagalmu, pie pils ir parks ar pilskalnu.
- Cesvaines pilsētas lauku teritorija vēsturisks — Cesvaines pagasta nosaukums 1991.-2009. g.
- Cesvaines pilskalns — pilskalns Cesvainē, Sūlas kreisajā krastā, tas ir ~20 m augsts paugurs, ko no 2 pusēm apliec Sūla, plakums — līdzens (70 x 25 m), atrastās keramikas trauku lauskas un senlietas liecina, ka pilskalns izmantots jau 1. gt. 1. pusē, vēlāk nocietināts un visintensīvāk apdzīvots bijis 12.-13. gs., varētu būt, ka atbilst 13. gs. sākuma rakstītajos avotos minētajai "Cessoee", "Sessawe", "Zeessowe".
- Cesvaines ūdenskrātuve — uzpludināta uz Urdavas upes, Cesvaines pagastā, platība - 1,9 ha.
- Cesvaines viduslaiku pils — atradās Cesvainē, Sūlas upes labajā krastā, turpat, kur tagad ir Cesvaines pils, celta 14. gs. beigās vai 15. gs. sākumā, iespējams, ka nopostīta 1656. g. Krievijas-Zviedrijas kara laikā.